5 najčastejších duševných porúch, ktoré sa môžú dotknúť aj vás

679

V dnešnej dobe je dôležité byť informovaný o duševných poruchách, ktoré sa môžu dotknúť každého z nás. Preto sa v tomto článku ponoríme do pätice najčastejších duševných porúch, aby sme lepšie pochopili ich príznaky a dopady na každodenný život.

Úzkostné poruchy

Úzkostné poruchy sú najčastejšou kategóriou duševných porúch. Tieto poruchy spôsobujú častý a znepokojujúci strach a obavy, ktoré sa môžu prejavovať aj v bežných situáciách. Medzi špecifické poruchy patria napríklad generalizovaná úzkostná porucha (GAD), obsedantno-kompulzívna porucha (OCD), panická porucha, posttraumatická stresová porucha (PTSD) a sociálna úzkostná porucha.

679a4c43 ddd0 4b00 b258 03b4bcd2fe4f
Autor tejto fotografie je Pimthida

Náladové poruchy

Približne jeden z desiatich dospelých trpí určitým typom náladovej poruchy. Medzi najčastejšie patria hlavná depresívna porucha, bipolárna porucha a poruchy nálady vytvorené látkami (drogy). Tieto poruchy môžu spôsobiť trvalé a vážne symptómy, ktoré narušujú každodenný život jednotlivca.

Psychotické poruchy

Jedinci trpiaci psychotickými poruchami môžu mať problémy s rozlišovaním reality. Medzi najčastejšie psychotické poruchy patria schizofrénia, schizoafektívna porucha a deluzívna porucha. Tieto poruchy menia vnímanie reality človeka.

7fc32914 c6c3 48f2 b1d6 532e273978fb
Autor tejto fotografie je fabbio

Demencia

Demencia je termín, ktorý zahŕňa širokú škálu špecifických duševných stavov. Zahŕňa poruchy, pri ktorých dochádza k poklesu kognitívnych schopností, často dosť vážnom na to, aby ovplyvnil každodenné fungovanie a nezávislosť jednotlivca. Alzheimerova choroba tvorí 60 až 80% prípadov demencie.

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy sú komplexné duševné poruchy, ktoré často vyžadujú zásah lekárskych a psychologických odborníkov. Vyznačujú sa nezdravými stravovacími návykmi, ako je obsesia jedlom, telesnou hmotnosťou alebo tvarom tela. Medzi najčastejšie poruchy príjmu potravy patria: Anorexia, Bulímia, Poruchy prejedania sa.

1e044c1c 8aeb 462a 9a92 ba6da3640b65
Autor tejto fotografie je KairosOfTyre

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.