6 desivých techník chudnutia, ktorým ľudia v minulosti verili a vyskúšali ich

6409

Nie je žiadnou novinkou, že existujú desiatky rôznych metód a spôsobov, ktoré sľubujú schudnutie na počkanie. Či už sa jedná o rôzne diéty, cvičebné plány alebo doplnky stravy, mnohé sú už od pohľadu falošné a hrozivo drastické. Avšak ani tieto súčasné reklamy nie sú také šialené, ako metódy, ktorým ľudia verili v minulosti. 

Nielenže zneli zvláštne a pôsobili znepokojivo, ale boli aj naozaj nebezpečné (preto pripomíname – žiadne z uvedených metód doma určite neskúšajte). 

Čítajte ďalej a objavte podivné a desivé spôsoby, akými sa ľudia v minulosti snažili schudnúť.

Ľudia počas viktoriánskej éry jedli živé pásomnice

08edc5bd f1f5 4c53 b963 5d766fbdaf34
Tapeworm proglottids“ od Nathan Reading is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

V prípade, že človek prehltne článok pasomnice obsahujúci vajíčka, v jeho čreve sa vajíčka uvoľnia a vyvíja sa z nich dospelý jedinec, ktorý prijíma živiny svojho hostiteľa – človeka. Ľuďom počas viktoriánskej éry sa toto javilo ako dokonalý spôsob ako jednoducho schudnúť bez toho, aby museli čokoľvek urobiť. 

Samozrejme, po istom čase bolo priam nevyhnutné dostať toho parazita von, či už prirodzenou cestou alebo chirurgicky. 

Tento postup bol však nielen nepríjemný, ale aj nebezpečný. Mohli ste trpieť hnačkou, nedostatkom vitamínov a minerálnych látok, dokonca sa u vás mohla vyvinúť epilepsia či demencia. Takisto by vás trápili silné bolesti brucha. 

Denná aplikácia klystírov

53b820f3 4334 4ece 8073 19987a5c1aa1 scaled
Soapsuds Enemas“ od User:Helen4780 is licensed under CC BY-SA 3.0

John Harvey Kellogg sa stal známym pre svoj vynález v podobe raňajkových cereálií. Zaujímal sa však aj o zdravie a chudnutie. Figuroval v sanatóriu, kde terapeutický pobyt zahŕňal vodoliečbu, zásahy elektrickým prúdom a starostlivo monitorovanú diétu. Takisto vám denne podávali klystír na prečistenie čriev a podporu mikroflóry. Používali však prístroje, ktoré mohli do čriev človeka napumpovať 14 litrov vody za minútu. 

Starovekí hinduisti verili, že dokážu prežiť iba zo slnečného svetla a vzduchu

trees with sun rays
Photo od Dave na Unsplash

Breathariánstvo je presvedčenie, že človek dokáže prežiť aj bez jedla. Vychádza to z niektorých budhistických a hinduistických učení. No v minulosti sa to používalo aj ako spôsob, akým sa dá schudnúť. Táto metóda je však nesmierne nebezpečná. Ak neprijímate žiadne živiny, dokonca ani vodu, váš organizmus sa veľmi rýchlo stane dehydrovaným, nehovoriac o ďalších problémoch, ktoré sa pridružia. Nie zriedka pri tejto metóde ľudia zomreli.

V 19.storočí sa nebáli požiť arzén

5128
Zdroj: shutterstock

Arzén je smrteľná látka, ale v 19. storočí sa používala ako súčasť „liekov“  – tabletiek, ktoré sľubovali, že po ich pravidelnej konzumácii zaručene schudnete. Tieto tabletky obsahovali aj arzén, ktorý mal zrýchliť metabolizmus. Namiesto toho ste však mohli skončiť s otravou. Hrozné je aj to, že mnohé tieto prípravky arzén vo svojom zložení vôbec neuvádzali. 

Aby schudli, jedlo len požuli a následne vypluli

woman eating burger
Photo od Louis Hansel na Unsplash

Horace Fletcher bol veľkým zástancom diét. Veril, že najlepším spôsobom ako schudnúť, je jedlo len požuť a vypluť – neprehltnúť jednotlivé sústa. Išlo o to, aby ste si vychutnali chuť jedla, avšak nemohli ste ho prehltnúť, aby ste neprijali kalórie, ktoré obsahuje, a tak, aby ste nemohli pribrať. Malo to však háčik – vy ste síce nepriberali, ale naopak chudli, no vaše telo nedostávalo potrebné živiny, strádalo a hrozili vám rôzne komplikácie. 

Reklama na cigarety

white cigarette stick on white wall
Photo od Andres Siimon na Unsplash

V 20. rokoch minulého storočia začali spoločnosti predávajúce cigarety zverejňovať reklamy, v ktorých tvrdili, že fajčenie cigariet vám pomôže zhodiť nadbytočné kilogramy. Túto dogmu chceli dostať do povedomia čo najväčšiemu počtu ľudí s cieľom zvýšiť dopyt po cigaretách (a to aj u žien). 

Fajčenie cigariet totiž môže znižovať chuť do jedla, tým pádom menej zjete a vo výsledku budete chudnúť. Je tu však zvýšené riziko vzniku rakoviny a iných chorôb. Zároveň tento úbytok hmotnosti by bol len dočasný a v prípade, že prestanete fajčiť by došlo k opačnému efektu – nárastu hmotnosti. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.