Dvojčatá podstúpili experiment – jeden jedol 12 týždňov vegánske jedlá, zatiaľ čo ten druhý mäsové a toto sú výsledky

130211

Hugo a Ross sú identické dvojčatá, ktoré pravidelne podstupujú výpravy na všetkých kontinentoch, zdolávajú hory, chodia na dlhé túry a spoločne sa vydávajú na rôzne iné dobrodružstvá. Pred pár týždňami sa rozhodli, že spolu podstúpia taký menší experiment.

Hugo je vľavo a Ross vpravo:

Po dobu 12 týždňov, od januára do marca, jedol Hugo iba vegánsku stravu, zatiaľ čo Ross jedol mäsité jedlá. Všetko robili pod dohľadom vedcov z King’s College, ktorí okrem iného sledovali ich hmotnosť, hladinu cholesterolu a telesného tuku. Vedci boli totiž názoru, že keďže sú geneticky totožní, porovnávanie diét by sa mohlo považovať za legitímnejšie ako pri inej dvojici. Okrem toho absolvovali fyzický výcvik päť až šesťkrát týždenne, pretože sa musia pripraviť na svoje budúce expedície. Experiment sa nedávno skončil a vedci zaznamenali zaujímavé výsledky.

Hugo

Hugo začal experiment s hmotnosťou 84 kilogramov a jeho telo malo 13% tukov, experiment skončil o 4 kilogramy ľahší a upravil svoj telesný tuk na 12%nú úroveň. Hladina cholesterolu v krvi mu taktiež klesla. Po 12 týždňoch vegánskej stravy hlásil Hugo vyššie a konzistentnejšie hladiny energie, a to pravdepodobne preto, že jeho hladina cukru v krvi neklesala tak často ako predtým. Aj duševný stav mal výrazne lepší. Existovali však aj niektoré negatívne vedľajšie účinky. Povedal, že stratil svoj sexuálny apetít, hoci poznamenáva, že tento vedľajší účinok sa nemusí vyskytnúť u každého.

Ross

Ross začal s nižšou hmotnosťou, presnejšie na začiatku experimentu vážil 80 kilogramov a mal taktiež 13% telesného tuku. Na konci pribral 6 kilogramov a zvýšil sa mu aj telesný tuk na 15%. Hladina cholesterolu mu zostala počas celého experimentu na rovnakej úrovni.

Konečný verdikt

Vedci tiež odobrali vzorky stolice pred a po experimente a zistili niektoré ďalšie zaujímavé veci. Ukázalo sa, že črevný mikrobiom Huga získal väčšiu odolnosť voči chronickým ochoreniam, ako je cukrovka 2. typu či obezita, čo dokazuje, že vegánska strava pomáha znižovať riziká vzniku týchto chorôb. Čo je však prekvapujúce, mikrobiálna diverzita Huga aj Rossa trpí v dôsledku ich stravy. Aj keď Rossov mikrobióm sa zmenil iba mierne, tak zostal oveľa konzistentnejší ako Hugov. Obaja bratia pripustili, že by chceli experiment predĺžiť, aby získali definitívnejšie výsledky. Zatiaľ to nechávajú na neskôr. Ich cieľom však je, aby najbližší experiment trval najmenej 6 mesiacov až rok.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

5 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Lus
9. júna 2020 7:15

Wow, tak toto je objav storočia! Takže keď zvýšim energetický príjem, tak priberiem a keď ho znížim, tak schudnem? ?
Keď budem jesť ľahké jedlá, cholesterol mi klesne a keď ťažké, tak sa zvýši? ?
Okrem toho mali uviesť presnejšie čísla, obaja mohli mať kľudne predtým cholesterol 13,1%, Hugovi klesnut na 12,9% a Rossovi skočiť na 13,9%…
A tiež čo znamená, že jedol mäso? Je rozdiel dať si vyvážený pomer chudého mäska so zeleninou a ryžou a je rozdiel do seba dávať denne hamburgery, bôčik a vyprážané rezníky… Aj pri mäsitej strave sa dajú dosiahnuť rovnaké energetické hodnoty jedla a zachovať si pritom pestrú stravu so všetkými vitamínmi a minerálmi.
Jednoducho je to zavádzajúce s veľmi nepresnými informáciami…
Jediné, s čím súhlasím, že by ho mali spraviť dlhodobejšie, vyvážiť energetickú hodnotu a po roku spraviť hĺbkovú analýzu zdravia a tiež obsah minerálov a vitamínov v krvi.

Jozeff
16. decembra 2022 23:42
Odpovedať  Lus

Super?. Plne s vami súhlasím. ?

Zuzana
17. decembra 2022 18:33

Presne tak, absolútne nekonzistentné informácie. Hlavne čo sa týka tej stravy. Poznám vegánov, ktorí naopak veľmi priberajú, keďže ich hlavnou potravinou sú prevažne obilniny, bohaté na sacharidy. Ak sa človek stravuje striedmo, môze si dopriať kombinovanú stravu a nepriberie a bude mať nízke hladiny tuku a cholesterolu.

Jozef
18. decembra 2022 22:32

Zaujímavé ale na každého človeka má jedlorozna strava rôzny vplyv. Poznám človeka , ktorý mi tvrdí že po zelenine pribera. Takže asi tak

MIrexx
19. decembra 2022 16:15

Preľudnenie planéty vám nič nehovorí? Jeden hektár pôdy dokáže uživiť 7 vegetariánov, ale iba jedného človeka stravujúceho sa mäsom. Pretože
Na jeden kilogram mäsa spotrebujeme 7-8 kilogramov obilia.