Cítili ste sa niekedy smutní bez toho, aby ste si uvedomovali prečo je tomu tak? Vysvetlíme vám ako k tomu dochádza.

2821

Stalo sa vám už niekedy, že ste sa cítili smutní, ale po dlhšom zamyslení sa, ste zistili, že v podstate na to nemáte žiadnu závažnú príčinu? Nie ste jediný, komu sa to deje a dôvodov môže byť hneď niekoľko. 

Možno ste sa už nad tým zamýšľali a prišli na niektoré možné príčiny a ak náhodou nie, my vám ich v tomto článku objasníme (v niektorých prípadoch totiž môže existovať príčina, na ktorú ste doteraz ani nepomysleli).

Pocit smútku je prirodzenou súčasťou života. A nie vždy je len negatívnou emóciou, má svojej miesto a opodstatnenie. A dokonca prináša aj isté výhody – napríklad nám pomáha ľahšie sa vyrovnať s ťažkými udalosťami. 

Akokoľvek sa dnes cítite, vedzte, že nie ste sami a existuje veľa spôsobov, ako sa znovu cítiť vo svojej koži dobre a byť šťastný.

Aj „nepodstatné“ veci môžu bolieť 

woman in brown shirt covering her face
Photo od Fa Barboza na Unsplash

Niekedy aj zdanlivo malé sklamanie dokáže zasiahnuť a ublížiť viac, než by sme si boli schopný pripustiť. A preto aj napriek tomu, že vás prepadne smútok, si ho možno odmietate pripustiť. Avšak k nemu sa často pridá aj pocit osamelosti, odmietnutia. Taktiež problémy so vzťahmi môžu mať zásadný vplyv na to, ako sa cítite.

Dokonca aj nedostatok spánku alebo pocit hladu vám môžu spôsobiť zlú náladu 

V ďalších prípadoch môže byť príčina skrytá hlbšie. Faktory ako depresia, trauma, smútok alebo hormonálne zmeny môžu nevedomky ovplyvňovať vašu náladu po celé roky. 

Depresia

woman lying on bed
Photo od Yuris Alhumaydy na Unsplash

Depresia je stav, charakterizovaný zhoršenou náladou, stratou záujmu o veci, ktoré vás predtým napĺňali a zvyčajne trvá najmenej 2 týždne. 

Depresia je jedným z najčastejších patologických stavov duševného zdravia. A tu sú jej najčastejšie príznaky:

Problémy so spánkom a sústredením, pocit beznádeje spojený s únavou, podráždenosťou. Pridružiť sa môže nechuť do jedla a samovražedné myšlienky. 

Pokiaľ netrpíte pocitom smútku nepretržite, pravdepodobne vás mohla postihnúť sezónna afektívna porucha – ktorá je typická pre obdobie jesene a zimy, kedy sú dni krátke, vonku je zima a tma. 

Trauma

Máme na mysli emocionálnu reakciu na jednu alebo viacero nepríjemných až život ohrozujúcich udalostí, ktoré sa odohrali vo vašom živote a trvalo vás ovplyvnili v negatívnom ponímaní. Nakoľko bol váš mozog a nervový systém vo veľkom vypätí, ešte aj dlho po prekonaní traumy môžete trpieť na emocionálnu dysreguláciu. 

Zmeny hladín hormónov

three women doing exercise inside gray room
Photo od i yunmai na Unsplash

Rôzne výkyvy v hladine hormónom môžu tiež zodpovedať za váš smútok a deje sa to bez toho, aby ste si to bytostne uvedomovali, čo môže byť mätúce.

Väčšinou sa tento bod týka žien a hladiny reprodukčných hormónov, kde ženy s predmenštruačnou dysforickou poruchou (PMDD) zažívajú depresiu asi týždeň pred začiatkom menštruácie. 

Takisto sem môžeme zaradiť popôrodnú depresiu (hormóny však kolíšu aj počas tehotenstva) alebo obdobie pred menopauzou. 

Stresové situácie  

woman sitting outdoor during daytime
Photo od Kyle Broad na Unsplash

Pocit nevysvetliteľného smútku vás môže prepadnúť aj vtedy, keď ste dlhodobo vo veľkom strese – riešite veľké množstvo rôznych zložitých problémov súčasne. Tu sa okrem psychického prežívania môžu pridať aj nepríjemné fyzické príznaky. Stresové situácie môžu zahŕňať napríklad sťahovanie, stres v práci, problémy vo vzťahu, rozchod, stratu domáceho miláčika. 

Dôležité je pracovať buď na zmene alebo prispôsobení sa a v prípade potreby vyhľadať odbornú pomoc.

Dôležité je ale snažiť sa tomuto pocitu nepoddávať. Skúste fyzickú aktivitu, pri ktorej sa vám uvoľnia endorfíny a zlepšia vám náladu. Alebo si pustite obľúbenú hudbu či sa prejdite v prírode. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.