Dubaj – mesto, ktoré zapĺňa stránky Guinnessovej knihy rekordov

1481

Dubaj, nachádzajúci sa v Spojených arabských emirátoch, bol ešte v minulom storočí, približne pred 50 – timi rokmi, pomerne skromným mestom, o ktorom sa toľko nehovorilo. Nerastné bohatstvo v podobe ropy však z neho len za obdobie dvoch desaťročí rokov spravilo priam megalomanského obra.

Tam začali časy, kedy A Dubaj začal riadiť heslom: „My na budúcnosť nečakáme, my ju budujeme“. Dnes má Dubaj hneď niekoľko skvostov, ktoré sa dostali na stránky v známej Guinnessovej knihe rekordov.

Najvyššie budovy sveta

well lighted high rise building at night
Photo od Shahin Ghanbari na Unsplash

V Dubaji nenájdete len jednu z najvyšších budov sveta, je ich tam až dvadsať. (zo slávnej stovky najvyšších budov sveta) Ikonou medzi nimi je najvyššia budova sveta, 828 metrov vysoká Burdž Chalífa (Veža Khalifa).

Jej výstavba sa začala v roku 2004 a jej slávnostné otvorenie bolo už 4. januára 2010! Zaujímavé je, že na jej výstavbu sa použil špeciálny betón, ktorý sa miesil výlučne v noci a pridávali sa do neho kúsky ľadu, aby budova odolala extrémnym teplotám, ktoré v Dubaji panujú.

Najväčšia a najvyššia hrajúca svetelná fontána

Zdroj: wikimedia common

Táto fontána sa nachádza na 275 metrov dlhom umelom jazere pred mrakodrapom Burdž Chalífa. Rozloha nádrže zaberá 12 hektárov a za jej vznikom stoja dizajnéri, ktorí navrhli aj známu fontánu pred hotelom Bellagio v Las Vegas.

Na osvetlenie fontány je použitých viac ako 6500 farebných svetiel a 50 obrovských farebných projektorov. Jej trysky vystreknú zhruba 83 tisíc litrov vody, a to až do výšky 150 metrov. Celá svetelná šou je sprevádzané národnými a svetovými hudobnými hitmi.

Najväčšie nákupné centrum sveta

people walking on sidewalk near body of water during night time
Photo od Kent Tupas na Unsplash

Hovoríme o nákupnom centre Dubai Mall, ktoré bolo otvorené v roku 2008. Na impozantnej ploche 548 127 metrov štvorcových sa tu na štyroch poschodiach nachádza vyše 1200 predajní (ideálny spôsob ako zabaviť manželky, avšak pozor na vybielenie účtu).

Ak popri nakupovaní vyhladnete k dispozícii máte vyše 160 rôznych občerstvovacích zariadení a reštaurácií. Čas môžete tráviť i v kinosále, ktorých je tu 22 alebo si môžete zakorčuľovať na klzisku olympijských rozmerov. Zabaviť sa môžete aj návštevou obrieho akvária, kde žije asi 400 žralokov spolu s ďalšími morskými živočíchmi. Dokonca sa tu môžete aj potápať v špeciálnej „klietke“, kde ste tak blízko tých jedinečných tvorov.

Najluxusnejší hotel na svete

Burj Al Arab Dubai, United Arab Emirates during daytime
Photo od Darcey Beau na Unsplash

Hotel má oficiálne 5 hviezdičiek, čo je maximálny možný počet, avšak v rámci dohovoru sa označuje za 7 hviezdičkový. Máme na mysli, dnes už ikonický hotel Burdž al-Arab (Burj Al Arab, Veža Arabov) v tvare plachetnice, ktorý bol otvorený v roku 1999. Stojí na umelom ostrove a s pevninou je spojený mostom.

Jeho interiér pozostáva zo vzácneho mramoru, granitu a plátkového zlata. Je vysoký 321 metrov a ako jediný na svete pozostáva výlučne z dvojpodlažných apartmánov.

Burj Al Arab má 5 bazénov, z toho 3 vonkajšie a 2 vnútorné. Jeden z nich je na dvoch najvyšších poschodiach hotela a poskytuje pri plávaní jedinečný pohľad na záliv i mesto. Samozrejme sa tu nachádzajú luxusné reštaurácie, kaviarne, obchody s exkluzívnym tovarom, hotelová knižnica, kúpele či pristávacia plošina pre helikoptéry. Hotel má privátnu pláž a svoj aquapark.

Najväčšie ruské koleso na svete

a large ferris wheel sitting next to a body of water
Photo od Saif Alteneiji na Unsplash

Ide o jeden z najmladších exemplárov zapísaných v Guinnessovej knihe rekordov. Na ostrove Bluewaters Island sa týči Ain Dubai (Dubajské oko), ktorého kapacita je až 1750 ľudí. S výškou 250 metrov hneď o 82 metrov prevýšilo doteraz najvyššie ruské koleso na svete High Roller v Las Vegas.

Kolesu Ain Dubai trvá 38 minút, kým sa otočí. Disponuje 48 kabínami, ktoré sú klimatizované a zmestí sa sem až 40 osôb. Niektoré kabíny sú označené ako VIP – tie obsahujú okrem iného aj bar (je možné si tu objednať zásnubnú večeru – kde dostanete aj trojposchodové menu – ideálne miesto na žiadosť o ruku).

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Lubo
25. septembra 2023 16:51

Máte staré informácie…
Dubai Mall už nie je najväčší na svete a Ain Dubai nefunguje.