Lopatkovec – Nenáročná izbová rastlina, ktorá sa hodí nielen do spálne, ako si ho vypestovať?

7473

Lopatkovec (Spathiphyllum) je veľmi nenáročná rastlina, ktorú zvládne vypestovať každý z vás. Ide zároveň o veľmi elegantnú rastlinu, ktorá dokáže skrášliť každú izbu a je tiež známa dlhým kvitnutím. Jej najväčšia prednosť je, že patrí medzi najlepších čističov vzduchu, a tak si nebudete musieť kupovať iné čističe vzduchu, ktoré nie sú prírodné. Rastlina pochádza z Kolumbie a nájdete ju aj v oblastiach južnej a strednej Ameriky. Pre dokonálu amtosféru, ktorú vie lopatkovec vytvoriť vám odporúčame tieto nádherné kvetináče v akciovej ponuke.

Lopatkovec

Lopatkovec (popis)

V našich podmienkach dorastá lopatkovec do 25-75 centimetrov. Jeho kvety sú bielej farby a tak trochu pripomínajú kvety ľalie. Kvety uvidíte dvakrát do roka – na jar a v jeseni, pričom je dobre vedieť aj to, že v niektorých častiach dňa príjemne voňajú. Rastlina je ďalej známa tým, že kvitne cca 2 mesiace, niekedy viac.


Pestovanie a starostlivosť o lopatkovec

Veľmi dôležité je vybrať rastline vhodné miesto. Najlepšie spravíte, ak ju umiestnite do tesnej blízkosti okna, ale nie doslova na parapetnú dosku. Dbajte na to, aby mala dostatok nepriameho slnečného svetla, priame slnko táto rastlina rada nemá a mohli by ste tým spôsobiť jej vyschnutie. Tí, ktorí bývate v teplých podmienkach, môžete lopatkovec určitý čas pestovať aj na balkóne, záhrade, alebo terase, ale pozor na to, aby bol v tieni a mal vždy dostatočnú vlhkosť.

 

Polievanie

Aj táto činnosť je dôležitá a nemali by ste na ňu zabúdať. Substrát musí byť neustále vlhký, no nie úplne zaliaty a voda by nemala stáť v kvetináči. Príliš málo vody spôsobí jeho vädnutie a príliš veľa vody zas spôsobí, že začne hniť. Lopatkovec má rád podmienky, aké panujú v dažďovom pralese, a preto urobíte najlepšie, ak ho aspoň z času na čas pokropíte vodou, napríklad prostredníctvom rozprašovača.

Hnojenie

Keďže ide o nenáročnú rastlinu, tak ju ani nepotrebuje špeciálne hnojiť, resp. nepotrebuje žiadne hnojenie. Ak sa predsa len rozhodnete, že jej chcete dodať dodatočné výživy, tak jej ich doprajte, ale vždy dajte maximálne polovičnú dávku hnojiva, pretože hrozí, že rastlinu prehnojíte a to bude mať pre ňu smrteľné následky.

Presádzanie

Lopatkovec v interiéri

Presadiť rastlinu je potrebné vtedy, keď je príliš veľká a v črepníku jej je už tesno. A ako to zistíte? No napríklad tým, že rastlina si odrazu bude vyžadovať oveľa častejšie polievanie alebo ak jej zožltnú listy. Všeobecne je to tak, že presadiť ju je potrebné každý rok, nanajvýš každé dva roky. Ak vyberáte nový kvetináč, do ktorého sa chystáte rastlinu presadiť, tak myslíte na to, že by mal byť v priemere o približne 5 centimetrov väčší ako ten predchádzajúci, ale to, aký typ si zvolíte je už len na vás. Musí mať však drenážny otvor, ktorým bude odtekať voda.

Ak lopatkovec budete raz presádzať, tak dôležité je zvoliť aj vhodný substrát, ktorý bude na báze rašeliny s obsahom piesku či perlitu a kompostovanej kôry. Zabezpečte aj to, aby bola zemina dostatočne vzdušná.

Mohlo by vás zaujímať: Zdraviu prospešné izbové rastliny.

Ochrana pred škodcami
Čo sa týka chorôb a škodcov, tak rastlinu trápia, resp. môžu trápiť najčastejšie roztoče a vošky. To, či je lopatkovec napadnutý nejakým škodcom, zistíte pomerne jednoducho. Začnú mu odumierať listy, ktoré budú mať na sebe slizký nános alebo biele vlákna pripomínajúce pavučinu. Stačí, ak rastlinu v takomto prípade polejete silným prúdom vlažnej vody a následne ošetríte prípravkom proti týmto škodcom.

Pozor na priame slnko, na ktorom listy veľmi rýchlo zhnednú. Naopak zelené kvety znamenajú, že čoskoro odkvitnú, ale môžu naznačovať aj to, že je rastlina prehnojená, na čo sme už upozorňovali vyššie. Lopatkovec môžu taktiež napadnúť huby, ktoré spôsobia biely alebo sivý nános na zemine. Prekvapivé však je, že pre rastlinu nie sú škodlivé. Bude stačiť, ak ich len odstránite mletou škoricou. Problém nastane až vtedy, keď si všimnete čierny nános na stonkách alebo listoch. V takomto prípade už je potrebné odstrániť všetky napadnuté časti.

 

Časté otázkyZopár rýchlych otázok, ktoré zaujímajú používateľov internetu.

Je lopatkovec jedovatý?

Lopatkovec je iba mierne toxický, čo znamená, že vyhýbať by sa mu mali predovšetkým deti a domáce zvieratá. Obsahuje totiž štavelan vápenatý, ktorý spôsobuje podráždenie kože, pálenie v ústach, ťažkosti s prehĺtaním a nevoľnosť.

Čo robiť aby lopatkovec kvitol?

Aby vám rastlinka kvitla alebo nezvädla je potrebne dodržiavať všetky tipy v článku. Predovšetkým kvalitný a dobre priepustný substrát, zalievať rastlinku aspoň 3x týždenne a môžete zvážiť aj užívanie destilovanej vody kedže tieto rastliny sú niekedy citlivé na minerály vo vode z vodovodu. Zvážiť môžete aj hnojenie každé 2-3 mesiace.

Ako zachrániť lopatkovec?

Ak vám rastlinka začne umierať nie je všekto stratené. V prvom rade zbavte Lopatkovec všetkých poškodených a odumretých alebo zhnednutých častí. Ak je suchý substrát dostatočne ho zalejte ale zároveň musí voda odtekať. Následne rastlinku monitorujte a zalejte vždy keď pôda vyschne. Uistite sa, že nie je vystavený priamemu slnečnému žiareniu ale zároveň je v svetlej miestnosti chárnený proti spáleniu Slnkom.

Koľko stojí lopatkovec?

Táto izbová rastlina nie je vôbec drahá. V záhradkárstvach ju nájdete už od 2,50- 3 EUR. Alebo môžete mať šťastie a v internetových bazároch alebo susedských burzách vám ju niekto daruje „za odvoz“.

 

 

Zdroj

Foto: Pixabay, Wikimedia

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre