Genetické patológie a ich výskyt v rôznych častiach sveta: Príbehy ľudí z Brazílie, Kazachstanu, Nemecka a Číny

1353

Ľudia, ktorí sa narodia ako celkom zdraví si len veľmi ťažko dokážu predstaviť, aký ťažký život vedú ľudia či už s fyzickým alebo mentálnym ochorením. Do akej miery im zasahuje do života a v čom všetkom ich obmedzuje. Napriek tomu sú ale títo ľudia mnohokrát plný života, čo je naozaj obdivuhodné. No a potom sa objavia ešte ďalšie pozoruhodnosti – čo keby sme vám povedali, že existujú miesta, pre ktoré je isté genetické ochorenia alebo porucha typická? 

Že si to neviete dobre predstaviť, tak nám dovoľte uviesť zopár fascinujúcich príkladov. 

Araras, dedina v Brazílii, kde ľuďom spôsobuje problém pobyt na Slnku 

10a arares
Zdroj: listverse.com

Brazília je známa svojím krásnym slnečným počasím, ktoré vyhľadáva veľké množstvo ľudí, lenže na stredozápade Brazílie, v dedine známej ako Araras, žije veľká skupina ľudí, ktorej slnko spôsobuje enormné problémy s pokožkou. Každý štyridsiaty človek tu totiž trpí na ochorenie známe ako xeroderma pigmentosum. 

Ako je možné, že toto genetické ochorenie má tak veľa ľudí na jednom mieste? Pravdepodobne je to tým, že veľká časť z nich je viac či menej blízka rodina. Zlé je však to, že veľká väčšina z nich sa živí ako poľnohospodári, čo je vzhľadom k ich ochoreniu naozaj náročné. Pri pobyte na Slnku sa im totiž na koži vytvoria pľuzgiere, vredy a neskôr dosť možno i nádory. 

Kalachi a Krasnogorsk, kazašské dediny, kde ľudia záhadne omdlievajú

9 passed out 000081535235 Small
Zdroj: listverse.com

Takmer štvrtina obyvateľov trpí na to isté ochorenie, ktoré sa začalo nárazovo prejavovať v roku 2013, a to tak že postihnutí upadli do bezvedomia aj na niekoľko dní! Po prebudení sa sťažovali na bolesti hlavy, únavu a celkovú slabosť. 

Celé dva roky lekári ani len netušili, čo tento stav u ľudí spôsobilo. Niektorí pripisovali tieto príznaky konzumácii falošnej vodky (predpokladali to na základe toho, že sa jedná o mesto s ruskými predkami). Nakoniec sa však zistilo, že stavy bezvedomia im spôsobili vysoké hladiny oxidu uhoľnatého, ktorý sa vo vzduchu nachádzal. Pôvodcom boli narýchlo zatvorené sovietske uránové bane v blízkosti mesta.

Wewelsfleth, dedina v Nemecku, kde je vysoké percento výskytu rakoviny

blue and red abstract painting
Autor tejto fotografie je National Cancer Institute

Ide o malú dedinku Wewelsfleth na severozápade Nemecka, v ktorej žije len 1500 obyvateľov. Vďaka jednej veci je však “výnimočnejšia” než iné. Takmer v každej domácnosti žije človek s diagnostikovanou rakovinou, taká je v tejto dedine rozšírená. 

Príčina však nie je celkom známa. Predpokladá sa, že za to môžu tri jadrové elektrárne, ktoré sa nachádzajú len neďaleko, ďalšou možnosťou by mohli byť sprejové farby, ktoré sa kedysi používali v lodeniciach, azbest alebo pesticídy používané v poľnohospodárstve. Neexistuje ale žiadne dôkazy, ktoré by niečo z toho naisto potvrdili. 

Dedina Hogewey, domov pre ľudí s demenciou 

grayscale photo of woman in sweater smiling
Autor tejto fotografie je Artyom Kabajev

Namiesto toho, aby sa títo starí ľudia dostali do domova dôchodcov, kde by žili s ďalšími starými ľuďmi s rôznymi inými diagnózami (možno aj horšími) sa zdravotnícki pracovníci rozhodli vytvoriť samostatnú dedinu, kde by ľudí s Alzheimerom mohli umiestniť. Zvláštnosť tejto dediny tkvie v tom, že i zdravotnícki personál je tam preoblečení za celkom normálnych ľudí vystupujúcich na iných pracovných pozíciách – napríklad ako predavači, kuchári, obsluhovači v kine, pričom rodinní príslušníci a priatelia pacientov sem majú neustály prístup. Dedina je však dôsledne strážená, a tak sa dbá na bezpečnosť pacientov, nestáva sa, že by sa niektorí z nich zatúlal. 

Yangsi, dedina trpaslíkov

Screenshot 20240117 234331 com.android.chrome edit 40069173172521
Zdroj: listverse.com

Zoznámte sa s odľahlou dedinou v čínskej provincii S‘-čchuan a ľuďmi, ktorí sú jej súčasťou. Štatistiky posledných rokov ukázali, že až 40 percent dospelých ľudí meralo menej ako 120 centimetrov, a teda trpeli na nanizmus, inak nazývaný aj trpasličí vzrast. 

Opäť sa presný dôvod nepozná, ale to by nebola ľudská rasa, aby jej predstavitelia nevymýšľali rozmanité teórie, aby si túto takmer nemožnú situáciu vysvetlili. Jedna teória hovorí o vysokej koncentrácii ortuti v pôde – to sa však nepreukázalo. Ďalšia teória poukazuje na možné prekliate zlým duchom. 

Ikaria, ostrov, kde sa ľudia dožívajú rekordného veku

smiling woman
Autor tejto fotografie je Ravi Patel

Ostrov Ikaria sa nachádza neďaleko Grécka, no žije tu len asi 100 ľudí. Zaujímavosťou je, že jeden z troch obyvateľov sa tu dožíva veku 90 rokov, pričom ostatní majú aj 100 rokov. Čomu môžu vďačiť za svoj dlhý život? Vravia, že to môže byť vďaka pokojnému životu, ktorý tu vedú. Sú vzdialení od zvyšku sveta a útechu nachádzajú v popoludňajších zdriemnutiach a zdôrazňovaní konceptu šťastia nad smútkom a stresom. Ďalej to môže byť vďaka strave zloženej zo zeleniny, ktorá obsahuje mnohé antioxidanty. Mäso a cukry konzumujú len v obmedzenej miere. 

Dôležité je povedať aj to, že zväčša zomierajú prirodzenou cestou, nie ako dôsledok ochorenia. 

Velikaya Kopanya, „dedinka dvojčiat“

4 twins 000066822911 Small
Zdroj: listverse.com

Na západe Ukrajiny sa nachádza jedna mala dedinka, ktorá je známa veľkým zastúpením dvojčiat. Zo 4 tisíc obyvateľov sa tu nachádza 61 dvojčiat. Nejedná sa však o náhodu alebo nový fenomén, vysoký počet dvojčiat sa tu nachádza už asi po dobu troch generácií. 

Príčina sa nevie, ale podobný jav sa pozoruje aj u kráv, preto sa niektorí domnievajú, že za to môže “čarovná” voda zo studne, ktorá je prístupná ako ľuďom tak i zvieratám. 

Bengkala, dedina, kde takmer všetci používajú posunkovú reč

1cce535c 6274 49e3 9b32 f9e081b456e8 dam urlw62ls6
Zdroj: flickr

Bengkala je malá dedinka na severe Indonézie, kde sa vyskytuje mimoriadne vysoká miera hluchoty (5-krát vyššia ako vo zvyšku sveta). Jej výskyt sa pripisuje recesívnemu génu nazývanému DFNB3, ktorý sa v dedine objavuje už viac ako sedem generácií. Hluchota je tu taká bežná, že sa na ňu nepozerá ako na nejaké ochorenie. Deti sa v škole ako súčasť bežného vyučovania učia posunkovú reč a hluché deti nie sú nijako odčleňované, ale pristupuje sa k nim úplne rovnako ako aj k ich rovesníkom. 

Salinas, miesto, kde sa chlapci stávajú chlapcami oveľa neskôr 

Screenshot 20240117 234445 com.google.android.youtube edit 40300573323007
Zdroj: listverse.com

Ešte v čase, kedy sa nachádzame v maternici našej matky vie lekár pomerne presne povedať, či sa narodíme ako chlapec alebo dievča. Avšak, v tejto odľahlej dedinke nachádzajúcej sa v Dominikánskej republike to je trochu inak. Pohlavný orgán chlapcov sa začína vytvárať až v čase puberty (preto sú od narodenia vychovávaní a vnímaní ako dievčatá). 

Ide o nesmierne ojedinelú genetickú potichu, ktorá je sprevádzaná nedostatkom enzýmu, kvôli čomu sa im testosterón začína tvoriť až v neskoršom veku, preto im aj penis začína rásť oveľa neskôr. Ide o problém, ktorý sa vyskytne u jedného z 90-tych chlapcov. Príčina tohto javu bola odhalená až v roku 1970, no jav existoval už oveľa skôr. V medicíne sú nazývaní aj ako pseudohermafroditi. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.