Dobroty, ktoré sa zachovali z čias Osmanskej ríše. Čím sa Turecko môže pýšiť?

3431

Každý v Osmanskej ríši si bol vedomí toho, že sultáni si radi doprajú chutné kvalitné jedlo, s ktorým teda rozhodne nešetria. Palác Topkapi sa v 15. storočí mohol pochváliť 100-členným osadenstvom kuchyne, ktoré sa podieľalo na príprave jedla (v 16.storočí, počas vlády Sulejmana Nádherného to bolo až 500 členov).

Faktom je, že sultáni si na jedlo naozaj potrpeli a cenili si luxus, ktorý bol mnohokrát nesmierne drahý, no nebolo možné, aby sa uspokojili len tak s hocičím. Kuchári preto používali exotické korenie a ďalšie vzácne suroviny, ktoré nie zriedka dovážali aj zo susednej Perzskej ríše alebo z Číny. 

Sultáni sa však o svojich chutiach a stravovacích návykov neradi rozširovali. Kuchári museli poznať všetky recepty naspamäť a predávať ich ďalším len v nevyhnutných prípadoch, nebolo totiž prípustné, aby sa tie recepty dostali k hocikomu. Naproti tomu sú tu typické turecké pokrmy či nápoje, ktoré sa ešte aj dnes pripravujú podľa tradičnej receptúry.

A práve vďaka nim patrí Turecko medzi krajiny s veľmi zaujímavou kultúrou a chutným jedlom. Poďme si ich tradičné dobroty predstaviť. 

Baklava

baklava photo u1
Zdroj: wikimedia common

Turecká kuchyňa sa do veľkej miery špecializuje práve na sladké pokrmy ako sú rôzne sladkosti, džemy, džúsy a sirupy. A práve typická baklava patrí medzi ich najluxusnejšie dezerty (jej pôvod sa datuje tisíce rokov dozadu, k starým Asýrčanom, pričom platí, že Osmania ju priviedli k dokonalosti). 

Spočiatku si túto dobrotu mohli dovoliť len bohatí (bola veľmi cenená pre jej náročný spôsob prípravy, kde bolo dôležité, aby cesto bolo tenké ako papier, k tomu sa používali orechy a med), dnes je už ale našťastie dostupná väčšine ľuďom. 

Kebab

doner kebab photo u1
Zdroj: wikimedia common

Turecký kebab má dlhú históriu. Isté legendy rozprávajú o tureckých bojovníkoch, ktorí si na šable napichovali mäso, grilovali ho na ohni a následne jedli (to potenciálne mohli byť začiatky prípravy kebabu). Na dobrom kebabe si pochutnávajú aj sultáni, napríklad sultán Abdulaziz.

Šerbet

1528972168 napitk7
Zdroj: wikimedia common

Ide o nápoj, ktorý sa pripravoval z rozdrveného ovocia zmiešaného s bylinkami a kvetmi. Išlo o sladký nápoj, ktorý sa s obľubou podával ešte pred jedlom, ale i počas jedla na osvieženie. Recepty sa však rôznia, no jeden z tých, ktoré sa zachovali obnáša prípravu sirupu vyrobeného z dule, jablka, hrušky, broskyne a marhule, ktorý sa následne zmieša s ľadovou pramenitou vodou.

Börek

borek photo u1
Zdroj: wikimedia common

Prvýkrát sa na stoloch objavil už v 15.storočí. Toto slané pečivo je populárne ešte i dnes. Tvarom pripomína trojuholník, mesiačiky alebo štvorce a naplnené je jahňacím mäsom, syrom alebo zeleninou. 

Takou exotickejšou variantou bol börek plnený mletým mäsom, sušenými marhuľami, datľami a gaštanmi. 

Čaj 

tea photo u1
Zdroj: wikimedia common

Oveľa dlhšiu história má v Osmanskej ríši káva, avšak netrvalo príliš dlho, kým si osvojili i čaj. Dostal sa k nim z Číny a pomenovali ho „cay“ (vyslovuje sa „chai“) podľa čínskeho slova pre čaj. Koncom 19.storočia sa začalo šíriť povedomie o jeho zdravotných výhodách a krátko na to sa Osmani pokúsili pestovať vlastný čaj, ktorý sa ale uchytil až po páde Osmanskej ríše. 

Zvláštnosťou je ich spôsob prípravy čaju – varenie podobné ruskému štýlu – viacvrstvová nádoba na varenie vody a príprava intenzívneho, koncentrovaného nápoja. V súčasnosti sa do neho pridáva jedna alebo dve kocky cukru na zjemnenie jeho výraznej chuti.  

Ayran

ayran photo u1
Zdroj: wikimedia common

Tento jogurtový nápoj nezvyčajný svojou slanou chuťou pochádza ešte z čias pred Osmanskou ríšou. Napriek tomu sa považuje za turecký národný nápoj a obľúbený je i v krajinách ako Grécko, Irán a Libanon. Vytvorený bol zmiešaním jogurtu s vodou. 

Je považovaný za nápoj vhodný na letné obdobie (najmä pre svoju osviežujúcu chuť – kombinuje sa kyslá chuť jogurtu so soľou).

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

1 komentár

  1. Tento,,článok“ je naozaj chabý, to ste kde stiahli, akože nadpis, že človek by čakal aspoň tých 15 top keďže ich kuchyňa je skutočne bohatá na chute

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.