Egyptské prekliate hrobky konečne sprístupnené

909

pyramids fotografia

Ak rád žiješ ako dobrodruh, mohol by sa ti páčiť výlet do Egypta, kde archeológovia práve po prvýkrát sprístupnili vstup k prastarým hrobkám pre širokú verejnosť. Tieto hrobky, objavené už v roku 1990, údajne ukrývajú pozostatky pracovníkov, ktorý pomáhali so stavbou pyramíd v Gíze.

Tieto masívne pyramídy sa stavali na príkaz faraóna, ako miesta posledného odpočinku, na ktorých vraj pracovali tímy pracovníkov o sile niekoľkých desiatok tisíc ľudí. Práve prebiehajúce vykopávky pri Gíze nám už ukázali, že Egypťania žili skôr ako farmári a nie ako sluhovia. Ich príbytky boli prispôsobené na veľkoplošný chov zvierat a pestovanie rastlín, ktoré neskôr používali pravdepodobne na medicínske účely.

V hrobke našli aj pozostatky Nefer Theth. Dnes by sme ho opísali ako správca kráľovských palácov a dozorca pracovníkov, skrátka celkom významná osoba. Ďalšia hrobka, ktorá má byť čoskoro sprístupnená verejnosti patrí egyptskému princovi Khufu Khaf , synovi kráľa Khufu, spolu s jeho manželkou Nefretkou.

Všetky tieto hrobky sa datujú do doby 4. dynastie (2500 rokov pred Kristom) a nachádzajú sa v “kmeňovej oblasti” hôr. Archeológovia veria, že tieto hroby boli prekliate, aby tak chránili mŕtvych pred zlodejmi. Naznačujú to aj viaceré varovné nápisy. Napriek všetkému sa však hroby rozhodli sprístupniť a dozvedáme sa tak z Instagramu Ministerstva starožitností Egypta.

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre