Dnešné dievčatá začínajú menštruovať skôr. Aký je dôvod a čo im hrozí?

247

Dievčatá dnes dostávajú prvú menštruáciu skôr. Ukázalo to nedávna štúdia zo Spojených štátov, pričom vedci hovoria o rôznych dôvodoch. Čo je za tým a po akom čase sa ich cykly stávajú pravidelnými? Dočítate sa nižšie!

Zdroj sarah richer

Apple Women’s Health Study je štúdia, ktorú uskutočnili výskumníci z Harvard T.H. Chan School of Public Health a National Institute of Environmental Sciences. Ako už s názvu vyplýva, podieľala sa na ňom aj spoločnosť Apple, pričom poskytla svoje zariadenia.

Výskumu sa zúčastnilo 71 341 osôb, ktoré používali hodinky Apple Watch a iPhony. Vďaka dátam z týchto zariadení sa zistilo, že dievčatá dnes dostávajú prvú menštruáciu tesne pred hranicou 12 rokov. Ide však o dievčatá narodené medzi rokmi 2000 a 2005. Ak sa narodili medzi rokmi 1950 a 1969, začali menštruovať niekedy vo veku 12,5 roka.

Zdroj cottonbro studio

Dôležitým faktorom je aj rasa. Ak napríklad hovoríme o ázijských ženách, ich menštruácia začína skôr ako u belošiek. So súčasným trendom skoršej menštruácie však prichádza problém. Dnešným dievčatám trvá dlhšie, kým sa ich cyklus stane pravidelným, čo môže signalizovať (nielen) zdravotné problémy. Ak totiž dôjde k nesúladu medzi fyzickým a emocionálnym vývojom, môže to vyústiť až do psychických a neskôr sociálnych problémov.

Úlohu môže zohrávať aj váha ženy. Nadváha spôsobuje skorší nástup puberty, čo naznačuje súvislosť medzi obezitou a skorou menštruáciou. Okrem iného spomínajú vedci aj faktory, ako sú napríklad životné prostredie, strava, stres alebo traumy z detstva.

Zdroj Sora Shimazaki

Celý výskum ukázal, že priemerný vek pri prvej menštruácii klesol. Čoraz viac osôb začína menštruovať skôr a niektoré z nich dosahujú pravidelné cykly až v časovom rozpätí dvoch rokov. Tento trend bol obzvlášť viditeľný u istých etnických skupín, ale aj u osôb z nižších sociálnych vrstiev a s nadmernou hmotnosťou. Ide o faktory, pri ktorých hrozí, že dôjde k zvýšeniu zdravotných problémov a spoločenským nerovnostiam v Spojených štátoch. Aby sa však dalo so situáciou pracovať a mohli sa zaviesť potrebné opatrenia, je nevyhnutné vykonať ďalšie výskumy.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre