Deň svätého Mikuláša – poznáte všetky legendy?

717

Tak ako každý rok aj tento prichádza 6. decembra deti navštíviť veľmi vzácna svätá a očakávaná návšteva – Svätý Mikuláš. Spája sa nám s decembrom, zimou a Vianocami, no len málokto vie, že história tohto dobrodinca nesiaha na územie severu, ale práve naopak – korene má priamo v Malej Ázii, dnešnom Turecku.

Práve tu pôsobil v prvej polovici štvrtého storočia biskup, ktorého meno bolo Mikuláš. Aj napriek tomu, že dnes je toto meno (presnejšie jeho symbol) pomerne slávne, o jeho živote a činoch vieme len veľmi málo. 

Na základe informácií z historických zdrojov ale vieme povedať, že bol veľmi temperamentnou osobnosťou, diplomatom, ale i napriek tomu neraz uprednostnil milosť pred tvrdými zákonmi, a tak  pomohol ľuďom v núdzi. 

9 titulka
Zdroj: wikimedia common

Mikuláš sa narodil medzi rokmi 270 a 286 v Patare – dnes už sú to viac menej len ruiny nachádzajúce sa pri mieste Kalkan v Turecku. Jeho rodičia boli pomerne majetný a tak to, čo zdedil, sám neskôr rozdal chudobným. Keď mal 19 rokov, ho jeho strýko, vtedajší biskup z Myry (dnes mesto Demre na juhu Turecka), vysvätil za kňaza a vymenoval za predstaveného kláštora Siónu. 

Avšak po tom, čo jeho strýko zomrel sa, Mikuláš vydal na púť do dnešného Izraela. Po návrate ho vyhlásili za svätého a stal sa nástupcom svojho strýka v Myre, malej obci juhozápadne od Antalye. Bol povestný svojou dobročinnosťou, ktorá sa po jeho vyhlásení za biskupa Myry stala ešte vychýrenejšou. 

Veno pre tri panny

Miky
Zdroj: flickr

O živote Svätého Mikuláša koluje mnoho legiend. Najznámejšia a najrozšírenejšia z nich z neho spravila svätého patróna detí známeho po celom svete. Prispel k tomu príbeh o mužovi, ktorý sa dostal na mizinu a tak sa rozhodol, že zo svojich troch dcér urobí neviestky (bolo mu jasné, že kvôli chýbajúcemu venu by im len veľmi ťažko hľadal ženíchov). Mikuláš, ktorý zdedil bohatstvo po svojich rodičoch, tajne vhodil hrudky zlata cez komín a okná ich domu a zmenil tak osud dievčat – tie sa potom mohli šťastne vydať za toho, koho ľúbili.

Záchranca pútnikov na nebezpečnom mori

Ďalšia povesť hovorí o príbehu troch námorníkov, ktorý sa dostali do ohrozenia života na rozbúrenom mori pri tureckom pobreží. Úpenlivo sa modlili k svätému Mikulášovi, načo sa im zjavil mocný muž, ktorý sa chopil kormidla a bez akejkoľvek námahy premohol víchricu. Skôr než sa námorníci stihli nazdať, zmizol. Až v kostole v Myre námorníci spoznali svojho záchrancu v obraze Svätého Mikuláša.

Záchrana troch rímskych vojvodcov 

Zdroj: flickr

Teraz vám predstavíme jednu z najstarších legiend o Svätom Mikulášovi, ktorá hovorí o záchrane troch rímskych vojvodcov. Títo traja bojovníci sa v Myre stali svedkami udalosti, pri ktorej Mikuláš zachránil nevinných pred popravou tým, že vytrhol katovi meč z rúk. V čase, keď aj na týchto troch vojvodcov čakala smrť a stali sa obeťami veľkej intrigy, spomenuli si na čin veľkého Mikuláša a zbožne ho žiadali o pomoc. Mikuláš ani ich nenechal v štichu, zjavil sa ich cisárovi a hrozil mu, že ak sa ich poprava uskutoční, bude to mať neblahé následky. Podľa legendy sa nielenže poprava nekonala, ale dokonca ich pustili na slobodu.

Mikuláš je okrem spojitosti s láskavosťou a deťmi známy aj ako patrón požiarnikov, cestovateľov, hospodárov, obchodníkov, mäsiarov, rybárov, námorníkov a mnohých ďalších.

Na Slovensku je súčasťou tradície, že Mikuláša pri obdarúvaní detí 6. decembra sprevádza aj čert. Tento zvyk sa rozšíril aj do ďalších krajín. Rozdiel ale môže byť napríklad v mene, ktoré má tento dobrodinec – Santa Claus (Severná Amerika), Sinterklaas (Holandsko), Father Christmas (Anglicko), Noel Baba (Turecko), Saint Nicolas (Francúzsko), Pai Natal (Portugalsko) a mnoho ďalších pomenovaní. Jedno však majú spoločné – všetci nosia darčeky! 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.