Desivý príbeh o Georgii Tann – žene, ktorá zarábala adopciou unesených detí

1460

Prípad, kedy žena menom Georgia Tann odobrala dokopy vyše 5 tisíc detí (zväčša chudobným a slobodným matkám) a dala ich na adopciu, sa odohral v minulom storočí medzi rokmi 1924 až 1950. Georgia vyzerala ako veľmi prívetivá a dobrá žena, pričom len málokto skutočne vedel o jej nekalých praktikách alebo o nich ľudia prinajmenšom vedieť nechceli. 

Prevádzkovala zariadenie, ktoré slúžilo na adopciu detí. Ako sa k týmto deťom dostala? Nie zriedka využila vplyv, ktorý mala vďaka priateľstvu na vyšších miestach, aby boli deti od svojich biologických rodičov oddelení z dôvodu ich zanedbávania. Následne boli deti “predané” bohatým rodinám, ktoré o ne prejavili záujem. 

Starostlivosť v jej detskom domove však nebola ani zďaleka na takej úrovni, ako prezentovala, často deti hladovali a nie zriedka aj zomierali. 

Georgia strávila viac ako 25 rokov doslova únosmi detí a profitovaním na ich úkor. Hoci nie je prvou ženou v histórii, ktorá oddelila deti od ich rodín, jej príbeh je jedným z najbizarnejších a najznepokojujúcejších. 

Zlé podmienky v detskom domove 

she made adoption more acceptable photo u1
Zdroj: ranker.com

Deti v Georgianinej starostlivosť trpeli, no ani po umiestnení k adoptívnym rodičom to nie vždy mali jednoduchšie a ľahšie. Nie zriedka totiž skončili v rukách mladých mužov, ktorí pokojne mohli byť pedofilmi. 

Starším deťom prikázala, aby svojho nového otca poslúchali a splnili všetko, čo by od nich žiadal. Aj keby chcel, aby mu sedeli na kolenách. Iné deti museli pracovať ako sluhovia v domácnostiach alebo slúžili na farmách. Deti boli naďalej zanedbávané, bité, hladovali a nie ojedinele boli aj obeťami znásilnenia. 

Predajom detí zarobila viac ako milión dolárov 

Napriek tomu, koľko peňazí na tých úbohých deťoch zarobila, nemala ani len snahu starať sa o ne, kým ich mala na starosť. Častou praxou bolo, že deti boli odnášané v noci a prevezené hoci aj do iných štátov krajiny, aby sa stretli so svojimi adoptívnymi rodičmi. 

Georgia pristúpila k extrémnym opatreniam – matkám tvrdia, že ich deti zomreli pri pôrode 

tann went to extreme measures to kidnap children including telling new mothers their infant photo u1
Zdroj: ranker.com

Údajne boli deti doslova unášané – z ulíc, zo škôlok a dokonca i z kostolov. Brali aj deti narodené ženám vo väzení v psychiatrických liečebniach alebo v nemocniciach. 

Čo je zarážajúce – vo svojej práci nebola sama. Pomáhali jej aj lekári, zdravotné sestry a „sociálni pracovníci“. Niektorí lekári si nechali zaplatiť za to, že rodičom povedia, že ich deti zomreli pri narodení. Následne bola identita detí utajená a záznamy sfalšované, len málokto mohol zistiť, kto boli jeho biologický rodičia. 

Od Tannovej si adoptovala deti aj hollywoodska hviezda Joan Crawford

crawfordshildrenmain
Zdroj: wikimedia common

Herečka Joan Crawford si počas svojho života adoptovala päť detí. V roku 1947 navštívila Tannovej detský domov, kde sa jej zapáčili dve dievčatká, ktoré si vzala do svojej starostlivosti. Podľa niektorých jazykov ich mala zneužívať, no samotná Cindy a Cathy všetko popreli. 

Deti si adoptovali aj ďalšie celebrity – June Allyson a Dick Powell. Rovnako aj herečky Lana Turner a Mary Pickford, spisovateľka Pearl S. Buck a guvernér New Yorku Herbert Lehman.

Georgia Tann zomrela na rakovinu 

Georgia Tann
Zdroj: wikimedia common

Tann zomrela na rakovinu maternice vo veku 59 rokov v septembri 1950 (ešte predtým ako ju za jej zločiny stihli odsúdiť). Súd ju však ani nechcel súdiť za únosy detí, či ich zanedbanú starostlivosť, ale za krádež peňazí zo štátom financovanej organizácie.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.