Existenčný strach: Zopár strachov v dnešnom svete, ktoré ľudí desia k smrti

208

Ľudí trápia kolektívne obavy a existenciálne strachy, ktoré majú svoje opodstatnenie. Klimatická katastrofa nám dýcha na päty, umelá inteligencia pomaly ale isto preberá moc a jadrové vyhladzovanie je v rukách len zopár vyvolených. Tieto skľučujúce myšlienky nám pripomínajú krehkosť nášho bytia a tiež to, že naše prežitie je neustále ohrozené. V tomto článku si prečítate o piatich najväčších existenčných strachoch, ktoré v ľuďoch vyvolávajú tie najväčšie obavy.

Zvrhnutie umelej inteligencie: Keď stroje prekonajú ľudstvo

Predstava, že umelá inteligencia (AI) prekoná ľudský intelekt, predstavuje mrazivý scenár, v ktorom stroje diktujú smer našej budúcnosti. Tento strach pramení z pozoruhodného tempa, akým sa technológie umelej inteligencie vyvíjajú, čo naznačuje budúcnosť, v ktorej autonómne stroje môžu prekonať, prekabátiť a prežiť svojich ľudských stvoriteľov. Takáto budúcnosť sa dotýka našich najhlbších obáv zo zastarania a straty kontroly a vykresľuje drsný obraz sveta, v ktorom ľudia už nie sú hlavnou hnacou silou civilizácie. Koncepcia zvrhnutia umelej inteligencie, ktorá bola kedysi doménou vedeckej fantastiky, sa zmenila na naliehavý problém vedcov, etikov a technológov na celom svete. Obavy z potenciálu AI predbehnúť ľudskú inteligenciu znásobuje absencia prísnych etických noriem a globálnych predpisov, ktorými by sa riadil jej vývoj. Neustála snaha o technologický pokrok bez väčšieho ohľadu na jeho etické dôsledky vyvoláva strašidlo vytvorenia subjektov, ktoré uprednostňujú efektívnosť pred morálnymi hodnotami, ako je empatia a spravodlivosť.

Zdroj Aideal Hwa

Pandemická apokalypsa: Neviditeľný nepriateľ

V tieni nášho kolektívneho vedomia číha strach z globálnej pandémie, schopnej vyhubiť značnú časť ľudstva. Tento strach nie je neopodstatnený; história je plná prípadov chorôb, ktoré zdecimovali populácie, od moru až po španielsku chrípku. Moderný svet so svojimi husto obývanými mestami a rýchlym medzinárodným cestovaním predstavuje živnú pôdu pre rýchle šírenie virulentných patogénov. Nedávne globálne zdravotné krízy len zdôraznili túto zraniteľnosť a priblížili prízrak pandemickej apokalypsy k realite ako nikdy predtým. Možnosť, že sa objaví choroba, ktorá bude vysoko nákazlivá a zároveň smrteľne účinná v celosvetovom meradle, je hrozná predstava.

Zdroj CDC

Jadrové vyhladzovanie: Tieň nad zajtrajškom

Strach z jadrového vyhladenia je temný mrak, ktorý sa vznáša nad svetom od zhodenia prvých atómových bômb. Tento strach je založený na vedomí, že moc vyhladiť celé mestá, vymazať milióny životov v jedinom okamihu, je v rukách niekoľkých vyvolených. Obdobie studenej vojny možno spopularizovalo koncepciu vzájomne zaručeného zničenia, ale dnes šírenie jadrových zbraní a vznik nových jadrových štátov znovu vyvolali obavy z možnej jadrovej apokalypsy. Myšlienka na zneužitie takejto moci, či už náhodou alebo úmyselnou agresiou, predstavuje mrazivý scenár, ktorý spochybňuje samotné prežitie ľudstva. Vyhliadka na jadrovú vojnu vyvoláva prvotný strach z okamžitej smrti bez tváre, pred ktorou niet ochrany ani úniku. Spochybňuje naše predstavy o bezpečnosti a dôveru, ktorú vkladáme do rúk tých, ktorí disponujú touto nepredstaviteľnou mocou.

Zdroj Oo Jiflip

Klimatická katastrofa: Plíživá skaza

Poplašné zvony blížiacej sa klimatickej katastrofy zvonia každým rokom hlasnejšie. Globálna reakcia však zostáva prinajlepšom vlažná. Predstava, že naša planéta prechádza nezvratnými zmenami, ktoré vedú k extrémnym výkyvom počasia, stúpaniu hladiny morí a rozsiahlemu ekologickému kolapsu, je pre mnohých zdrojom existenčného strachu. Tento strach nie je neopodstatnený; vedci už desaťročia varujú pred dôsledkami nekontrolovaných emisií uhlíka a zhoršovania životného prostredia. Prízrak klimatickej katastrofy je obzvlášť desivý, pretože predstavuje pomaly sa pohybujúcu katastrofu, ktorú sa napriek jej postupnému približovaniu zdá byť takmer nemožné odvrátiť.

Zdroj NOAA

Existenčné riziko z vesmíru: Kozmická ruleta

Rozľahlosť vesmíru skrýva nielen zázraky, ale aj hrozby, ktoré by mohli v okamihu vyhladiť život na Zemi. Myšlienka existenčného rizika vychádzajúceho z vesmíru – či už ide o nárazy asteroidov, výbuchy supernov alebo záblesky gama žiarenia – sa dotýka prvotného strachu zo zániku zhora. Tieto vesmírne javy sú síce zriedkavé, ale majú moc ukončiť príbeh ľudstva v okamihu, pripomínajúc nám našu krehkosť v kozmickom tanci. Tento strach je umocnený uvedomením si, že napriek nášmu technologickému pokroku zostávame tvárou v tvár takýmto kolosálnym silám zväčša bezmocní.

Zdroj Chris Henry

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre