Čo znamenajú názvy jednotlivých krajín? Väčšina ľudí to nevie, no absolútne to „sedí“.

498

Vedeli ste o tom, že názov každej krajiny má svoj skrytý význam a občas i príbeh. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, kto ich pomenoval a na základe čoho? Niekedy bola nosným prvkom geografia, alebo slávny človek, ktorý s danou krajinou súvisel. Potom sa však dalo odvolávať aj na minulé udalosti alebo rôzne predmety, ľudí. 

Treba si uvedomiť, že pomenovať niečo je nesmierne veľká zodpovednosť. Aký je teda význam Austrálie, Libérie či Argentíny? V tomto článku sa to dozviete.

Mali – kedysi obchodná veľmoc

brown and black animal eye
Autor tejto fotografie je Petra Bouchalova

Zodpovednosť za pomenovanie Mali mala pravdepodobne slávna ríša, ktorá sa kedysi rozprestierala na jej hraniciach. Mali je názov vytvorený v jazyku západnej Afriky Bambara a znamená – hroch. Dávalo by teda logiku, ktoré národné zviera by bolo pre túto krajinu typické – to je však omyl. Je to sup. 

Austrália – Južná zem

landscape photography of mountain under blue sky
Autor tejto fotografie je Photoholgic

Myšlienka Terra Australis Incognita z latinčiny (“neznáma južná krajina”) siaha až do čias Rímskej ríše, no spopularizovaná bola až Britmi na začiatku 19. storočia. Názov Austrália bol teda oficiálne prijatý a zavedený do používania až v roku 1824. Predtým sa tento svetadiel nazýval Nové Holandsko. 

Liberia – krajina slobodných

people harvesting crops painting
Autor tejto fotografie je British Library

Liberia, krajina nachádzajúca sa západnom pobreží Afriky, sa v 19.storočí stala vlasťou prepustených otrokov. Preto dostala aj latinské pomenovanie, ktoré vo voľnom preklade znamená – krajina slobodných. Podoba vlajky s vlajkou Spojených štátov amerických nie je náhoda. 

Burkina Faso – čestní muži

Starý koloniálny názov, ktorý bol aktuálny ešte do roku 1984 znel Horná Volta. Revolucionár Thomas Sankara však vybral oveľa príhodnejšie pomenovanie. Nazval ju krajinou čestných mužov v jazyku Mossi a Dyula – Burkina Faso. 

Guatemala – Miesto mnohých stromov

aerial view of green trees and lake
Autor tejto fotografie je Alexander Schimmeck

Pomenovanie tejto krajiny pochádza z nahuatlského slova Cuauhtēmallān, ktoré mu dali domorodci ešte v 16.storočí. 

Argentína – krajina striebra

text
Autor tejto fotografie je Scottsdale Mint

Dalo by sa povedať, že názov je odvodený od Rio de la Plata („Strieborná rieka“), ktorá oddeľuje Argentínu a Uruguaj. Rieka dostala svoje meno podľa vzácneho daru, ktorý dali domorodci španielskym prieskumníkom v 16. storočí, čo viedlo k mylnému presvedčeniu, že krajina je bohatá na striebro („argentum“). Tak bol aj z latinského jazyka odvodený názov Argentíny – krajina striebra. 

Venezuela – malé Benátky

Existujú dva konkurenčné príbehy o tom, akým spôsobom dostala Venezuela svoje meno. Pravdepodobnejší je však ten, že si taliansky a španielsky prieskumníci Amerigo Vespucci a Alonso de Ojeda, všimli, že osady domorodcov boli postavené na “chodúľoch” nad jazerom Maracaibo. Mesto im teda pripomínalo malé Benátky, taliansky Venezuela. 

Haiti – krajina vysokých hôr 

Zdroj: unsplash

Pomenovanie sa zakladá na opise kopcovitého terénu západnej polovice územia bývalej španielskej kolónie Hispaniola, ktorá sa neskôr dostala pod kontrolu Francúzska. Úspešná revolúcia však priniesla na prelome 19. storočia vyhnanie francúzskych otrokárov. No názov z jazyka Taino/Arawak – hornatá krajina – zostal. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre