Drony sú fenoménom dnešnej doby – prečítajte o ich širokom využití v rôznych odvetviach

944

Pôvodne boli drony vyvinuté na vojenské účely, dnes sú však oveľa väčším lákadlom pre masy ľudí. Sú relatívne lacné a dostupné, .

Treba však brať ohľad na to, že cena je úmerná kvalite. Medzi najväčších vývozcov bezpilotných lietadiel do celého sveta patrí Izrael. Túto technológiu predal do viac ako 20 krajín sveta. Čo ju robí takou žiadanou?

Na dronoch je zaujímavé to, že majú rôzne využitie v oblastiach, ktoré by ste ani neočakávali. Čo všetko ponúka táto technológia? Je užitočná i pre vás? Pozrite si 6 zaujímavých využití dronu vo svete.

dron photo
Photo by dronepicr

1. Doprava liekov do odľahlých miest v Afrike

Pôvodné využitie na obranu ľudstva pomocou dronu sa zmenilo na pomocnú ruku, ktorá je touto formou podávaná. Dostať lieky rýchlo a efektívne do odľahlých oblastí v Afrike je často časovo náročné. V urgentných prípadoch sa využívajú drony na doručenie liekov a zdravotníckeho materiálu. Touto technológiou sa zachráni desiatky až stovky životov ročne.

2. Pomáhajú poľnohospodárom

Prieskum plodín na rozľahlých plochách polí pomocou technológie dronu uľahčuje prácu poľnohospodárom. Je skvelým pomocníkom pre tých, ktorý majú obrovské sady a nechcú tráviť hodiny ich prieskumom.

Poľnohospodári tak rýchlo zistia či je sad napadnutý chorobami alebo dochádza ku neprimeranému zalievaniu a problém vedie identifikovať účinnejšie a rýchlejšie proti nemu zakročiť.

 

3. Čistenie elektrického vedenia

Slovenská spoločnoť Syker Engineering na základe vlastného výskumu a vývoju zhotovila prvý typ dronu, ktorý je špecializovaný na odkloňovače vtáctva na vedeniach vysokého napätia. Dron je prispôsobený na vešanie ochranných prvkoch pod prúdom elektrického vedia.

V Číne je využívaný nezvyčajný dron s plameňometom na čistenie elektrického vedia. V týchto oblastiach často prichádza k tomu, že sa elektrické vedenie znečisťuje rôznym odpadom a následkom toho dochádza k výpadkom energie. Tento typ odstraňovania je menej nebezpečný ako pri kontakte človeka s elektrickým vedením.

4. Doručovanie balíkov

Rýchle doručovanie pomocou technológii sa stáva realitou. Dôkazom sú spoločnosti Amazon a DHL, ktoré túto praktickú službu začali využívať. UPS predstavili myšlienku o tom, že každé doručovateľné auto bude vybavené dronom, ktoré bude vybavovať zásielky zároveň s kuriérom. Celý tento proces urýchli vybavovanie zásielok.

5. Nový druh perspektívy pre filmárov prírody

Krásne zábery s perspektívy vtáctva či originálne zábery s tajov voľnej prírody, ponúkajú možnosť nazrieť filmárom a fotografom bližšie do krás prírody. Dron dokáže zachytiť videá z voľnej prírody a fotografie, ktoré sú úchvatná.

Taktiež je používaný na ochranu prírody pred pytliakmi. Používa sa na v národných parkoch v Afrike či na monitorovanie nelegálneho rybolovu v Belize. Neprestajne monitoruje ohrozené oblasti a zamestnanec kontroluje dianie v prírode.

dron photo
Photo by dronepicr

6. Internetové pokrytie

Pripojenie na internet je ešte stále otázne pre viac ako 60% svetovej populácie. Množstvo oblasti na zemi stále nemá možnosť pripojenia sa do masívnej siete z hľadiska geografického rozpoloženia.

Najmä zavádzanie káblového spojenie by predstavovalo obrovský problém. Drony ponúkajú riešenie zavedenia internetu i do rozvojových krajín. Skúšobný projekt prebehol pričom dron bol poháňaní pomocou solárnej energie pričom jeden poskytol pripojenie na sieť až 60 kilometrov ďaleko.

7. Dron racing leage

Drahšie a profesionálne drony, ktoré sú na špičkovej úrovni lietajú rýchlosťou až 195km za hodinu. S popularitou dronov sa rozšíril záujem o súťaže a podujatia, ktoré sa môžu niekomu javiť i ako bizarné. Na tejto súťaži sa stretne viac súťažiacich pričom drony sú ručne vyrobené čo zabezpečuje, že nikto nie je zvýhodnený poprípade znevýhodnený. Celý turnaj sa vysiela na anglickej televízii Sky v podobe 10 dielneho seriálu.

Drony sa tešia stále väčšej popularite, ponúkajú praktické využite vo svete a sú užitočné pre množstvo ľudí. Stále však existuje zlepšenia, ktoré ich môžu dotiahnuť do dokonalosti.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre