Europa sa chce stať do roku 2050 prvým uhlikovo neutrálnym kontinentom a toto je plán

704

Minulý týždeň Európska komisia predstavila priekopnícky nový legislatívny plán, vďaka ktorému sa má „starý kontinent“ stať prvým, ktorý dosiahne uhlíkovú neutralitu. V tzv. „Európskej zelenej dohode“ sa má navrhovaný balík podrobiť diskusii a schváleniu predstaviteľmi všetkých 28 členských štátov už v januári. Ak bude dohoda schválená, ambiciózne nové zákony by sa mohli začať uplatňovať už v roku 2021.

europe fotografia
Foto od flickr

Európska ekologická dohoda poskytuje mapu s konkrétnymi krokmi na podporu efektívneho využívania zdrojov prechodom na čisté obehové hospodárstvo, ktoré zastaví klimatickú krízu, odvráti stratu biodiverzity a zníži znečistenie. Ďalej pokrýva všetky sektory hospodárstva, najmä dopravu, energetiku, poľnohospodárstvo, zoberá sa aj budovami a priemyselnými odvetviami ocele, IKT, textílie a tiež chemikálie. „Európska ekologická dohoda je našou novou stratégiou rastu, ktorý prináša viac, ako ničí,“ povedala predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyen. „Ukazuje, ako sa dá zmeniť spôsob života a práce, výroby a spotreby tak, aby sme žili zdravšie a aby naše podniky boli inovatívne. Všetci sa môžeme zapojiť do prechodu a všetci z týchto príležitostí môžeme mať úžitok,“ dodala.

Ďalej povedala, že spoločne chcú ísť príkladom aj ostatným krajinám a že to robia v záujme planéty a života na nej. Splnenie cieľov Európskej ekologickej dohody si však bude vyžadovať značné investície. Podľa denníka The New York Times má táto dohoda za cieľ stimulovať niektoré z najviac závislých krajín na fosílnych palivách, aby sa posunuli smerom k infraštruktúre priaznivej pre klímu. Toto však bude stáť miliardy eur. Legislatíva tiež vyzýva členské štáty, aby znižovali svoje emisie. Odhaduje sa, že dosiahnutie súčasných cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030 si bude vyžadovať dodatočné ročné investície vo výške 260 miliárd EUR, čo podľa EÚ Komisie bude vyžadovať mobilizáciu verejného a súkromného sektora.

European Union fotografia
Foto od Capri23auto

Komisia začiatkom roka 2020 predstaví investičný plán, ktorý pomôže splniť investičné potreby. Aspoň 25% dlhodobého rozpočtu EÚ by sa malo vyčleniť na opatrenia v oblasti zmeny klímy a ďalšiu podporu poskytne Európska investičná banka a tiež Európska banka pre zmenu klímy. Aby súkromný sektor prispel k financovaniu ekologického prechodu, Komisia plánuje na budúci rok predstaviť aj stratégiu financovania.

Keďže nie všetky členské štáty sú pripravené urobiť taký dramatický posun smerom k udržateľnosti, v rámci tohto balíka sa začne aj iniciatíva na podporu regiónov, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na činnosti náročné na uhlík. Budú taktiež podporovať občanov, ktorí sú v prípade prechodu najviac zraniteľní a poskytne prístup k programu rekvalifikácie a pracovným príležitostiam v nových hospodárskych odvetviach. V marci 2020 budú môcť občania poskytnúť svoj vlastný návrh pri nových opatreniach, zdieľaní informácií, začatí miestnych aktivít a predvádzaní riešení, ktoré môžu nasledovať ostatní.

European Union fotografia
Foto od artbaggage

Drvivá väčšina Európanov (95%) sa domnieva, že ochrana životného prostredia je dôležitá. Takmer 8 z 10 Európanov (77%) tvrdí, že ochrana životného prostredia môže podporiť hospodársky rast. „Sme v klimatických a environmentálnych núdzových situáciách. Európska ekologická dohoda je príležitosťou na zlepšenie zdravia a pohody našich ľudí transformáciou hospodárskeho modelu,“ uviedol výkonný viceprezident Komisie Frans Timmermans. „Náš plán stanovuje ako znížiť emisie, obnoviť zdravie prírodného prostredia, chrániť prírodu, vytvoriť nové ekonomické príležitosti a zlepšiť kvalitu života našich občanov,“ dodal. Všetci hrajú v tomto veľmi dôležitú úlohu, každý priemysel a krajina sa stane súčasťou tejto transformácie.

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre