Medzi vlajkami je najobľúbenejšia biela farba – z akého dôvodu?

506

Biela farba sa často objavuje na vlajkách z niekoľkých dôvodov. Symbolizuje čistotu, mier alebo neutralitu?

Zdroj Sebastiano Piazzi

Biela farba – symbolika a význam

Biela farba často symbolizuje mier, čistotu a harmóniu. Predstavuje túžbu po pokoji a jednote. Môže tiež vyjadriť čestnosť a transparentnosť, čo sú žiadúce vlastnosti pre mnohé národy a organizácie. Na niektorých miestach má biela farba špecifické kultúrne alebo náboženské významy. V závislosti od kontextu môže predstavovať čistotu, duchovnosť alebo smútok.

Historické a praktické faktory

Historicky boli červená, biela a modrá obľúbené farby, pretože sú dlhotrvajúce a odolné voči vyblednutiu. Praktická biela navyše vyniká, vďaka čomu by mala byť viditeľná aj z diaľky. Táto viditeľnosť je rozhodujúca pre identifikáciu a rozpoznávanie, najmä v situáciách, ako sú bitky alebo ceremónie. V niektorých prípadoch možno použitie bielej farby na vlajkách vysledovať až k historickým udalostiam. Napríklad biela vlajka sa používala ako symbol kapitulácie alebo prímeria.

Obľúbené kombinácie vlajok

Najčastejšou farebnou kombináciou je biela/červená/modrá, ktoré sa vyskytujú na mnohých národných vlajkách. Tieto farby sa spájajú so silou, odvahou, krviprelievaním a obeťami za nezávislosť a slobodu.

Stručne povedané, symbolika, praktickosť a viditeľnosť bielej farby prispievajú k jej prevahe na vlajkách po celom svete.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre