O tom, či má nelegálne sťahovanie filmov, seriálov alebo hudby negatívny dopad na vydavateľov sa diskutuje už dlhšiu dobu. Nikto však neprišiel s dôkazmi, ktoré by nasvedčovali, že to tak naozaj je. EU sa tomu chcela pozrieť bližšie „na koreň“ a tak zaplatili 360 000 EUR holandskej firme Ecory aby merala a vyhodnotila dopad nelegálneho sťahovania na predaj produktov.

Firma v Máji 2015 si svoju povinnosť splnila a dodala až 304 stranovú štúdiu v ktorej sa píše:

“ Vo všeobecnosti výsledky nedokazujú pokles predaja na základe porušenia autorských práv online . Neznamená to však, že pirátstvo nemá dopad na legálne diela ale to, že štatistická analýza spoľahlivo nedokázala, že existuje prepojenie medzi poklesom predaja a sťahovaním z internetu „

Čo však štúdia hovorí je, že online streamovanie a sťahovanie môže dokonca posilniť predaj autorského diela . Negatívne prepojenie sa ukázalo iba v súvislosti s veľkými filmovými trhákmi.

Štúdia uzrela svetlo sveta až teraz a to vďaka Julií Reda, členkov európskeho parlamentu, ktorá reprezentuje nemeckú pirátsku stranu. Zverejnila ju na svojom osobnom blogu potom, čo využila svoje právo na požiadanie o prístup k dokumentom EU. Prečo EU danú štúdiu nezverejnila ostáva tajomstvom.

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre