Gény ovplyvňujú naše vzťahy, neveru aj zápach podpazušia – vedeli ste o tom?

551

To kým sme, ako vyzeráme a ako sa správame, za to všetko zodpovedajú naše gény. Sú naše, ale zároveň pochádzajú od našich rodičov, prarodičov – takže sme takou ich zmesou. To však neznamená, že nie sme jedineční, práve naopak. Neexistujú dvaja úplne rovnakí ľudia. Čo všetko ale ovplyvňujú naše gény? Možno aj veci, o ktorých ste nemali ani len tušenie – napríklad stravovacie návyky alebo zápach nášho podpazušia. Takto jednoducho funguje genetika. A v podstatnej miere ovplyvňuje evolúciu, pretože prežijú iba jedince s výhodnými génmi. Zároveň nám ale gény môžu poslúžiť ako výhovorka pre naše nevhodné správanie. 

Výdavky a investície 

Autor fotografie je Towfiqu barbhuiya

Dvaja vedci vo svojich štúdiách zistili, že gény ovplyvňujú aj naše správanie v oblasti financií, a teda koľko budeme míňať, či budeme ľudia sporiaci a či budeme mať odvahu investovať. Zároveň sa ale zistilo, že naše finančné správanie je minimálne do veku 25 rokov ovplyvňované správaním rodičov, asi až okolo 40-tky sa začína prejavovať naše správanie naplno. 

Zaujímavé je, že sa ukázalo, že len 25 percent ľudí má gén, vďaka ktorému míňajú menej. My ostatní máme gény, ktoré nás „nútia” míňať viac. 

Spánok 

Autor fotografie je Shane

Priemerný človek potrebuje približne sedem hodín spánku. Spánok pod šesť hodín za noc spôsobuje pocit únavy, ktorý vedie k ďalším nepríjemným príznakom. Unavení ľudia sú fyzicky aj psychicky slabší a nedokážu sa sústrediť ani správne myslieť. Takisto majú vyššiu pravdepodobnosť postihnutia depresiou. 

Zaujímavé je, že existuje skupina ľudí, ktorí dokážu dlhodobo bez problémov fungovať len s pár hodinami spánku. Ako je to možné? Majú gén Tyr362HIS, ktorý sa označuje aj ako „thatcherovský gén“ (pomenovanie je po bývalej premiérke Margaret Thatcherovej, ktorá bola známa tým, že spala len niekoľko hodín). 

Nakupovanie 

Autor fotografie je charlesdeluvio

Nakupovanie sa nám takmer okamžite spája so ženami, ale podľa vedca z Londýnskej univerzity sú to práve muži, ktorí sú geneticky predurčení nakupovať. Muži údajne milujú nakupovanie, pretože chcú, aby si ženy mysleli, že sú bohatí (s tým má súvisieť aj ich schopnosť postarať sa o ženu). Muži sa totiž vrhajú na moderné oblečenie, doplnky, autá, jednoducho symboly statusu, aby si ženy získali, akonáhle ich ale “majú” prestávajú sa snažiť a je na ženách, aby vyzerali dobre, aby si mužov udržali – preto sa zdá, že nakupujú viac. 

Nevera 

Autor fotografie je Kelly Sikkema

V roku 2010 vedci z Binghamtonskej univerzity odhalili, že muži s určitým typom génu DRD4 podvádzajú častejšie ako ostatní. Tím viedol rozhovor so 181 mužmi, pričom im dali vyplniť dotazník o ich sexuálnom zdraví. Následne im odobrali vzorky DNA. Zistili, že muži, ktorí mali konkrétny druh génu DRD4, boli vo vzťahoch neverní, avšak bez toho, aby na to mali dôvod. Ide o gén, ktorý je spojený s uvoľňovaním dopamínu pri vykonávaní príjemnej aktivity. Preto títo muži viac vyhľadávajú potešenie u viacerých žien. 

Vzťahy 

Autor fotografie je Anastasiya Badun

Vedci z Pekingskej univerzity zistili, že naše gény môžu určiť, či budeme chcieť byť vo vzťahu alebo budeme spokojní aj ako slobodní. Konkrétne označili C-1019G, formu génu 5-HT1A ako zodpovednú za to, že ľudia zostali dobrovoľne slobodní. 

Výskum sa konal na ľuďoch čínskej národnosti, pričom sa ukázalo, že iba 40% testovaných s týmto génom bolo vo vzťahu. Vedci sa domnievajú, že je to tak preto, že tento gén spôsobuje, že ľudia sú náladoví, pochmúrni a úzkostliví, takže je menej pravdepodobné, že budú vo vzťahoch. Iní vedci zistili u týchto ľudí znížené uvoľňovanie oxytocínu – hormónu, ktorý je zodpovedný za pocit zaľúbenosti. 

Zápach podpazušia

Autor fotografie je Ana Essentiels

Je prirodzené, že keď sa spotíme, aj naše podpazušie bude zapáchať – takto to má 98 percent populácie, ale čo zvyšné 2 percentá? Ich pot vďaka génz ABCC11 nezapácha! S objavom prišli vedci z Bristolskej univerzity. Skúmali 6 495 žien a zistili, že len 117 (2 percentá) malo gén ABCC11. Ďalšia vec spojená s prítomnosťou tohto génu je suchý ušný maz. Najvyššia frekvencia jeho výskytu je medzi východoázijčanmi. Vedci sa domnievajú, že pot nezapácha z dôvodu, že obsahuje menej aminokyselín, s čím sa spája menej baktérií a vo výsledku žiadny zápach. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre