Vynálezy môžu život uľahčovať, ale ho i zachraňovať. Tú sú jedny z najprevratnejších objavov, ktoré sú alebo boli neodmysliteľnou súčasťou života ľudí 

759

Premýšľali ste niekedy nad tým, aké sú tie najlepšie a najužitočnejšie vynálezy na svete? My sme sa na ne pozreli pozorným okom a teraz vám ich radi predstavíme.

Kompas

Zdroj: unsplash

Magnet poznali už starí Gréci v 6. storočí pred Kristom. Ale ani si neuvedomovali jeho význam. Slávny filozof Thales (640 – 546 pred n. l.) si myslel, že magnetický kameň má dušu, a teda má dokáže priťahovať, ale i odpudzovať, no neuvedomoval si existenciu magnetického poľa. 

Starovekí námorníci určovali smer kadiaľ sa vydať pohľadom na hviezdy. Táto metóda však nefungovala počas zamračených nocí. Útvar magnetu orientovaný na sever bol prvýkrát objavený čínskymi námorníkmi v 1. storočí.

Papier

Zdroj: unsplash

Viete si predstaviť, že boli časy, kedy papier neexistoval? Je aspoň jeden deň, kedy papier nepoužijete? Nemyslím si. To je hlavný dôvod, prečo je papier považovaný za jeden z najlepších vynálezov na svete.

Hoci sa papyrus a amat používali už v stredomorskom svete a predkolumbovskej Amerike, tieto materiály nie sú identifikované ako skutočný papier. Prvý proces výroby papiera bol zdokumentovaný v Číne počas obdobia východného Hanu (25-220 n. l.), ktorý sa tradične pripisuje dvornému sprievodcovi Cai Lunovi. 

Penicilín

Zdroj: unsplash

Penicilín prvýkrát objavil škótsky vedec Alexander Fleming v roku 1928. Ide o jeden z najznámejších vynálezov v histórii. Alexander Fleming dodnes zachraňuje milióny životov. To robí penicilín jedným z najlepších vynálezov všetkých čias pre ľudstvo. 

Hodiny

Zdroj: unsplash

Hodiny boli prvýkrát použité v Egypte okolo roku 4000 pred Kristom. Prvé mechanické hodiny vyrobil Yi Xing z Číny v roku 725, potom ako slnečné hodiny, vodné hodiny a presýpacie hodiny používali Egypťania a Číňania dlhú dobu na sledovanie času. 

Telefón

Zdroj: unsplash

Telefón, na ktorom vtedy pracovali desiatky vynálezcov, si prvýkrát nechal patentovať Alexander Graham Bell v roku 1876. Veľká úloha telefónu v globálnej komunikácii a obchodnom živote je nespochybniteľná. Samozrejme, telefón vyrobený Grahamom Bellom nemá nič spoločné s dnešným telefónom. S rozvojom technológií sú smartfóny neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Nepochybne jeden z najobľúbenejších a najlepších vynálezov na svete! 

Internet

Zdroj: unsplash

Viete si predstaviť náš moderný život bez internetu? Myslím si, že môžeme s istotou povedať, že internet je jedným z najpoužívanejších vynálezov všetkých čias, najmä ak vezmeme do úvahy, že online práca a online vzdelávanie sa za Covidu – 19 stali neodmysliteľnou súčasťou nášho života. 

Internet umožňuje miliardám ľudí komunikovať, nech sa nachádzajú kdekoľvek na svete. Bol vyvinutý v roku 1960 niekoľkými počítačovými inžiniermi pre americký obranný priemysel. To viedlo k rozšíreniu Americkej spravodajskej služby CIA po celom svete. 

Žiarovka

Zdroj: unsplash

Žiarovka bola nápad, na prevedení ktorého sa pracovalo 50 rokov. Ako všetci vieme, žiarovku vynašiel Thomas Alva Edison . Nevzdával sa a nepretržite pokračoval vo svojej práci. Karbonizované prvky sa zmenili na vlákna a umiestnili sa do banky s odsávaním vzduchu, čo viedlo k vytvoreniu svetla. Úžasné, no nie?

Kalendár

Zdroj: unsplash

Prvé kalendárne záznamy sa začali zaznamenávaním denných cyklov mesiaca. Moderný kalendár sa až do roku 1600 príliš nepoužíval, a preto bolo vytvorených veľa kalendárových formulárov, ktoré sa používali na naplnenie jednotného systému. Kalendár, ktorý dnes používame, predstavil ľudstvu pápež Gregor XIII v roku 1583. 

Kreditná karta 

Zdroj: unsplash

Myšlienka kreditnej karty bola prvýkrát predstavená v knihe Edwarda Bellamyho „ Looking Backward “ vydanej v roku 1887. O 30 rokov neskôr sa začala používať v hoteloch a čerpacích staniciach. 

Anestézia

Zdroj: unsplash

V minulosti sa namiesto klasickej anestézie používali látky ako ópium, mandragora, či alkohol. V roku 1847 však americký chirurg Henry Bigelow zaviedol éter a chloroform ako prvú metódu celkovej anestézie, vďaka čomu boli bolestivé operácie oveľa jednoduchšie. Na vysvetlenie dôležitosti tohto vynálezu slová nestačia! Viete si predstaviť náš život bez anestézie? Jeden z najlepších vynálezov vôbec. 

Autá

Zdroj: unsplash

Autá úplne zmenili spôsob, akým cestujeme a zaviedli do našich životov koncept šetrenia času v podobe rýchlejšieho a pohodlnejšie presúvania z miesta na miesto. 

Na vývoji auta sa od 19.storočia podieľalo veľa ľudí. Musíme však poznať nemeckého inžiniera Karla Benza, ktorý v roku 1885 vytvoril prvé praktické auto. 

Röntgen a magnetická rezonancia 

Zdroj: unsplash

Ide o jedny z najlepších vynálezov v oblasti zdravotníctva. 

Nemecký fyzik Wilhelm Conrad Rontgen objavil röntgenové lúče v roku 1895. Za tento vynález mu bola v roku 1901 udelená prvá Nobelova cena za fyziku.

Magnetická rezonancia, ktorá sa dnes používa ako veľmi presný a účinný diagnostický nástroj v medicíne, bola prvýkrát opísaná americkým fyzikom Isidorom Rabim v roku 1938 a bola meraná pomocou molekulárnych lúčov. V roku 1944 získal Nobelovu cenu za fyziku. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre