História deviatich tradícií Dňa svätého Patrika

908

Deň svätého Patrika je plný jedinečných tradícií. Z Írska sa rozšíril aj do iných kútov sveta a my sa poďme pozrieť, ako nezvyčajné oslavy Smaragdového ostrova menia celú krajinu. 

Zelená všade kam sa pozriete

Každý rok sa 17. marca krajina zahalí do zelenej farby, ktorá symbolizuje dojímavý príbeh z histórie Smaragdového ostrova. Keď sa Írsko rozhodlo, že už nechce byť kontrolované Veľkou Britániou, začali si jeho obyvatelia obliekať zelenú, ako prejav nezávislosti. 

eyestetix studio EK7relCoDBw unsplash
Zdroj: unsplash/ Eyestelix Studio

Hoväzie mäso s kapustou

Tradičným jedlom počas tohto sviatku je hovädzie mäso s kapustou, najmä počas osláv v Amerike. Hovädzie mäso nebolo v Írsku ľahko dostupné, a preto aj pomerne drahé. Íri namiesto toho jedli bravčové mäso v slanom náleve. Aj dnes často vyhľadávajú túto lacnejšiu alternatívu. Tí, ktorí sa v 19. storočí presťahovali do New Yorku začali namiesto bravčového jesť hovädzie od miestnych kóšer mäsiarov.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Scarlett Hong Kong (@scarlett_hk)

Koláčiky Blarney Stone

Pochúťka plná arašidov a cukru pravdepodobne pochádza z Iowy a je mimoriadne populárna. Koláčik Blarney Stone bol pomenovaný po kúsku, ktorý bol v roku 1446 vstavaný do írskeho hradu Blarney. A o ktorom sa verí, že ak ho pobozkáte stanete sa výrečnejším a presvedčivejším človekom.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Gina Dyck (@calamansi05)

Trest, ak nenosíte zelenú

Legenda hovorí, že škriatkovia sú zodpovední za štípance, ku ktorým dochádza na Deň svätého Patrika. Ak si, ale oblečiete zelenú farbu, stávate sa pre nich neviditeľní. Dnes sa hovorí, že nenosením tejto farby Íri nerešpektujú hrdosť svojej krajiny, a preto ich treba pokarhať uštipnutím. 

erin mckenna kFbSKhukfIQ unsplash
Zdroj: unsplash/ Erin Mckenna

Sprievody na Deň svätého Patrika

V Írsku bol deň svätého Patrika vždy oslavou viery. Sprievody sa začali konať, až v tedy, keď sa sviatok dostal do Ameriky. Prvý sprievod sa konal v roku 1762 New Yorku. Umožnili írskym prisťahovalcom predviesť veľkosť svojich komunít a oslavovať svoju identitu. 

johnny cohen D1no qyYA I unsplash
Zdroj: unsplash/ Johnny Cohen

Utopenie trojlístka

V posledných minútach oslavy Dňa svätého Patrika namočia Íri do svojho posledného pohára whisky trojlístok, aby si pripili na svätca. Trojlístok potom pre šťastie hodia cez svoje ľavé rameno. Traduje sa, že Svätý Patrik používal trojlístok ako učebnú pomôcku, ktorá predstavovala Najsvätejšiu Trojicu. 

stephan valentin LbUzPqxPUAs unsplash
Zdroj: unsplash/ Stéphan Valentin

Rieky sfarbené dozelena

Miestny zväz inštalatérov Journeymen’s Plumbers Local Union v rámci osláv zafarbil v roku 1962 rieku Chicago na zeleno. Jasne farba sa dovtedy používala na sledovanie znečistenia vodných tokov, čo sa ukázalo ako skvelé médium na oslavu írskeho sviatku. 

benjamin rascoe UmauSs9U0ow unsplash
Zdroj: unsplash/ Benjamin Rascoe

Pitie zeleného piva

Ešte pred zelenými riekami sa na začiatku 19. storočia na americkej scéne objavilo zelené pivo. V nasledujúcich desaťročiach sa prifarbovaný nápoj stal ešte viac populárnym.

patrick fore j8bW jBWF8g unsplash
Zdroj: unspash/ Patrick Fore

Žiadny alkohol

Hoci sa Deň svätého Patrika v Amerike bežne oslavuje s množstvom piva, kedysi to býval deň triezvosti. Bol sviatkom, počas ktorého sa navštevovali kostoly a nie krčmy, ktoré boli v Írsku počas sviatkov až do roku 1970 zatvorené. 

Zdá sa, že Írsko sa nevolá Smaragdový ostrov iba kvôli nádhernej prírode. 

 

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.