Sprievodca dovolenkou v Egypte – čo by ste mali videť a ochutnať?

1951

Čo si predstavíte, keď sa povie Egypt? Mnohým z vás sa vybavia práve pyramídy a svetoznáma sfinga. Egypt však ponúka omnoho viac.

Dobrodružstvo na rieke Níl, potápanie, relax na slnečných plážach, či kombinácia všetkých týchto aktivít. Najväčším lákadlom je celoročne teplé Červené more, ktoré obmýva túto africkú krajinu. Egypt je aj domovom starých faraónov a množstva historických pokladov. Krajina v sebe spája kultúru, dobrodružstvo a relax – jednoducho perfektná dovolenka.

pixabay,com, CC0

Základné informácie o Egypte

Egypt je krajinou rozprestierajúcou sa na severe afrického kontinentu a patrí k najľudnatejším štátom Afriky. Ponúka piesočné, ale aj kamenisté pláže. Červené more je výbornou voľbou pre slnečnú dovolenku, keďže tu prší v priemere raz za mesiac. Vo všeobecnosti je Egypt veľmi suchý a skôr ako na dáždniky, myslite na dostatočnú ochranu pred horúčavami a silným slnečným žiarením.

Staroveká egyptská civilizácia sa považuje za jednu z najdôležitejších a najzaujímavejších v histórií. Preto je Egypt lákadlom pre každého milovníka histórie. Vďaka ľahkej dostupnosti, priaznivým cenám leteniek a pomerne dobre fungujúcej železničnej a autobusovej vnútroštátnej doprave, je možné precestovať Egypt aj na vlastnú päsť. Pre dobrodruhov sú k dispozícii lacné hostely, náročnejší nájdu ubytovanie v komfortných hoteloch, ktoré poskytujú kompletný servis.

pixabay,com, CC0

Na dovolenku do Egypta je vhodné cestovať v období apríl až október. V Egypte sa bez problémov dohovoríte po anglicky či francúzsky. V minulosti bol turizmus v Egypte oslabený hrozbou teroristických útokov. Od roku 2016 situáciu na pobreží Červeného mora považujeme za stabilizovanú a to hlavne v turistických destináciách.

Čo sa týka dokladov, do tejto dovolenkovej destinácie sú potrebné víza. Keď cestujete cez cestovnú kanceláriu, vybavovaním víz sa nemusíte zaoberať, ich vybavenie je zahrnuté už v cene zájazdu. Ak cestujete individuálne, vstupné víza môžete dostať po prílete na viacerých medzinárodných letiskách ako je Káhira, Hurgada či Sharm El Sheikhu. Občiansky preukaz pre vycestovanie nestačí, je potrebný platný cestovný pas, ktorého platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov po ukončení vstupného víza.

Ako sa dostať na dovolenku do Egypta

Keďže Egypt leží na africkom kontinente, najjednoduchším a teda aj najlacnejším spôsobom dopravy je doprava letecká.

pixabay,com, CC0

Ceny leteniek sa rôznia. Dôležitým cenovým faktorom je termín dovolenky a taktiež aj letecká spoločnosť, s ktorou budete cestovať. Let trvá približne 3 hodiny a 30 minút, ak letíte priamo. Pri prestupoch sa vaše cestovanie môže predĺžiť až na 6 hodín.

Najčastejšie odlety do Egypta sú z Viedne a Bratislavy. Prílet je možný do viacerých destinácií ako je Hurghada, Taba, Sharm El Sheikh, Alexandria ,Marsa Alam či Káhira. Napríklad let z Viedne do Káhiry s cestovnou spoločnosťou Egyptair sa pohybuje od 350€. Let je priamy a trvá 3hodiny 20minút. Cenovo dostupné sú aj lety z Prahy, kde za najlacnejší priamy let do Hurgady zaplatíte 150€. V lietadle strávite 4 hodiny a 15minút.

Vďaka chartrovým letom sú počas letnej sezóny dovolenkárom k dispozícií aj odlety z Košíc a to do letovísk Hurgada a Sharm el Sheikh. V Egypte je potrebné rátať s časovým posunom 2 hodiny.

Kam na dovolenku v Egypte ?

Červené more láka turistov svojimi slnečnými plážami a teplým podnebím. Egypt ponúka množstvo moderných letovísk. Najnavštevovanejšími destináciami v Egypte sú Hurgada, Sharm el Sheikh, Marsa Alam, Dahab a Taba.

Hurgada

pixabay,com, CC0

O Hurgade ako dovolenkovej destinácií v Egypte počul asi každý. Oblasť Hurgady je situovaná vo východnej časti Egypta, rozprestiera sa na pobreží Červeného mora a je najznámejším a najobľúbenejším egyptským letoviskom.

Obľúbeným sa stalo hlavne vďaka zlatým plážam, krásnemu čistému moru, dlhou dovolenkovou sezónou, ale taktiež aj komfortom, ktorý je toto letovisko schopné ponúknuť. Hurgada ponúka mnohé voľno časové aktivity pre rodiny, milovníkov športov, ale aj cestovateľov. Jej strategická pozícia umožňuje dostať sa do všetkých veľkých miest Egypta.

Ubytovanie v Hurgade môžete ľahko prispôsobiť vášmu rozpočtu. Nájdete tu 5 hviezdičkové plážové rezorty, ale aj menšie cenovo výhodnejšie hotely.

Letovisko ponúka biele piesočné pláže, koralové útesy na šnorchlovanie či potápanie, jazdu na ťavách alebo štvorkolkách po púšti. Ak milujete slnko, Hurgada je pre vás tá správna dovolenková oblasť v Egypte, slnko tu svieti 365 dní v roku.

Sharm el Sheikh

pixabay,com, CC0

Sharm el Sheikh sa popri Hurgade radí medzi najobľúbenejšie egyptské letoviská. Tento plážový rezort v posledných rokoch zaznamenal výrazný rozvoj, z malej rybárskej osady vyrástla jedna z najznámejších destinácii a v súčasnosti sa môže pochváliť množstvom luxusných hotelových komplexov.

Letovisko je umiestnené na južnom cípe Sinajského polostrova a leží priamo pri pobreží celoročne slniečkom vyhriateho Červeného mora. More je priezračné, pláže piesočné.

Zaujímavosť: V letvisku Sharm el Sheikh končila svetoznáma Ralley Paríž-Dakar.

Marsa Alam

pixabay,com, CC0

Slovo, ktoré najlepšie opisuje túto destináciu, je pokoj. Marsa Alam je plážový rezort, kde vládne príroda. Púšť sa stretáva s Červeným morom a vytvára krásne pláže a zálivy. Návštevníci si môžu vychutnať tyrkysové vody a piesočné pláže.

Nachádza sa na juhovýchode Egypta, je najjužnejšie položené letovisko, kde končí Arabská púšť a začína Červené more. Oblasť je kľudnejšia ako známe letoviská Hurgada či Sharm el Sheikh. Hotely sú od seba vzdialenejšie, dovolenkári si môžu vychutnať viac pokoju a priestoru.

Miestne pláže sú jedny z najkrajších v Egypte. Priezračná voda umožňuje skúmať magický podmorský svet. Kto holduje potápaniu, nemal by vynechať útes Samadai, ktorý je najznámejšou lokalitou na potápanie. Nazýva sa aj domov delfínov, pretože ho približne 100 jedincov považuje za svoj domov.

Dahab

pixabay,com, CC0

Letovisko Dahab sa nachádza na Sinajskom polostrove. Po Sharm el Sheikhu je druhé najznámejšie mesto v Sinaji. Dahab znamená v arabčine zlato. Tento názov si mesto vyslúžilo vďaka svojím zlatým piesočnatým plážam. Pôvodne to bolo malé rybárske mesto, ktoré vďaka vládnym dotáciám získalo na popularite.

Okrem krásnych pláží láka mesto turistov fascinujúcimi potápačskými miestami. Pokiaľ hľadáte lacnejšiu alternatívu potápania, ste správne. Dahab je najlacnejším potápačským letoviskom na Sinaji.

Tak ako aj v ostatných letoviskách, aj v Dahabe nájdete rôzne alternatívy ubytovania. Nachádzajú sa tu lacné čisté hotely, ktoré sa pohybujú od 15 do 40€ za noc, ale taktiež drahé luxusné hotely a rezorty.

Taba

pixabay,com, CC0

Medzi Izraelom a Egyptom sa rozprestiera jedno z najkrajších miest na Sinajskom polostrove, letovisko Taba, ktoré môže byť ďalšou alternatívou, kde stráviť dovolenku v Egypte. Taba sa nachádza na križovatke troch kontinentov, kde púšť obklopuje koralové more.

Taba je príjemné letovisko a zároveň luxusná egyptská destinácia, kde sa nemusíte obávať preplnených pláží. Mesto je samo o sebe malé, hotelové komplexy sú roztrúsené pozdĺž krásneho pobrežia.

Všetky pláže sú piesočnaté, stvorené pre rodiny s deťmi. Dovolenkári si tu môžu dopriať dávku adrenalínu v podobe niektorého z vodných športov. Ako väčšina egyptských letovísk aj v Tabe majú turisti možnosť potápania a šnorchlovania.

Čo vidieť v Egypte – Najzaujímavejšie turistické atrakcie

Pyramídy a sfinga v Gize

pixabay,com, CC0

Najnavštevovanejšou pamiatkou v Egypte sú práve pyramídy. Veľká pyramída v Gíze tzv. Cheopsova je najznámejšou zo zachovaných pyramíd. Je vysoká 140 metrov. Patrí medzi Sedem zázrakov starovekého sveta a je zaradená aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Tí, ktorí sa neboja temnoty a stiesnených priestorov môžu tento staroveký skvost navštíviť aj z vnútra. Pyramídy boli postavené ako hrobky pre mocných faraónov a sú strážené Sfingou.

Sfingy sú mytologické bytosti, ktoré majú telo leva a ľudskú hlavu. Najväčšia a najmohutnejšia sfinga v Egypte sa nachádza na západnom brehu Nílu v Gíze v Rachefovem pyramídovom komplexe. Jej najväčší bod meria 21 metrov a je dlhá 74 metrov. Jedná sa o najväčšiu vytesanú sochu z jedného kusu kameňa. O jej vzniku sa dodnes vedú spory.

Luxor, Karnak a Údolie kráľov

pixabay,com, CC0

Ďalším významným miestom Egypta je Luxor. Nachádza sa 700km od Káhiry. Na východe si môžete pozrieť mnoho chrámov, na západnom brehu stojí za návštevu Údolie kráľov. Údolie kráľov je bývalým pohrebiskom faraónov. Spomedzi množstva zachovaných hrobiek je najznámejšia Tutanchamonova hrobka. Ako jediná bola zachovaná takmer nedotknutá a nevykradnutá. Artefakty, ktoré boli v tejto hrobke nájdené, sú umiestnené v Káhirskom múzeu.

Chrámový komplex Karnak sa nachádza iba 2 km od Luxoru. Jeho výstavba trvala skoro 1500 rokov. Celková plocha areálu tvorí 300 000m2. Najznámejšími časťami komplexu sú Veľká stĺpová sála, Posvätné jazierko či Veľké nádvorie.

Egyptské múzeum v Káhire

pixabay,com, CC0

Egyptské múzeum sa nachádza priamo v srdci Káhiry a je považované za jednu z najvyhľadávanejších turistických atrakcií Egypta. Nachádza sa tu najrozsiahlejšia zbierka starožitností faraónov sveta.

Egyptské múzeum sa môže pochváliť 107 sálami plných artefaktov z prehistorických čias až po rímske obdobia. Väčšina je zameraná na faraónsku éru. V múzeu sa nachádza približne 160 000 predmetov, ktoré datujú 5000 rokov egyptskej histórie.

Abu Simbel

pixabay,com, CC0

Chrámy Abu Simbel sú považované za druhú najnavštevovanejšiu pamiatku po pyramídach v Gíze. Nachádza sa na juhu Egypta pri hraniciach so Sudánom.

Ide o dva masívne skalnaté kostoly postavené za vlády Ramzesa Veľkého. Slúžili nielen ako miesto uctievania. Faraón Ramsses II. chcel touto stavbou zapôsobiť na svoju ženu Nefertari.

Výstavba tohto komplexu je unikátna. Na vnútornú svätyňu dvakrát do roka, ku dňu narodenia faraóna a k príležitosti zvolenia za kráľa, preniknú slnečné lúče.

Alexandria

pixabay,com, CC0

Mesto Alexandria sa rozprestiera na pobreží Stredozemného mora. Je označované za najviac európske mesto Egypta. Založil ho Alexander Veľký v roku 332 p.n.l. O tom, že Alexandria je krásne mesto svedčí aj fakt, že si ho samotná Kleopatra vybrala za svoje sídlo. Dnes je Alexandria turistickým centrom plných luxusných hotelov, ktoré navštevujú nielen cudzinci, ale aj samotný Egypťania.

Centrum mesta tvorí promenáda Korniš. V Alexandrií nájdete veľké množstvo starobylých pamiatok. Pri návšteve tohto mesta by ste nemali vynechať Alexandrijskú knižnicu, Pevnosť Qaitbay, na ktorej sa nachádza 110m vysoký maják, Alexandrijský palác či Stanleyho most. Zo Stanleyho mostu je krásny výhľad na celú Alexandriu.

Čo by ste mali na dovolenke v Egypte ochutnať ?

Veľa ľudí nevie, že Egypt je známy nielen svojimi starobylými pamiatkami, kultúrou či nádhernými plážami, ale aj výborným jedlom. V egyptskej kuchyni môžeme pozorovať prvky rôznych civilizácii, ktoré zavítali do Egypta počas jeho dlhej histórie. Nikde inde na svete nemáte možnosť ochutnať toľko rôznych kultúr na jednom tanieri.

Košari (Koshary, Kushari)

By Dina Said – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36970215

Košari je vegetariánske jedlo, ktoré je považované za najznámejšie jedlo Egypta. Pozostáva z ryže, cestoví, šošovice, karamelizovanej cibule, cesnaku a cíceru, navrchu poliate pikantnou paradajkovou omáčkou. Zaujímavosťou je, že toto tradičné jedlo vôbec nie je egyptské. Priniesla ho britská armáda. Cestoviny boli dovezené z Talianska, paradajky sú z Latinskej Ameriky, ale myšlienka zmiešať tieto ingrediencie spolu, pochádza z Egypta, a preto Egypťania považujú túto netypickú kombináciu chutí za svoje národné jedlo.

Švarmu (Shawarma)

pixabay,com, CC0

Toto tradičné jedlo pochádza z Latinskej Ameriky a bolo začlenené do egyptskej kuchyne. Jahňacie, kuracie alebo morčacie mäso je opekané na ražni, odkrajované na tenké plátky, podávané so šalátom, s tahini omáčkou a chlebom pita.

Molokheyyah

Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Taktiež nazývané aj molocheja či Mulukhiya. Molokheyyah je zeleninový vývar podobný nášmu špenátu. Pripravuje sa z listov juty či iných miestnych rastlín. Je ochutená cesnakom a koriandrom. Do vývaru sa pridáva kuracie, hovädzie alebo králičie mäso. Podáva sa s egyptským chlebom alebo ryžou. Zaujímavé je, že pobrežné mestá napr. Alexandria, pripravujú toto tradičné jedlo s rybami alebo krevetami.

Ful Medames

flickr.com, jeffreyw, CC BY 2.0

V Egypte rovnako obľúbeným pokrmom je jedlo Ful Medames. Ful Medames je fazuľová kaša, podávaná s cesnakom, olejom a citrónovou šťavou. Pôvod jedla má dávnu históriu a siaha až do dôb faraónov. Názov je odvodený od slova pochovaný, čo predstavovalo spôsob prípravy. Hrniec bol zakopaný do horúceho uhlia alebo piesku.

Dezerty a sladkosti

Čo sa týka sladkostí, sa egyptská kuchyňa líši od ostatných arabských krajín. Neuveriteľne presladené zákusky a sladkosti sú však veľmi obľúbené medzi miestnymi, ale aj turistami.

Príkladom takéhoto sladkého dezertu je Basbousa, v Alexandrii známa aj ako Harissa. Je to kuskus upravený na sladko. Uvarený kuskus sa namáča do cukrového roztoku, ozdobí sa sekanými mandľami či orechmi. V niektorých regiónoch pridávajú do tohto dezertu aj kokos.

Zdroje:

www.egypttoday.com
www.lonelyplanet.com
www.tripadvisor.com
www.planetware.com

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre