Diktátori posadnutí mocou a mliečnymi výrobkami alebo syrom? Aké boli obsesie známych tyranov.

677

Možno ste si to doposiaľ nevšimli, ale veľa ľudí trpí určitými obsesiami, či už sú takmer zanedbateľné a ťažko pozorovateľné, alebo si ich všimnete či uvedomíte hneď. Inak to nebolo ani v prípade diktátorov, ktorí boli v prvom rade posadnutí svojou mocou, avšak nielen ňou ako budete mať možnosť sa presvedčiť. Podivné na tom celom je, že častokrát predmetom ich obsesie neboli peniaze, luxusné domy ani ženy, ale celkom obyčajné veci, ktoré by bežnému človeku vôbec nenapadli.

Ak sa pýtate prečo vznikla ich obsesia, odpoveď nemáme naporúdzi, možno ani sami nevedeli vysvetliť ako to vzniklo. Človeka to ale privádza do úžasu, no nie? Predstavme si mužov histórie a ich netradičné závislosti. 

Fidel Castro, mliečne výrobky

449px Fidel Castro in Washington
Zdroj: wikimedia common

Kto by náhodou nevedel, ide o kubánskeho diktátora, ktorý sa vyznačoval posadnutosťou mliečnymi výrobkami, najmä mliekom a zmrzlinou (s tým sa pojí aj jeho snaha urobiť z Kuby svetového lídra v produkcii mlieka). 

Vraví sa, že dokázal zjesť aj desať kopčekov zmrzliny na posedenie a pravidelne si dopriaval čokoládové koktaily. Čo sa týka zmrzliny, rád ochutnával všetky príchute a miloval ju až natoľko, že nechal postaviť zmrzlináreň o veľkosti mestského bloku, pričom nariadil prevádzku od 10 hodiny doobeda do 2 hodiny ráno. 

Takisto obľuboval syry, lenže klimatické podmienky neboli práve najvhodnejšie pre chov hovädzieho dobytka (kravy neprodukovali dostatok mlieka) a tak zamestnal génových inžinierov, aby vyšľachtili odolné plemeno.

Kim Čong-un, švajčiarsky syr

Kim Jong un 2019
Zdroj: wikimedia common

V roku 2014 dokonca musel Kim Čong-un na 2 týždne zmiznúť z politickej scény pre svoj zdravotný stav – v dôsledku nadmernej konzumácie syra totiž rapídne priberal.

Bol na ňom taký závislý, že si ho nechával dovážať vo veľkom a konzumoval ho vo všetkom – od sendvičov až po fondue. Jeho zdravotné problémy však pokračovali a dostal sa až do takého stavu, že trpel vážnymi žalúdočnými problémami a dnou.

Joseph Stalin, znehodnocovanie klasických kresieb mužov

Joseph Stalin colorized
Zdroj: wikimedia common

Aj Stalin sa vyznačoval posadnutosťou filmami a architektúrou v „sovietskom štýle“. Tiež sa mu ale páčilo znehodnocovať klasické kresby nahých mužov hrubými poznámkami alebo komentármi.

Jeho zmysel pre humor bol považovaný za detinský a prejavilo sa to i na komentároch, ktoré venoval dielam umelcov 19. storočia. Hodnotil vzhľad, postavu, postoj a ďalšie záležitosti týkajúce sa nahých tiel. 

Adolf Hitler, westernové romány Karla Maya

379px Bundesarchiv Bild 183 S33882 Adolf Hitler
Zdroj: wikimedia common

Hitler bol zvláštna osobnosť s veľkým množstvom obsesii. Vrhal sa do všetkého, od filmov od Disneyho až po túžbu po mladých dievčatách. Jeho detstvo ale bolo formované posadnutosťou westernovými románmi populárneho nemeckého spisovateľa Karla Maya (preslávil sa príbehmi o statočnom hrdinovi menom Winnetou). 

Jeho posadnutosť však neskončila v detstve, ale pokračovala aj v dospelosti, v dôsledku čoho počas druhej svetovej vojny nariadil nemeckým deťom, aby čítali knihy od Karla Maya a armádnym dôstojníkom, aby tieto knihy študovali v rámci prípravy na boj s Rusmi. Vyzdvihoval Winnetouovu statočnosť a prefíkanosť Old Shatterhanda. 

Mao Ce-tung, kaligrafia

Mao Zedong 1959 color
Zdroj: wikimedia common

Mao, vášnivý básnik a spisovateľ, mal rovnakú slabosť ako pre beletriu a poéziu aj pre kaligrafiu, a teda okrasné zdobené písmo. Všetky jeho politické dokumenty písal ručne za pomoci atramentu a kaligrafického pera.

Jeho písmo bolo tak krásne a oku lahodiace, že sa začalo používať spojenie „štýl Mao Ce-tunga“ a jeho písmo sa začalo objavovať na rôznych miestach od novín až po cigarety, autá, múzea. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.