Kde v tele cítite emócie a ako ovplyvňujú vaše zdravie? (+ tipy, ako s nimi pracovať)

1721

Iste ste už počuli frázy ako “mať na niekoho ťažké srdce” alebo “mať horúcu hlavu”. Ukázalo sa, že za nimi stoja reálne vedecké vysvetlenia a je to práve preto, že vedci odhalili, kde v tele cítime konkrétne emócie.

1. Citová záťaž sú uväznené pocity, ktoré nedávame von a narúšajú fungovanie orgánov

Chiropraktik dr. Bradley Nelson vysvetlil, že zadŕžanie emócií spôsobuje vibrácie v špecifických častiach tela. Ak ich nespracujeme alebo nevypustíme von, energia, ktorá sa vnútri vytvára, sa tam zasekne a vyústi do napätia svalov, bolesti alebo nepríjemných chorôb.

2. Šťastie a láska prúdia celým telom

Vzrušenie, ktoré cítime, keď sme šťastní, ovplyvňuje naše svalstvo v oblasti žalúdka, čriev a močového mechúra – preto tá fráza “mať motýle v bruchu”. Avšak, na rozdiel od šťastia, lásku necítime v oblasti nôh. Obe emócie uvoľňujú dopamín a serotonín, hormóny regulujúce naše nálady.

3. Hnev pociťujeme najmä v hornej časti tela a najviac ovplyvňuje srdce

Možno to je dôvod, prečo chceme do niečoho udrieť, keď sme nahnevaní. Energia v rukách je taká silná, že to jednoducho potrebujeme, aby sme sa cítili lepšie. Hnev uvoľňuje adrenalín, čo spôsobuje napätie svalov a nárast krvného tlaku. Štúdie ukázali, že potláčaný hnev prispieva k ochoreniam srdca a oslabeniu imunitného systému.

4. Strach a znechutenie tiež ovplyvňujú hornú časť tela a kardiovaskulárny systém

To, že pri pociťovaní strachu rozhodujeme medzi útekom a bojom, spôsobuje uvoľňovanie adrenalínu a noradrenalínu, ktoré pomáhajú pripraviť svaly na násilie. Okrem toho zvyšujú aktivitu srdca a pľúc. Neustály strach môže viesť ku chronickému stresu, čo ovplyvňuje pamäť a zvyšuje nebezpečenstvo výskytu kardiovaskulárnych ochorení.

5. Smútok zachytáva hlava a hruď, zatiaľ čo depresia obmedzuje spodnú časť tela

Štúdie ukázali, že depresia môže prispievať k psychickým zmenám v mozgu, čo spôsobuje bolesť hlavy a zápaly.

6. Úzkosť pociťujeme v oblasti nad panvou

Presne ako strach, aj úzkosť uvoľňuje adrenalín a zrýchľuje dýchanie, aby mal mozog dostatok kyslíka a pripravil sa na možné nebezpečenstvo. Zvýšená funkcia srdca, bolesť v hrudi a nevoľnosť – to všetko sú príznaky panického záchvatu.
Neustály pocit úzkosti môže viesť k narušeniu normálneho fungovania tela a k oslabeniu imunitného systému.
Väčšinou, keď sa človek stretne s týmto pocitom, prejaví sa to aj na nohách – má ich studené. Ako môžete vidieť aj na obrázku, nedostatok intenzity v nohách spôsobujú stiahnuté cievy, ktoré vedú k zníženiu krvného tlaku.

7. Závisť ovplyvňuje hruď a hlavu, môže spôsobovať ochorenia srdca

Tipy, ako dať emóciám voľný priebeh a dostať ich z tela:

  • snažte sa tieto pocity pochopiť a prijať alebo vyhľadajte odbornú pomoc – je dôležité pochopiť, prečo sa deje to, čo sa deje, ak s tým chceme pracovať;

  • hýbte sa – premyslené pohyby vám pomôžu zbaviť sa nahromadenej energie a napätia (tanec, strečing, jóga);

  • choďte na fyzioterapiu alebo masáž;

  • vyskúšajte akupunktúru.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre