Ukážka morských tvorov, ktoré sú tak zvláštne desivé, až sú fascinujúce.

1388

Všetci sme zvedaví, ako by mohol vyzerať život mimozemšťanov, no v našich oceánoch plávajú také zvláštne stvorenia, že sú im minimálne nadmieru podobné. 

Asi 71 percent povrchu Zeme je pokrytých vodou a my stále len začíname objavovať neuveriteľnú biodiverzitu a nezvyčajných obyvateľov oceánov. Život v oceáne a morské živočíchy sú plné prekvapení.

Aké fascinujúce fakty by ste mali vedieť o mnohých tvoroch z hlbín oceánu? Vedeli ste, že až do roku 2013 nikto nikdy nenahral živé video s obrovskou chobotnicou? Predpokladalo sa, že vyhynula pred miliónmi rokov, až kým v roku 1938 jedného nezachytili živého. Existuje tiež množstvo medúz podobných mimozemšťanom a desivé hlbokomorské príšery, ktoré vyzerajú ako z hororového filmu.

Aké je teda najpodivnejšie a najdivokejšie živé stvorenie z oceánu? Pozrime sa na niektoré z nich. 

Anoplogaster má proporcionálne najdlhšie zuby v porovnaní s dĺžkou tela

the fangtooth fish has the largest teeth proportionate to body size photo u3
Zdroj: flickr

Hrôzostrašná zubatá potvora má najväčšie zuby zo všetkých rýb v pomere k veľkosti tela. Táto hlbokomorská ryba pláva v hĺbke až 16 500 stôp v ľadovo studenej vode. Sú len šesť palcov dlhé, ale podstatná časť z tejto dĺžky sú zuby.

Tu ho môžete vidieť v naozaj strašidelnej podobe

the sarcastic fringehead looks like the predator movie photo u2
Zdroj: wikimedia common

Tieto ryby s veľkými tlamami sa schovávajú na dne oceánu a na fotke môžete vidieť ako táto ryba vyzerá, keď bojuje s protivníkom o vlastníctvo územia.

Veľkozubec má zuby také dlhé, že kvôli nim nemôže zavrieť ústa 

the pacific viperfish has teeth so big that it can t close its mouth photo u3
Zdroj: wikimedia common

Zlovestne vyzerajúca tichomorská ryba má zuby také veľké, že nedokáže zavrieť ústa. Títo osempalcoví lovci žijú v hĺbkach až 13 000 stôp a lákajú k sebe korisť svojimi bioluminiscenčnými bruškami. 

Prehistorický žralok Goblin s vysúvacou čeľusťou

Screenshot 20230715 215330
Zdroj: facebook.com

Výstižne pomenovaný žralok goblin žije vo veľkej hĺbke a len zriedka prichádza do kontaktu s ľuďmi, takže si môžete vydýchnuť. Jeho zuby sú zapuzdrené v čeľusti, ktorá môže vyčnievať dopredu, niečo ako xenomorf z filmov o mimozemšťanoch.

Žralok úhorovitý, jeho názov o ňom vypovedá takmer všetko 

the frilled shark is built like an eel photo u1
Zdroj: wikimedia common

Nazýva sa tiež i „živá fosília” z dôvodu, ktorý je zrejmý. Často si ho mýlia s úhorom, no je stavaný tak, aby mohol loviť korisť podobne ako had.

Bobbit dokáže dokáže rozdeliť rybu na dve časti 

Screenshot 20230715 222848
Zdroj: facebook.com

Bobbit môže dorásť do dĺžky 10 stôp. Útočí takou silou, že dokáže rozdeliť rybu na polovicu. Ak to nie je dosť desivé, vstrekne aj toxín, ktorého cieľom je urobiť korisť stráviteľnejšou.

Zubatka pruhovaná by potrebovala ortodontistu

the wolffish needs an orthodontist photo u3
Zdroj: flickr

Typický tvar zubov jej pomáhajú rozdrviť mäkkýše i ježovky. Tieto rozkošné dravce plávajú v hĺbkach až 2000 stôp a „sú medzi rybármi známe pre svoj divoký vzhľad, temperament a hryzáky“.

Niektoré ryby žijúce vo veľkých hĺbkach majú ultra čiernu kožu, ktorá im slúži ako kamufláž 

1002204182 photo u1
Zdroj: flickr

Najmenej 16 druhov hlbokomorských rýb, vrátane ryby na obrázku, má ultračiernu pokožku, ktorá dokáže absorbovať 99,5 % svetla.

Vedci zistili, že niektoré ryby majú v koži vrstvu buniek optimalizovanú tak, aby odrážali svetlo, čím sa chránia pred predátormi. „Ak chcete splynúť s nekonečnou temnotou vášho okolia, vysať každý fotón, ktorý vás zasiahne, je skvelý spôsob,“ povedala známa morská biologička. 

Medúza Atolla vzhľadom pripomína mimozemšťana 

the atolla jellyfish might as well be an alien photo u2
Zdroj: flickr

Ak vyzerá ako mimozemšťan a správa sa ako mimozemšťan, je to mimozemšťan? Medúza atolu vyzerajúca ako ufo, ako väčšina medúz, nemá tráviaci, dýchací, obehový ani centrálny nervový systém. Za to vyzerá fascinujúco desivo. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.