Ako 30 dní bez alkoholu zmení tvoj život a čo to spraví s tvojím telom?

3383

Alkohol sa na Slovensku vníma ako niečo, bez čoho nemôžeš privítať svojich známych. Bez čoho neodídeš z oslavy a vlastne bez čoho si ani oslavu takmer nedokážeme predstaviť. Ak o sebe tvrdíš, že si rád vypiješ hoci len príležitostne, určite vieš, že príležitosť sa nájde vždy. Čo by sa ale stalo s tvojím telom, ak by si aspoň na 30 dní povedal alkoholu nie? 

Lepší spánok

Ak sa zdržíš alkoholu, pomôže ti to dosiahnuť lepší spánok a prebudiť sa s pocitom sviežosti. Čo môže byť lepšie ako sa v sobotu ráno prebudiť čerstvý, svieži a s pocitom že si pamätáš včerajší večer? Alkohol dokonca narúša dôležitú časť spánku ktorá sa nazýva REM spánok. Je to časť spánku, ktorá ti pomáha učiť sa a pamäť si. 

pexels ketut subiyanto 4473864
Zdroj: Pexels/Ketut Subiyanto

Menej nadúvania

Alkohol je zápalová látka, ktorá v tele spôsobuje opuchy. Tento zápal zhoršujú sladké a sýtené tekutiny, ktoré sa často miešajú s alkoholom, čo vedie k plynatosti, nepohodliu a väčšiemu nadúvaniu.

pexels towfiqu barbhuiya 11773868
Zdroj: Pexels/Towfiqu barbhuiya

Zhodenie kíl navyše

Ľudia, ktorí sa aj dočasne vzdajú alkoholu, môžu schudnúť. Alkohol prispieva k priberaniu tým, že znižuje rýchlosť metabolizmu v tele. Keď je metabolizmus pomalší, telo najskôr odbúrava alkohol, takže tuky a cukry sa spaľujú pomalšie. Ak máš ale problém pribrať, radšej sa vyber zdravšou cestou, ako je správne stravovanie a cvičenie.

Menej úzkosti

Vylúčenie alkoholu vám môže pomôcť zlepšiť vaše duševné zdravie. Aj keď je známe že konzumáciou alkoholu odbúraš stres a úzkosť, dôkazy ukazujú, že alkohol úzkosť zhoršuje. Keď sa v našej krvi zvýši obsah alkoholu, staneme sa emocionálne nestabilnejšími. Táto emocionálna nestabilita spôsobuje, že zvládanie stresu v opitosti je ešte náročnejšie, ako keď máme čistú hlavu.

pexels nathan cowley 897817
Zdroj: Pexels/Nathan Cowley

Zvýšená energia a sústredenie

Ak obmedzíš pitie alkoholu, môžeš zvýšiť hladinu energie v tvojom tele. Pitie znižuje zásoby vitamínov B, ktoré sú kľúčové pre trvalú energiu. Takže možno by si si aj išiel zabehať ako si pôvodne plánoval, ale po prepitej noci nemáš dostatok energie. Skús sa piatok večer nezdemolovať, a namiesto toho sa choď rozhýbať. Budeš sa cítiť oveľa lepšie.

pexels andrea piacquadio 3776857
Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Zvýšená hydratácia

Ako určite vieš alkohol dehydruje, takže ak sa mu vyhneš, tvoje telo bude lepšie absorbovať vodu a pomôže ti to zostať lepšie hydratovaným. Čo je dôležité hlavne v lete. 

Alkohol spôsobuje, že tvoje telo odstraňuje tekutiny z krvi oveľa rýchlejšie. Telo má hormón nazývaný vazopresín, ktorý mu pomáha reabsorbovať vodu prechádzajúcu obličkami. Keď piješ alkohol, telo produkuje menej tohto hormónu, čo znamená že sa menej vody dokáže reabsorbovať a vylučuje sa ako moč.

Lepšia pleť

Absencia alkoholu pomáha pokožke zbaviť sa dehydratačných účinkov látky, ktorá jej dodáva nezdravú farbu a textúru. Niektorí ľudia tiež uviedli, že obmedzením pitia sa im vyčistil ekzém.

pexels samer daboul 2080544
Zdroj: Pexels/Valeria Ushakova

Zníženie rizika zdravotných problémov 

Vzdať sa pitia ponúka mnoho pozitívnych zdravotných výhod a znižuje riziko nepriaznivých následkov. Ak vydržíš viac ako 30 dní a dlhodobo prestaneš s konzumáciou alkoholu, znížiš riziko, že sa u teba vyvinú nasledovné zdravotné problémy: rakovina, ochorenie srdca, duševné choroby, choroby pečene a pankreasu, infekčné choroby, cukrovka

V neposlednom rade, aj keď sa nejedná o zdravotné problémy, nesmieme zabudnúť aj na medziľudské vzťahy. Ak neprídeš každý víkend domov pod vplyvom alkoholu, nielenže sa budeš ty sám cítiť lepšie, ale zlepšia sa aj tvoje vzťahy s rodinou a blízkymi. Ktorým môžeš v podguráženom stave, aj keď možno nechcene, ublížiť.

Zdroj

 

 

 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.