Prečo nás dopamín núti robiť ťažké úlohy – namiesto tých ľahkých?

291

Zabudnite na adrenalín – výskum ukazuje, že za našou túžbou po veľkých výzvach, ako je maratónsky beh alebo riešenie zložitých pracovných úloh, stojí dopamín.

Zdroj Maja Kochanowska

Často sa pýtame, prečo robíme to, čo robíme – či už je to cvičenie alebo nekonečné prehliadanie sociálnych médií. Za túžbou po týchto aktivitách stojí dopamín, chemická látka v mozgu, ktorá nás motivuje hľadať odmeny. Anna Lembkeová, psychiatrička zo Stanfordskej univerzity, nazýva smartfóny „modernými zdrojmi digitálneho dopamínu“, ktoré umožňujú pohodlie a jednoduchosť. Ale niekedy si radšej vyberieme výzvy, ako je beh na dlhé trate alebo lezenie na hory, pred ľahšími možnosťami.

Psychológ z Torontskej univerzity, Michael Inzlicht, hovorí o paradoxoch úsilia. Aj keď sa občas vyhýbame tvrdej práci, niekedy si ju ceníme a považujeme za obohacujúcu. Napríklad, ideme radšej pešo na vrchol hory, aj keď by sme tam mohli ísť lanovkou. Viac si vážime nábytok, ktorý sme poskladali, ako ten, ktorý sme kúpili hotový. Inzlicht zdôrazňuje, že toto ocenenie úsilia je pre nás dôležité a je hlboko zakorenené v našom mozgu, pretože nás dopamín povzbudzuje, aby sme si vážili úlohy, ktoré si vyžadujú vytrvalosť a odhodlanie.

Čo robí dopamín s našim mozogom?

Rovnaká molekula, ktorá nás spája s okamžitým potešením z aplikácií, nás tiež povzbudzuje, aby sme ocenili veci, ktoré vyžadujú veľa práce. V štúdii psychiatra Neira Eshela zo Stanfordskej univerzity sa zistilo, že myši, ktoré museli viac pracovať na získanie šťavy, uvoľňovali viac dopamínu, čo je chemická látka v mozgu, v oblasti zodpovednej za motiváciu a odmenu.

Zdroj Austin Distel

Štúdie o oneskorenom uspokojení ukazujú, že čakanie na väčšiu odmenu spúšťa trvalé zvyšovanie hladín dopamínu, čo posilňuje hodnotu trpezlivosti a vytrvalosti. Avšak nadmerné sledovanie odmien bohatých na dopamín môže viesť k vyhoreniu a nezdravému správaniu. Okrem toho spoločenský tlak na úspech môže zhoršiť toto úsilie a podporovať kultúru súťaženia a externého potvrdzovania.

Na rozdiel od návykových látok alebo aplikácií, hladiny dopamínu nevýrazne stúpajú, keď robíme úmyselne ťažké alebo bolestivé veci. Tento postupný nárast a pokles je považovaný za udržateľnejší a menej náchylný k vytváraniu závislosti. Niektorí ľudia sa síce môžu stať závislými na bolestivých podnetoch, ale tento jav je menej častý a často spoločensky prijateľnejší. Iba extrémne prípady závislosti na cvičení alebo pracovnom nasadení vyžadujú klinickú starostlivosť.

Čo hovorí o motivácii veda?

Podľa Kennetha Cartera, psychológa z Emory University a autora knihy „Buzz!: Inside the Minds of Thrill-Seekers, Daredevils, and Adrenaline Junkies“, aj tí, ktorí sa nazývajú „adrenalínoví feťáci“, sú motivovaní dopamínom. Will Gadd, prvý človek, ktorý vyliezol na zamrznuté Niagarské vodopády, uviedol, že hoci vyhľadáva adrenalín, zvyčajne nebeží cez diaľnicu. Skôr sa sústredí na dôkladné posúdenie ľadu, aby určil, či je dostatočne pevný na to, aby ho podržal. Carter tvrdí, že hľadači vysokých pocitov majú tendenciu produkovať viac dopamínu a zároveň majú nižšie hladiny kortizolu, čo im umožňuje riešiť výzvy s eleganciou.

Zdroj Jon Hieb

Inzlicht zistil, že ľudia, ktorí sú odmeňovaní za vykonávanie náročnejších úloh, neskôr preferujú vyberať náročnejšie úlohy, aj keď už nie sú odmenené. Toto ocenenie tvrdej práce sa prejavuje v rôznych oblastiach života, ako je škola, šport, práca a rodičovstvo. Podľa Inzlichta, ak oceníte úsilie, ktoré ľudia vynaložia, budú si toto úsilie viac vážiť.

Aj keď môže byť na začiatku ťažké odložiť telefón a hľadať námahavé činnosti, Lemke odporúča zaradiť ich do nášho každodenného rozvrhu. Môžeme ich robiť spolu s priateľmi alebo pre väčšie dobro, ako je napríklad účasť na charitatívnych behoch alebo jazda na bicykli namiesto použitia auta. Dôležité je vybrať si niečo stimulujúce. Ľudia často uprednostňujú psychicky náročné úlohy pred ničnerobením, pretože nudu považujú za odpornú a sú ochotní investovať úsilie, aby sa jej vyhli. Je dôležité udržiavať si čerstvosť v úsilí a hľadať nové aktivity alebo objavovať nové miesta na prechádzky a cvičenie.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre