Zubná pasta je nenahraditeľným pomocníkom v starostlivosti o ústnu dutinu. Pri výbere pasty dávajte dôraz na stav a zdravie svojich zubov a ďasien. Ak patríte k ľuďom, ktorí majú všetko poriadku, môžete použiť akúkoľvek zubnú pastu. Ale ak máte problémy so zubami, mali by ste zvoliť pastu, ktorá vám pomôže s ich riešením. Poďme sa pozrieť na hlavné druhy zubných pást – čistiace, liečivé a určené na prevenciu (profylaktické).

 

Čistiaca pasta

Tieto pasty neobsahujú špecializované liečivé prísady a sú určené na hygienu a osvieženie ústnej dutiny pre ľudí, ktorí nemajú žiadne problémy so zubami a ďasnami. Môžete si ich kúpiť kdekoľvek: v drogériách, potravinách, lekárňach a pod.

Obsahujú:

  • abrazívne látky ( krieda, sóda, oxid kremičitý, oxid hlinitý, hlina);
  • zložky, ktoré dávajú paste jemnú gélovú konzistenciu (agar-agar, pektíny, polyakryláty, algináty);
  • zvlhčovacie prísady, ktoré tiež zlepšujú konzistenciu pasty (sorbitol, glycerín, propylénglykol, xylitol);
  • penotvorné látky (povrchovo aktívne látky),
  • aromatické prísady (éterické oleje, sladidlá),
  • konzervačné látky.

Liečivá a profylaktická 

Ak máte problémy so stavom ďasien alebo zubov, je vám k dispozícii široká škála liečivých a profylaktických zubých pást. Obsahujú, okrem už uvedených základných zložiek, aj špecializované liečivé zložky. Najčastejšie sa tieto hygienické výrobky predávajú v lekárňach. Dnes sú všetky pasty v tejto kategórii rozdelené do dvoch hlavných skupín: kombinované a zložené (komplexné). Výber liečivej alebo profylaktickej pasty je lepšie konzultovať so zubným lekárom, pretože mnohé z nich nie sú určené na trvalé použitie.

Pripravili sme pre vás zopár najpopulárnejších značiek zubných pást:

Vynikajúca zubná pasta pre každodennú starostlivosť o ústnu dutinu. Čistiace komponenty odstraňujú z povrchu mäkký povlak a zabraňujú tvorbe kazu a iných chorôb. Pri pravidelnom čistení sa môže sklovina zosvetliť. Aromatické látky eliminujú zápach a dodávajú dychu neuveriteľnú sviežosť.

Parodontax

Tento typ zubnej pasty môže pomôcť pri liečbe krvácania a chorôb ďasien. Účinné látky neutralizujú patogénne baktérie, ktoré sa hromadia na zubnom krčku.

Lacalut Fluor

Terapeutický a profylaktický produkt je vhodný na použitie po mechanickom odstránení zubného kameňa alebo bielení zubov. Kombinácia niekoľkých fluoridov vytvára na povrchu ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje negatívnym účinkom a urýchľuje obnovu skloviny.

Aquafresh 3 mild & minty

Vďaka komplexnému pôsobeniu výrobok zaručuje trojitú ochranu ústnej dutiny: posilňuje zuby, osviežuje dych a udržiava zdravé ďasná. Účinné látky neutralizujú kyslé prostredie škodlivé pre zuby.

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.