Rozhodla sa dieťa kŕmiť rastlinnou stravou a dnes preto čelí obrovskej vlne kritiky

397

Ľudia sa dnes delia na sociálnych sieťach skutočne o všetko. Príkladom je aj budúca mamička, ktorá sa verejne vyjadrila, že svoje dieťa bude kŕmiť vegánskou stravou. To odštartovalo vlnu kritiky. Táto 32-ročná žena sa však ohradila a vysvetlila, prečo sa tak rozhodla.

View this post on Instagram

A post shared by Lucy Watson (@lucywatson)

Lucy Watson sa na rastlinnú stravu dala už dávno. Prečo? Jej rozhodnutie pramení ešte z detských čias. Vyrastala totiž na farme, kde pravidelne vídala krutosť páchanú na zvieratách. Keď mala len 6 rokov, zobrali jej na porážku jej obľúbenú ovečku Maisie. Vtedy sa zaprisahala, že už nikdy nebude jesť mäso.

Prevažnú časť života preto bola vegetariánkou, no v roku 2016 prešla na vegánsku stravu. Viedol ju k tomu živý sen, kde stelesňovala kravu, ktorej odobrali teliatko. Preto preskúmala praktiky v mliekarenskom priemysle a to ju utvrdilo v jej rozhodnutí. Dnes sa snaží robiť vegánstvu osvetu, čoho dôkazom sú aj dve kuchárske knihy pozostávajúce z čisto vegánskych pokrmov.

Zdroj: lucywatson/Instagram

Nadobudnuté hodnoty sa rozhodla odovzdať aj svojmu dieťaťu. Vegánstvo je pre ňu totiž viac ako len voľba stravy. Je to záväzok voči zvieratám, životu a schopnosť byť empatickým človekom.

Počas tehotenstva sa snažila konzumovať menej spracované potraviny, zamerala sa na prísun bielkovín a používala aj vegánske výživové doplnky. Napriek tomu, že na internete ubezpečila sledovateľov, že jej prístup k tehotenstvu je zdravý a v normách, čelila veľkej kritike.

Zdroj: lucywatson/Instagram

Ľudia sa obávajú o to, aký dopad bude mať na dieťa, keď ho bude po narodení kŕmiť len rastlinnou stravou. Niektorí zastávajú názor, že dieťa by sa malo samé rozhodnúť, čo bude jesť. Iní zdôrazňujú dôležitosti pestrej stravy pre správny vývin dieťaťa.

View this post on Instagram

A post shared by Lucy Watson (@lucywatson)

Podľa odborníkov je však aj pre novorodeniatko rastlinná strava bezpečná. Vyhýbanie sa živočíšnym produktom nemusí ohrozovať jeho zdravie alebo bezpečnosť. Náročnejšie bude len plánovanie stravy pre rodičov a musia dbať aj o to, aby dieťa dostávalo správne tuky a bielkoviny. Ako vo všetkom, aj tu existujú výnimky. Vegánska strava nie je pre každého, preto je dôležité sledovať, ako na ňu organizmus reaguje.

Nie je to prvý ani posledný prípad, keď verejnosť kritizovala rozhodnutie a konanie matky. Stačí si len predstaviť, že by ste boli v opačnej pozícii, a zamyslieť sa, či by ste chceli, aby sa k vám ľudia takto správali. Za každých okolností by sme mali myslieť na rešpekt a úctu k druhým. A to aj vtedy, keď sa ich názory a konanie nestretávajú s tými našimi.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre