Európania a samuraji sa stretli vo vojne len raz – viete, kto zvíťazil?

6534

Vojny patria k dejinám ľudstva už of nepamäti. Dnes vám povieme o vojne, ktorá sa udiala len raz za celú históriu. V roku 1582 prebehla séria bojov medzi kolonizátormi zo Španielska a japonskými pirátmi Woku. Na prvý pohľad sa táto vojna nezdá ničím výnimočná. Naopak. Je absolútnym unikátom. Prvý a posledný ray sa stretli európske vojská v boji proti samurajom.

Obchod so zlatom a striebrom

Okolo roku 1573 sa filipínsky ostrov Luzon stal obchodným centrom. Obchodnou komoditou bolo zlato, ktoré zamieňali za striebro. Po pár rokoch sa o oblasť začali zaujímať piráti a prinútili obyvateľov obchodujúcich provincii k spolupráci. V tom čase ale patrili provincie pod španielsku vládu.

Španielska flotila v plnej sile

Španielsky kráľ dlho neotáľal a rýchlo vyslal na Filipíny kapitána Juana Pabla de Carrióna, aby dostal situáciu pod kontrolu. Juan sa spoliehal na vyspelé európske lode a silné delá.

wikimedia commons, public domain

Keď sa stretli španielske lode s pirátskou loďou Wokou Sampan, vojenský konflikt bol nevyhnutný. Piráti nielenže kazili obchody, ale aj zneužívali tamojšie obyvateľstvo. Španielske lode boli väčšie a mali množstevnú prevahu. Španielsky kapitán neváhal a napadol pirátov. Počas boja sa im podarilo sa dostať až na loď. Na lodi ich čakalo nemilé prekvapenie. Ozbrojení roninovia – samuraji bez pána.

wikimedia commons, public domain

Paluba lode Sampan sa okamžite zmenila na vojnové pole. Na čele stáli kopijníci, lukostrelci i muži s puškami. Na lodi boli ale v prevahe japonskí bojovníci a Španieli sa nemohli pohnúť vpred. Vďaka tomu, že mali viac skúseností s puškami a všetky ich zbrane boli oveľa kvalitnejšie, podarilo sa im japonských bojovníkov poraziť. Mnohí sa snažili vyskočiť z lode a zachrániť sa vo vode, ale kvôli brneniu sa utopili.

Bitka na rieke Cagayán

Po víťazstve Španieli postupovali ďalej po rieke Cagayán, až kým nenarazili na osemnásť lodí Sampan. Vďaka delostrelectvu si Španieli prerazili cestu na breh a tam vykopali zákopy a umiestnili do nich delá. Neustále útočili na pirátske lode. Nakoniec sa piráti rozhodli vyjednávať. Požadovali kompenzáciu za to, že odídu. Chceli od španielskeho kapitána zlato. Ten takéto vyjednávanie okamžite odmietol.

Po takomto odmietnutí sa Wokou bojovníci rozhodli zaútočiť plnou silou. Zhromaždili 600 mužov. Po troch organizovaných útokoch sa im takmer podarilo obsadiť španielske zákopy. Španielom už ostávalo len tridsať vojakov, ktorým dochádzal pušný prach. Nakoniec aj táto hŕstka dokázala poraziť Japoncov.

Ako žijú piráti dnes

Poslední Španielski vojaci, ktorí túto vojnu prežili si odniesli drahé brnenia a zbrane samurajov a po vojne oblasť opustili. Dodnes v oblasti komplikujú život obchodníkom piráti, ale už nikdy nevznikol takýto konflikt.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre