Doprajte si výlet po úžasne krásnom slovenskom regióne – Pieninách a ich okolí

759

Pieniny vám ponúkajú toho naozaj veľa, od krásneho Dunajca, legendami opradených hradov, unikátnych kráterov až po najstarší liehovar alebo nádhernú prírodu. Tento región sa považuje za najzdravší na Slovensku. Prečo chodiť po výletoch v zahraničí, ak ešte nemáte poriadne preskúmané Slovensko? Pozrieme sa na jeden krásny región nachádzajúci sa pri poľských hraniciach a ukážeme si, čo by ste mali navštíviť alebo vyskúšať.

pieniny fotografia
Foto od laza369

Pieninský národný park PIENAP

Spolu s poľským Pienińskim Parkom Narodowym vytvorili prvý medzinárodný park v Európe. Súčasťou druhovo pestrej fauny je 766 druhov motýľov, 99 druhov mäkkýšov a vyše 200 druhov stavovcov. Ak budete mať šťastie, na bralách a lesných chodníkoch môžete zazrieť rysa ostrovida a v Dunajci uvidíte loviť vydru riečnu alebo aj stavať hrádzu bobra euroázijského. Ak patríte k vášnivým turistom, jedna z najobľúbenejší túr je na dominantu Pienin – skalné veže Troch korún. Alebo navštívte komplex Haligovských skál s množstvom jaskýň. Príroda všade naokolo je úžasná.

pieniny fotografia
Foto od bory.s

Plavba na pltiach

Už ste určite počuli o tejto atrakcii, ktorá zviditeľňuje Pieniny azda najviac. Túto plavbu absolvujete na tradičných goralských drevených pltiach po Dunajci. Budete sa plaviť z Červeného Kláštora po ústie Lesnického potoka, pričom to trvá necelé dve hodiny. Touto cestou vás pltníci oboznámia so zaujímavosťami, pridajú veselú príhodu zo splavovania alebo povedia nejakú miestnu legendu. Je to veľký zážitok a plte počas sezóny premávajú veľmi často, keďže je o nich veľký záujem. Alebo si vyskúšajte aj plavbu raftom.

červený kláštor fotografia
Foto od Robert.BlueSky

Červený Kláštor

Samozrejme, že keď už ste v Pieninách, nevynechajte ani túto dominantu. Tento kláštor patrí totiž k najnavštevovanejším miestam regiónu. Stavať sa začal niekedy po roku 1320. Preslávil sa aj známym mníchom, ktorý tam žil a volal sa lietajúci mních Cyprián. Bol známy ako zberateľ liečivých bylín. Vytvoril jedinečný herbár a založil tiež široko-ďaleko preslávenú lekáreň.

červený kláštor fotografia
Foto od hr.icio

Hrad Stará Ľubovňa

Tento hrad pochádza zo 14. storočia a jeho história sa spája s dvoma slávnymi uhorskými rodmi – Omodejovcami a Drugethovcami. Najväčším lákadlom pre turistov je výstup na hradnú vežu, odkiaľ uvidíte celý kraj aj so Starou Ľubovňou ako na dlani. Ak sa vám hrad bude máliť, pod hradom nájdete aj známy skanzen a stredoveký vojenský tábor.

stara lubovna castle fotografia
Foto od Govisity.com

Hora Zvir

Nájdete ju neďaleko obce Litmanová a preslávila sa vďaka údajným zjaveniam Panny Márie. Ročne sem prichádza mnoho domácich aj zahraničných pútnikov. Cirkev naďalej skúma pravosť týchto zjavení, no samotné miesto modlitby – Kaplnku nepoškvrneného počatia presvätej bohorodičky s celým jej areálom a prameňom na hore Zvir bolo 7. septembra 2008 povýšené a vyhlásené Jánom Babjakom, prešovským arcibiskupom a metropolitom, za gréckokatolícke mariánske pútnické miesto.

Photo by wikimedia

Najstarší liehovar a prvá slovenská whisky

V podhradí hradu v Starej Ľubovni objavili najstarší zachovaný liehovar, ktorý sa datuje na polovicu 18. storočia. Na tradíciu liehovarníctva nadviazala v regióne spoločnosť Nestville, ktorá začala vyrábať prvú slovenskú whisky. V Nestville Parku sa nachádza expozícia tradičných remesiel regiónu severného Spiša čo sa týka oblasti pestovania a spracovania obilia. Nájdete tam tiež vystavený najväčší drevený vyrezávaný obraz v Európe.

nestville fotografia
Foto od Robert.BlueSky

Tradičná goralská kuchyňa

Určite väčšina z vás pozná a obľubuje spišské párky. No ďalšie typické suroviny z tohto regiónu sú aj zemiaky, múka, kapusta, cibuľa alebo bravčové mäso. Jedlá ako džatky, striasky, svadzba, začurka či haruľa zrejme mnohí nepoznáte, no sú to tradičné kulinárske dobroty zo severného Spiša. Ak sa tam vyberiete, vyskúšajte ich.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre