Príbeh Wrenley Ice: Dieťa, ktoré sa narodilo bez očí kvôli vzácnemu ochoreniu, ktoré postihuje len 30 ľudí na svete

277

Wrenley Ice sa narodila 6. novembra 2023 v Missouri a jej rodičia si rýchlo uvedomili, že niečo nie je v poriadku, keď neotvárala oči. Jej mama Taylor bojovala s plodnosťou viac ako rok, kým otehotnela so svojou dcérou. Rodičia tvrdia, že počas celého tehotenstva im lekári tvrdili, že ich dieťa je úplne zdravé. Napriek tomu Taylor pre miestnu spravodajskú stanicu KFVS 12 povedala, že keď sa narodila, všimla si, že „neotvára oči“, a okamžite sa na to spýtala zdravotnej sestry.

baby laying on bed
Autor tejto fotografie je Picsea

„Povedala mi ‚no, v maternici je tma, takže normálne neotvárajú oči hneď‘.“ Dievčatko však oči nikdy neotvorilo. Taylor si na to spomína: „Pediater prechádzal cez dieťa, prestal s vyšetrovaním, pozrel sa na nás a povedal: ‚Vaša dcéra nemá oči‘. „Len som sa naňho pozrela a povedala som: „Chcete povedať, že sú malé?“ On na to: „Nie, nie sú tam.“ Len som sa rozplakala, pretože som v tej chvíli nedokázala úplne spracovať, čo to znamená.“

woman holding baby
Autor tejto fotografie je Zach Lucero

Deväť dní po narodení dievčatka, keď rodina prešla 240 km do detskej nemocnice v St Louis, lekári zistili, že dievčatko sa narodilo s anoftalmiou – stav, keď sa dieťa narodí bez jedného alebo oboch očí. Ide o mimoriadne zriedkavé ochorenie, o ktorého príčinách lekári zatiaľ nemajú dostatok informácií. Podľa Národného očného inštitútu ho môžu spôsobiť zmeny v génoch, užívanie niektorých liekov počas tehotenstva a kontakt so škodlivými látkami v prostredí.

person holding babys feet
Autor tejto fotografie je Nathan Dumlao

Lekári zistili, že Wrenley neprodukuje kortizol (stresový hormón produkovaný nadobličkami). Genetické testy ukázali, že má ochorenie známe ako hyploinsuficiencia génu PRR-12, a to viedlo k tomu, že sa jej oči nevyvíjali už v maternici. Doktor Nate Jensen, genetik z Detskej nemocnice v St Louis, povedal pre KFVS 12: „Je to neuveriteľne zriedkavý stav.“ Povedal, že hoci tehotenstvo bolo normálne, rodičia si mohli génové mutácie odovzdať a existuje 50-percentná šanca, že by ich Wrenley mohla preniesť na svoje budúce deti. Žiadna liečba nedokáže dievčatku dať funkčné oči, ale lekári sa snažia dať jej protézy, aby mohla žiť normálnejší život.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.