Krásny úsmev s bielymi zubami nie je len estetickou záležitosťou. Je tiež znakom zdravého chrupu bez kazov či iných nežiaducich javov. V niektorých prípadoch treba belosti zubov a žiarivému úsmevu trochu pomôcť. Ako? Práve tieto spôsoby si rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.

 

Vonkajšie vs. vnútorné zafarbenie

Nielen pre bielenie a dosiahnutie krajšieho úsmevu platí, že by ste mali pravidelne navštevovať svojho zubného lekára. Pekný úsmev a dobrý stav zubov sú spojené nádoby, a to platí nielen pri veciach, ktoré sú viditeľné na prvý pohľad. Okrem toho tu môžu byť bolestivé ďasná či skryté kazy. V každom prípade, pre bielenie zubov je na úvod potrebné vedieť, či budete riešiť vonkajšie alebo vnútorné zafarbenie. To vám prezradí váš zubný lekár pri vyšetrení.

Zdroj foto: Damir Khabirov / Shutterstock.com

Pri vonkajšom zafarbení hovoríme najmä o konzumácii nápojov a potravín, ktoré dlhodobo zanechávajú na zuboch farebnú stopu. Jedná sa o tzv. farebné potraviny, konkrétne napr. o čokoládu, citrusy, kečup, cukrovinky či červenú repu. Zožltnutie môže vyplývať aj z prílišného pitia kávy alebo červeného vína. A samozrejme, ako je všeobecne známe, negatívny vplyv na belosť zubov má i fajčenie.

Na druhej strane, vnútorné zafarbenie môže byť dané genetikou alebo napríklad aj užívaním určitých liekov (príkladom sú tetracyklínové antibiotiká). Aj v takomto prípade je nevyhnutné poradiť sa so stomatológom.

Ako riešiť zafarbenie zubov

Motivácia vedúca k snahe o belšie zuby môže byť rôzna, no cieľ je vždy rovnaký – krajší a žiarivejší úsmev. Niekto ho chce jednoducho preto, aby vyzeral krajšie, iní ho potrebujú kvôli svojej profesii, keďže sú často na očiach, napr. televízni moderátori, politici, herci. Ako ho teda dosiahnuť?

Základom je bežná ústna hygiena, teda pravidelné čistenie pomocou zubnej kefky, pasty a nite. Prispieť môže aj zmena stravy, tzn. obmedzenie potravín a nápojov, ktoré spôsobujú zafarbenie skloviny. Bežnou metódou je aj profesionálne čistenie u zubného hygienika, pričom tento proces zahŕňa odstránenie povrchových pigmentov zo zubov. Čoraz populárnejším spôsobom sa dnes stáva aj domáce bielenie.

Sada na bielenie zubov, určená na domáce použitie, môže obsahovať viacero prípravkov, ktoré hrajú hlavnú úlohu pri riešení vonkajšieho zafarbenia. Ide o rôzne bieliace zubné pasty, púdre, gély či bieliace perá, prípadne aj dentálne žuvačky. Medzi týmito prípravkami nájdeme samozrejme niekoľko rozdielov. Znovu upozorňujeme, že je potrebné poradiť sa s odborníkom. V každom prípade, napríklad bieliace perá sa používajú len na dobielovanie zubov, kým bieliaci gél pôsobí priamo na pigment, teda farbivo usadené v zubnej sklovine.

Zdroj foto: Aleksandr Rybalko / Shutterstock.com

Súčasné domáce bielenie zubov môže priniesť krajší úsmev, no je potrebné dbať na pokyny výrobcu a aplikovať bieliacu látku odporúčaným spôsobom a v správnom množstve. Vyvarujte sa nadmernému používaniu týchto produktov, aby nedošlo k poškodeniu zubnej skloviny a zvýšenej citlivosti zubov. Ak máte akékoľvek otázky či nejasnosti, poraďte sa so svojím stomatológom, ktorý vám pomôže vybrať najvhodnejšiu metódu bielenia, ktorá bude pre vás účinná a  bezpečná.

Pokiaľ si chcete dlhodobo dopriať žiarivý úsmev na vašej tvári, je potrebné tomu prispôsobiť celkovú starostlivosť o chrup – pravidelné čistenie zubov i medzizubných priestorov, používanie ústnych vôd, sprejov či prispôsobenie stravovacích návykov. V rámci čistenia zubov taktiež môžete namiesto manuálnej kefky zvážiť elektrickú či sonickú, ktorá pôsobením vibrácií efektívne odstraňuje kameň či povlak, čo tiež môže prispieť k žiarivejšej farbe a krajšiemu úsmevu.

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.