Eggnog Riot – rozbité okná a hrozba smrti kvôli zákazu vaječného likéru. Zabojovali by ste zaň aj vy?

160

Tradičné sviatočné nápoje majú svoje miesto v každej krajine. Vedeli by ste si ale predstaviť, ich zákaz? Hovorí sa, že zakázané ovocie chutí najsladšie. Alebo nie?

Zdroj West Point – The U.S. Military Academy

V roku 1826 sa kadeti na Vojenskej akadémii vo West Pointe vzopreli zákazu alkoholu, ktorý pridávali do svojho obľúbeného vaječného likéru. Udalosť známa ako Eggnog Riot odhalila temné stránky študentov, ktorí sa za každú cenu odhodlali bojovať za svoje sviatočné tradície.

Prísne zákazy pre kadetov

Na Vojenskej akadémii vo West Pointe v tom čase vládli prísne pravidlá. Okrem toho, že sa zakazovali kartové hry či tabak zašlo vedenie ešte ďalej. Plukovník Sylvanus Thayer, známy ako „otec West Pointu“, zaviedol na akademickej pôde zákaz konzumácie alkoholu. Kadetov, ktorí túto zásadu porušili, čakali tvrdé tresty. Pre mnohých študentov to však znamenalo, že sa vzdajú svojich sviatočných tradícií a najmä obľúbeného vianočného nápoja – vaječného koňaku.

Vianočná vzbura – Eggnog Riot

Na Štedrý večer v roku 1826 to už niektorí kadeti nevydržali a rozhodli sa zákaz ignorovať. Na oslavu najkrajších sviatkov v roku si pripravili obľúbený vaječný likér aj s obsahom whisky. Táto vzbura však vyvolala absolútny nepokoj v momente, keď sa kapitán Ethan Allen Hitchcock pokúsil opitých kadetov zastaviť. Ich agresívna reakcia viedla k násiliu, rozbitým oknám a hrozbe, že Hitchcocka zabijú. Nepokoje sa stali tak intenzívnymi, že bolo nutné privolať posily na zabezpečenie poriadku.

Zdroj wd toro 🇲🇨

A ako to celé dopadlo?

Počas nasledujúcich súdnych procesov niektorých kadetov z West Pointu vylúčili. Iným bolo odpustené a pokračovali ďalej vo svojej vojenskej kariére. Jedným z nich bol aj Jefferson Davis, ktorý neskôr získal uznanie ako prezident Konfederácie počas americkej občianskej vojny. Tieto udalosti však odkryli aj temné stránky jednotlivcov a vyselektovali ich z akadémie nadobro. A to všetko preto, že sa až príliš horlivo pustili do nepokojov kvôli zákazu svojich sviatočných pôžitkov.

Zdroj Dave Lowe

Príbeh Eggnog Riot nám pripomína dôležitosť tradičných zvykov, ale zároveň varuje pred násilím, ktorému sa s rozumom dá vždy vyhnúť. Táto udalosť zostáva v povedomí ako poučenie o dôležitosti rovnováhy medzi dodržiavaním pravidiel a rešpektovaním tradícií.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre