Dovolenkový tip – Severný Cyprus

226

Tipov na letné dovolenky nájdete stovky. My vám ponúkame ten stoprvý, ktorým je Severný Cyprus – ostrov s bohatou históriou a slnečnou prítomnosťou. Ak máte radi more, teplo, potom je táto krajina bohatá na príbehy tým pravým miestom pre vás.

Pokiaľ vaše dovolenkové kroky budú smerovať práve na Severný Cyprus, potom si nenechajte ujsť nie len jeho nádherné pláže, ale tiež mestá, ktoré sú ako doslova ozdobou celého ostrova. My vám z nich ponúkame aspoň malú ochutnávku.

 

Mix kresťanstva a islamu

Nikózia je hlavným mestom Cypru a zároveň posledným rozdeleným mestom na svete – časť z neho leží v gréckej a časť v tureckej časti. Na ráze najväčšieho mesta ostrova s niečo viac ako tristotisíc obyvateľmi je doposiaľ badať vplyv kresťanstva aj islamu. Jednou z najvýznamnejších pamiatok je mešita Selimiye, postavená v rokoch 1209 až 1325 či Arabahmedova mešita s knižnicou, ktorú založil Mohamed II, inak milovník umenia. na Cypre by sa nemala zaobísť bez návštevy týchto očarujúcich miest.

 

Moderná Kyrenia

Ak Nikózii pasuje prívlastok najväčšie mesto ostrova, potom by sme Kyreniu mohli označiť za mesto najmodernejšie. Leží na severnom pobreží pod Kyrenejskými horami, v ktorých sa zachovalo niekoľko hradov z križiackych čias. Okrem iných aj hrad St. Hilarion, unikátna a najväčšia pevnosť na ostrove s dokonalým panoramatickým výhľadom. Za návštevu rozhodne stojí aj stredoveká benátska pevnosť, ktorá v súčasnosti slúži ako múzeum a skrýva nejeden unikátny exponát, okrem iného aj vrak starovekej lode z dôb pred Kristom, ktorá je vyobrazená aj na cyperskej 50 centovke. Súčasnosť reprezentujú príjemné podniky v meste aj na pobreží, kaviarničky a bary, vďaka ktorým získa vaša mnoho tvárí.

 

Shakespear na Cypre?

Ďalšie známe cyperské mesto, ktoré vám predstavíme, leží na juhovýchodnom pobreží krajiny. Famagusta bola kedysi malou rybárskou osadou, no v priebehu vekov sa z mesta stala významná križovatka obchodných ciest. V meste sa nachádza množstvo pozoruhodných pamiatok, okrem iného hrad Othello z 13.storočia, ktorý nesie rovnomenný názov ako známa Shakespearova dráma. Ktovie, možno sa známy literát inšpiroval práve na Cypre. Nechajte sa aj vy zlákať cyperskou kultúrou, Famagusta bude presne podľa vášho gusta.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre