Vlastníctvo domáceho zvieraťa môže skrátiť starnutie mozgu až o 15 rokov.

924

Domáci miláčikovia nám prospievajú. Pomáhajú nám žiť zdravšie. Jemne nás budia, aby nám pripomenuli, že je čas na raňajky alebo že sa potrebujeme hrať. Vždy nás veľmi radi vidia, keď sa po dlhom dni vrátime domov. Poskytujú nám nesúdiacu spoločnosť, bezpodmienečnú lásku a podporu, znižujú stres a úzkosť, zlepšujú náladu a pomáhajú nám udržiavať fyzickú kondíciu. Všetky tieto faktory majú tendenciu zlepšovať aj poznávanie, pretože duševné zdravie priamo ovplyvňuje fungovanie mozgu.

white dog and gray cat hugging each other on grass
Autor tejto fotografie je Krista Mangulsone

Výskumné štúdie poukazujú na podpornú úlohu zvierat počas liečby mnohých ochorení, ako sú kardiovaskulárne, rakovina, fibromyalgia, autizmus a demencia. Terapia s pomocou zvierat sa často využíva aj pri liečbe duševného zdravia, ako je depresia, úzkosť, posttraumatická stresová porucha a iné stavy.

man in white t-shirt sitting beside white and black short coated dog
Autor tejto fotografie je Chewy

Existujú štúdie o vplyve domácich miláčikov na ľudský mozog a výsledky sú zaujímavé. V štúdii Jennifer Applebaumovej a jej kolegov z roku 2022 sa skúmala súvislosť medzi trvalým vlastníctvom domáceho zvieraťa a kognitívnym výkonom u starších dospelých. Skúmanými osobami boli dospelí vo veku 65 rokov a viac, ktorí vlastnili domáce zviera viac ako päť rokov, menej ako päť rokov a nevlastnili domáce zviera. Výsledky ukázali, že účastníci štúdie, ktorí vlastnili domáce zvieratá viac ako päť rokov, mali lepšie výsledky v krátkodobom a oneskorenom zapamätaní slov ako nevlastníci.

woman carrying black puppy
Autor tejto fotografie je Annie Spratt

V štúdii z Alabamy (McDonugh, J. a kol., 2022) sa skúmal vplyv vlastníctva domáceho zvieraťa na poznávanie a zdravie mozgu. Alabamská štúdia o riziku demencie mozgu zahŕňala 95 dospelých subjektov vo veku 20 až 74 rokov; 56 subjektov bolo majiteľmi domácich zvierat a 39 nie. Subjekty absolvovali neuropsychologické hodnotenie a vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Výsledky ukázali, že vlastníctvo domáceho zvieraťa súviselo s vyššou úrovňou poznania (lepšia rýchlosť spracovania, orientácia pozornosti a pamäť na príbehy) a väčšími mozgovými štruktúrami (dorzálna pozornosť, limbický systém a sieť predvoleného režimu). Tieto účinky boli najväčšie v prípade majiteľov psov a starších dospelých, ktorí mali viac ako jedno domáce zviera. Vedci tiež dospeli k záveru, že vlastníctvo domáceho zvieraťa môže znížiť vek mozgu až o 15 rokov.

selective focus photography of three brown puppies
Autor tejto fotografie je Anoir Chafik

Najnovšia štúdia z Japonska (Toniquchi, Y. a kol., 2023) skúmala vplyv vlastníctva psov a mačiek na vznik demencie v komunite starších ľudí v Japonsku. Išlo o rozsiahlu štúdiu na 11 194 starších dospelých osobách. Výsledky ukázali, že vlastníctvo psa malo tlmiaci účinok na výskyt demencie, najmä ak majiteľ psa mal návyk na cvičenie a nebol sociálne izolovaný. Vlastníctvo mačky sa v tejto štúdii nepreukázalo ako ochranný faktor. Výskumníci v Austrálii (Straede, C., Gates, R., 1993) však zistili, že majitelia mačiek môžu mať menej psychických porúch a vo všeobecnosti priaznivejší postoj k domácim zvieratám.

white cat sleeps under white comforter
Autor tejto fotografie je Kate Stone Matheson

Záverom možno konštatovať, že výskum naznačuje, že vo všeobecnosti sú domáce zvieratá dobré pre zdravie nášho tela a mozgu. Ak môžete a máte prostriedky, navštívte útulok pre zvieratá vo vašom okolí a nájdite si svojho „najlepšieho priateľa“. Pomôže vám to žiť zdravší život.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre