Difenbachiu pestujú celé generácie, a to aj napriek tomu, že je jedovatá – Ako sa správne postarať o túto izbovú rastlinu ako ju polievať a čo robiť keď vám žltnú či hnednú listy?

15807

Je to rastlina, ktorú mnohí z vás poznáte. Stala sa akousi pevnou súčasťou mnohých domov. Určite si niektorí z vás túto rastlinu pamätajú ešte z detstva, a to dozaista aj tie staršie generácie. Nachádza sa v mnohých domácnostiach aj keď ľudia vedia, že je to jedovatá rastlina, no aká je to rastlina, ako si ju vypestovať a čo všetko Difenebachia spôsobuje sa dozviete nižšie. Nezabudnite si rastlinku zasadiť do krásneho kvetnáča aby váš interiér vynikol ešte viac.

Vhodný substrátNajlepšia cena
AGRO Substrát pre izbové rastliny 10L
Forestina Profík supresívny substrát pre izbové rastliny 15 L
FORESTINA STANDARD substrát pre izbové rastliny 20 l
Perlit

 

Difenbachia spôsobuje otravu

Veľký pozor si dajte práve na jej jedovatosť. Rastlina totiž dokáže veľmi rýchlo otráviť vaše deti, a to stačí, že olíznu jej listy. V nebezpečí však nie sú iba deti, ale aj vaši domáci miláčikovia. Je to stredne jedovatá rastlina, ktorá dokáže podráždiť oči, sliznicu a aj pokožku. Aj preto dobre zvážte kde ju budete pestovať a či je to vôbec vhodné, ak máte malé deti alebo psa či mačku. Avšak, toho, že by ste kvôli jej jedovatosti zomreli, sa báť nemusíte. Aj zahryznutie do ktorejkoľvek časti vás bude tak páliť, že k ďalšiemu zahryznutiu nedôjde. Takýmto spôsobom teda nedostanete do tela dostatočné množstvo jedu na to, aby to bolo smrteľné.

Ak sa však vy alebo dieťa otrávite, tak určite vyhľadajte lekára. Priebeh otravy je veľmi nepríjemný a môže mať veľmi zlý dopad zvlášť na vaše deti či domácich miláčikov. Dajte si na to veľký pozor.

 

Ako ju vypestovať

Jej pestovanie nie je až také jednoduché. Rastlina má rada ideálne podmienky čo sa týka teploty, ale aj vlhkosti vzduchu. Znamená to, že v lete ju musíte chrániť pred priamym slnkom a v zime zas má rada veľmi osvetlené miesto. V letných mesiacoch jej robí dobre teplo, maximálne však do 30 stupňov Celzia a v zimných jej doprajte 18 až 20 stupňov Celzia. Veľký pozor si však dajte na prievan, pretože ten rastlina vyslovene neznáša.

Ak vám listy v zime opadajú, tak nezúfajte, všetko čo musíte urobiť je zrezať stonku približne 10 cm nad zeminou a listy opäť vyrastú. Potrebné je ešte dodať, že Difenbachia potrebuje dostatočnú vlhkosť, ktorú viete zabezpečiť aj tým, že k nej umiestnite misku s kamienkami, ktorú napustíte vodou.

Správne polievanie

Odporúča sa rastlinu polievať v období jari a jesene často. Naopak, v zimnom sa snažte ten prísun vody trochu obmedziť. Ak má vytvorené optimálne podmienky, tak dokáže dokonca aj zakvitnúť.

Hnojenie

Pri pestovaní môžete využiť substrát určený na izbové rastliny a čo sa týka hnojenia, tak dobre urobíte, ak využijete tyčinkové alebo granulované hnojivá.

Vhodné hnojivoNajlepšia cena
ENGO vodorozpustné hnojivo na izbové rastliny
AGRO IZBOVÉ RASTLINY 0,5L
House plant focus Hnojivo pre izbové rastliny - 100 ml

Kde majú Difenbachiu na predaj?

Ak neviete, kde  kúpiť Difenbachiu vašou najlepšou možnosťou bude objednať si ju online a vyzdvihnúť vo vašom lokálnom záhradníctve.  Cena tejto izbovej rastliny závisí od konkrétneho druhu. Je len na vás aký druh si vyberiete prípadne aký sa vám do bytu hodí.

Overený predajca dizajnových kvetináčovCena
Temponabytok.sk Zobraziť
4home.sk Zobraziť
TPD.sk Zobraziť

Rozmnožovanie difenbachie

Ideálne je, ak ju rozmnožíte za pomoci vrcholových odrezkov. A aby ste ich čo najlepšie zakorenili, tak urobte si tú námahu a zabezpečte, aby bolo v tom čase v miestnosti 20 stupňov Celzia. K zakoreneniu by malo dôjsť približne do troch týždňov až mesiaca. Odrezky však nemusíte zasadiť do substrátu, stačí ak ich dáte do nádoby s vodou a pri vytvorení korienkov rastlinu zasaďte do substrátu.

 

Čo robiť ak Difebnachií žĺtnu alebo hnednú listy?

Ako pri mnohých izbových rastlinách aj Difebachia má svoj pôvod v tropických oblastiach. Preto ak sa objaví hnednutie alebo žĺtnutie listov ide o signál, že niečo nie je v poriadku. Musíte si byť 100% istí, že dodržiavate všetky podmienky pre správny rast Difenbachie.  O najčastejšie chyby pri pestovaní, ktoré môžu spôsobiť žltnutie alebo hnednutie listov patrí:

  • Nedostatok slnečného žiarenia
  • Polievanie príliš tvrdou vodou
  • Nedostatočne výživná pôda / nesprávny substrát
  • Nízka alebo premenlivá teplota v miestnosti
  • Nedostatok vody = hnednutie listov
Overený predajca dizajnových kvetináčovCena
Temponabytok.sk Zobraziť
4home.sk Zobraziť
TPD.sk Zobraziť

Mohlo by vás zaujímať

 

 

 

Zdroj

Foto: Wikimedia

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre