Experimenty na ľuďoch, ktoré neboli práve etické a morálne! Prečítajte si o nich.

239

Experimenty vedcov na ľuďoch neboli a ani nie sú ničím zvláštnym. Ich podmienky a prevedenie je ale niekedy skutočne desivé. Pravdou však je, že je to jediný spoľahlivý spôsob ako skúmať ľudské správanie. Prevádzať testovanie na ľuďoch ale nie je ani zďaleka jednoduché – veľký otáznik sa kladie na etiku a morálny kódex.

Študovať a testovať sa dá naozaj takmer všetko od pohlavia, myslenia, psychickej kondície, sexuality, duševných chorôb až po agresiu.

Okrem toho, že nám testovanie veľakrát poskytne hrôzostrašné objavy, môže viesť aj k nezvratným problémom. Predstavme si tie najslávnejšie psychologické experimenty, aké sa počas histórie uskutočnili.

Rodová štúdia Davida Reimera

Zdroj RICKEY HUTCHINSON

Celá štúdia sa odohrala v pomerne veľkom časovom rozmedzí, od roku 1965 až po rok 1980. Cieľom bolo zistiť, či je určenie pohlavie vrodené alebo podmienené. Predmetom štúdie bol chlapec Bruce Reimer, ktorému v detstve odflákli obriezku, čo spôsobilo poškodenie pohlavného orgánu. Psychológ si myslel, že bude šťastnejší so ženskými pohlavnými orgánmi, tak podstúpil operáciu a do svojich 15 rokov mal ženské pohlavné orgány, aj keď sa správal ako chlapec (nevedel, že sa narodil ako chlapec). Až v 15.rokoch mu otec povedal pravdu. Začal teda žiť ako muž, no z detstva bol traumatizovaný. Vo svojich 38 rokoch si vzal život. Záverom štúdie bolo, že ani zmena orgánov nemôže zmeniť to, kým sa človek narodil.

Projekt Artichoke

Zdroj Marco Bianchetti

Tento projekt uskutočnila CIA v roku 1951, pričom chceli zistiť, či je možné získať kontrolu nad jednotlivcom do takej miery, že bude konať aj proti svojej vôli alebo proti prírodným zákonom či pudu sebazáchovy. V rámci štúdie použili metódy ako hypnózu, izoláciu a LSD.

Výsledky štúdie však boli nepresvedčivé.

Projekt Qkhilltop

Zdroj Hasan Almasi

Opäť išlo o štúdiu organizovanú CIA v roku 1953. Po konflikte v Kórei vykonali neurológ Dr. Harold Wolff a kardiológ Dr. Lawrence Hinkle experiment, ktorého cieľom bolo zistiť, či sa počas sovietskych vojenských výsluchov používali psychoaktívne drogy alebo „séra pravdy“.

Lekári použili viaceré komunistické techniky vymývania mozgov, len aby zistili aký účinok majú. Použili väznenie depriváciu, ponižovanie, mučenie a tiež hypnózu.

Štúdia podkopala tvrdenie, že sovieti používali drogy na ovládanie mysle, a potvrdila používanie taktiky fyzického nátlaku.

Modré oči – hnedé oči

Zdroj Manoj Kulkarni

Učiteľka školy Jane Elliottová začala s experimentom s modrými a hnedými očami v roku 1968, deň po zabití Martina Luthera Kinga. Triedu tretieho ročníka rozdelila na 2 skupiny – deti s modrými a deti s hnedými očami. K jednej skupine sa začala správať ako keby boli nadradení druhej skupine – trvalo iba jeden jediný deň, kedy sa začali deti z “nadradenej” skupiny správať kruto voči skupine “podradenej”.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre