Top 5 extrémnych a zároveň najdrahších cestovateľských zážitkov na svete, ktoré si nemôže dovoliť každý

4396

Túžba po dobrodružstve a hľadanie limitov našej odvahy nás niekedy privádza do najúžasnejších, no aj najnáročnejších miest na Zemi. Pre tých, čo majú dostatok odvahy a financií, existujú nezabudnuteľné cestovateľské zážitky, ktoré sú rovnako nebezpečné ako fascinujúce. V tomto článku vám predstavíme Top 5 extrémnych a najdrahších cestovateľských zážitkov, ktoré vám poskytnú adrenalínový náboj a úchvatné spomienky na celý život.

1. Mount Everest

Výstup na vrchol Mount Everestu, najvyššieho vrcholu sveta, je jedným z najťažších a najnebezpečnejších výziev, aké sa môžete rozhodnúť podstúpiť. Odvážni dobrodruhovia, ktorí sa rozhodnú zdolať túto impozantnú horu, čelia nebezpečným lavínam, extrémnym mrazom a obmedzenej dostupnosti kyslíka.

Síce je táto expedícia náročná fyzicky aj psychicky, no pocit víťazstva, ktorý vás prepojí s nesmiernou krásou prírody, stojí za každú námahu. Okrem náročného výstupu to bude náročné aj pre vašu peňaženku. Len povolenie na výstup vás výjde okolo 10 tisíc euro.

mountain cover with snow
Photo by Martin Jernberg on Unsplash

2. Veľká himalájska cesta

Pre tých, ktorí túžia po dlhodobom dobrodružstve v obklopení neobyčajnej prírody, je Veľká himalájska cesta odpoveďou na ich sny. Táto 4 500 kilometrov dlhá púť vedie cez mnohé krajiny Ázie a ponúka úchvatné výhľady na majestátne vrcholy a nedotknutú krásu prírody. Cesta si vyžaduje odvahu, vytrvalosť a ochotu vyrovnať sa s výzvami a neistotami, ale odmenou je nezabudnuteľná skúsenosť z putovania medzi obrovskými štítmi. Na tento zážitok budete potrebovať približne 30 tisíc eur.

landscape photography of snowy mountain
Photo by Teddy Hartanto on Unsplash

3. Antarktída

Pre objavovateľov túžiacich po úplnej izolácii a fascinujúcej divočine je Antarktída pravým rajiom. Cesta na tento odľahlý kontinent je jedným z najdrahších zážitkov, ktoré si môžete dovoliť. Na Antarktíde čaká cestovateľov mrazivé počasie, extrémne podmienky a fascinujúce scenérie z ľadovcov, ľadových kráľovstiev a bohatstvo divokej fauny. Táto jedinečná prírodná rezervácia poskytuje nezabudnuteľné zážitky a pohľady na jedno z najkrajších a najmenej doktnutých miest na našej planéte. Avšak, aj tu vás čaká záťaž pre vaše úspory, pretože na túto expedíciu potrebujete asi 90 tisíc euro.

two person standing on snow field
Photo by Cassie Matias on Unsplash

4. Hlbokomorské expedície

Ak patríte medzi tých, ktorí sú fascinovaní tajomstvami oceánov a chcú vidieť podmorský svet vo svojej plnej kráse, potom hlbokomorská expedícia je pre vás. Výprava do hlbín oceánov vám umožní objavovať korálové útesy, potápať sa s morskými živočíchmi a možno dokonca spoznať morské žraloky. Táto extrémna činnosť je nielen vzrušujúca, ale aj nákladná, pretože zahŕňa použitie špeciálneho vybavenia a odborných sprievodcov.

Byť v tak veľkých hĺbkach mora a oceánu je ale tiež veľmi nebezpečné. Len nedávno sme boli svedkami tragédie ponorky Titan. Cena pre jedného člena posádky stojí viac ako 200 tisíc euro. Ale stačí jedna malá chyba a môže sa to skončiť katastrofálne.

black and brown ship wheel
Photo by NOAA on Unsplash

5. Cestovanie vesmírom

Cestovanie vesmírom sa považuje za jeden z najextrémnejších a najdrahších cestovateľských zážitkov na svete. S rastúcou komerčnou vesmírnou turistikou sa niektorí odvážni dobrodruhovia môžu pokúsiť skúsiť túto úžasnú skúsenosť. Prelet na okraj vesmíru ponúka neopakovateľný výhľad na našu planétu z vesmíru a beztiažový stav. Cestovanie vesmírom však zostáva len pre pár vyvolených kvôli jeho mimoriadne vysokým nákladom a prísnym bezpečnostným protokolom. Možno sa raz podarí Elonovi Muskovi sprístupniť lety do vesmíru aj pre bežných ľudí. Ak by ste chceli podniknúť výlet na 10 do vesmíru, tak si pripravte 50 miliónov euro.

white and black plane flying in the sky during daytime
Photo by Iván Díaz on Unsplash

Teraz sme si predstavili Top 5 extrémnych a najdrahších cestovateľských zážitkov na svete. Bez ohľadu na to, ktorú z týchto epických dobrodružstiev si vyberiete, môžete sa tešiť na jedinečné zážitky, ktoré vám otestujú hranice vašej odvahy a poskytnú vám nezabudnuteľné spomienky na celý život.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Samuel
4. júla 2023 18:00

Na obrázku nie je Mt. Everest ale Ama Dablam, ktorá sa nachádza v tom istom horskom regióne. 🙃