Dovolenka bez cestovky: Spoznajte destináciu ako miestni a ušetrite

523

Chodiť na dovolenku s cestovnou kanceláriou je pre niekoho prežitok, pre ďalšieho nutné zlo a pre niekoho jediná možnosť, ako sa dostať k all inclusive lastminute zájazdom. Pri troche šikovnosti si však naplánujete perfektnú dovolenku aj sami a vašu destináciu spoznáte ako domáci. Láka vás to?

maastricht
1. Lacné letenky

Lacné letenky sa vám často ponúkajú úplne sami. Stačí sa zaregistrovať do newsletterov nízkonákladových cestoviek: Ryanairu, Wizzairu či EasyJetu a čakať na dobrú akciu. Ak príde, potom už nečakajte, letenky za 10 eur do Atén sa rozchytajú do pár hodín, ak nie minút. Okrem Bratislavy sledujte aj ponuky z Budapešti alebo Viedne. Často sa vyplatia viac aj keď zarátate cestovné náklady na letisko a nazad.

2. Zbaľte sa do príručnej batožiny

Ak je to čo i len trochu možné, uskromnite sa a zbaľte sa do príručnej batožiny. Má to celý rad výhod: nemusíte čakať na odbavenie pri okienku, idete rovno na bezpečnostnú kontrolu, nemusíte čakať na vašu batožinu po prílete, ušetríte nemalé peniaze (niektoré cestovky, napríklad Ryanair, ju majú zadarmo , iné za menší poplatok) a po prílete do vašej dovolenkovej destinácie sa môžete vybrať na prechádzku, kým bude vaše ubytovanie pripravené na check in.

3. Ubytovanie cez Airbnb

O tom, ako nájsť dobré a lacné ubytovanie cez Airbnb sme už písali. Ak sa ubytujete v byte či v dome u domácich, už to je prvý krok k tomu, aby ste spoznali vaše dovolenkové mesto ako miestni. Nehanbite sa spýtať hostiteľov, kde im chutia raňajky a kam máte skočiť na večeru, ak máte chuť na poctivé miestne jedlo. Určite vám radi poradia.

4. Eat where the locals meet

Vyhnite sa tourist trapom, teda reštauráciam a bistrám, ktoré sa snažia nalákať turistov na miestne špeciality, napríklad tabuľou s nápismi v angličtine (ak teda nie ste v Londýne) či špeciálnymi akciami, ktoré často uvádzajú ako „turistické menu”. Bývajú predražené a plné turistov. To je presne to, čo nechcete. Nechajte si poradiť od domácich alebo napríklad pomocou aplikácie Foursquare, ktorá zmapuje gastronomické príležitosti vo vašom okolí a vyhodnotí ich tak, že si ľahko vyberiete. Alebo sa riaďte sedliackym rozumom, kde je veľa ľudí, ktorí vyzerajú ako miestni a nie je to v tom najcentrovatejšom centre, tam to bude dobré.

5. Privstaňte si

Nie je nič krajšie ako východ slnka nad morským horizontom. Alebo pražský Staromák bez davov turistov. Toto všetko uvidíte vtedy, keď si ráno privstanete. Stihnete si pobehať všetky pamiatky, nebudete sa pretláčať skupinkami cvakajúcich fotoaparátov a v lete dokonca často využijete aj prívetivejšie teploty.

 

Dobrý tip: Nezabudnite na cestovné poistenie. Pri zájazde od cestovky vás na to často upozornia, prípadne ho máte už v cene. Ak idete na vlastnú päsť, poistite sa. Informujte sa o cene poistenia, v niektorých prípadoch sa celoročné poistenie vyplatí viac ako krátkodobé.

 

Ak máte radi all inclusive dovolenky v uzavretých rezortoch, využite služby cestovnej kancelárie, ideálne si počkajte na výhodný last minute. V tom prípade sa vám vyplatí zaplatiť zlomkovú cenu zájazdu a zveriť sa do rúk delegáta.

 

Hľadáte tip na skvelú dovolenku bez cestovky? Pozrite si s kopou inšpirácií.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre