9 fascinujúcich faktov o Barbie

4755

Barbie je kultúrnou ikonou, odkedy sa pred viac ako 60 rokmi dostala do obchodov s hračkami – a teraz sa bábika chystá debutovať naživo na veľkej obrazovke. Film, ktorý spolu napísala a režírovala Greta Gerwig a v hlavnej úlohe s Margot Robbie ako Barbie a Ryanom Goslingom ako Kenom, vychádza 21. júla. Skôr než sa vyberiete do kina, tu je to, čo potrebujete vedieť o bábike, ktorá to všetko začala.

1. Barbie sa narodila 9.3.1959

Oficiálne narodeniny Barbie predstavujú jej verejný debut na Americkom medzinárodnom veľtrhu hračiek v roku 1959 v New Yorku. Bola vysoká 28 centimetrov a na párty pri bazéne bola oblečená vo svojich čierno-bielych pruhovaných jednodielnych plavkách. Barbie bola okamžite rozpoznateľná ako jediná hračka v uličke pre bábiky, ktorá nebola modelovaná ako bábätko alebo malé dieťa – mať dospelú ženu ako hračku pre deti bol úplne nový koncept. Jedna vec, ktorú zo začiatku nemala? Pupok. To bolo pridané k jej dizajnu o viac ako 40 rokov neskôr, v roku 2000.

2. Barbie je pomenovaná po dcére jej tvorcu

Barbie je pomenovaná po dcére Handlerovcov Barbare a Ken je pomenovaný po ich synovi Kennethovi. Vo svete Barbie sú jej rodičmi George a Margaret Roberts z Willows vo Wisconsine. Medzi ďalších členov rodiny patria jej súrodenci: Skipper, Tutti, Todd, Stacie, Kelly, Chelsea a Krissy. Tutti a Todd sú dvojčatá… ale zrejme aj Todd a Stacie (aspoň podľa Toddovej škatuľky). Má tiež bratrancov, ktorí sa volajú Francie a Jazzie.

shape%2Fcover%2Fsport%2F21036 gettyimages 1630037 37ed91313154a3f4be89e452312295fc
zdroj: Robert Mora/Getty Images

3. Jeden z jej súrodencov sa stratil

K celej záhade súrodencov – dvojčiat sa len pridáva: Tutti záhadne zmizol v roku 1971, takže môžeme len predpokladať, že Stacie (predstavená v roku 1992) je Tutti reinkarnovaný.

toy maker mattel inc featured an extended line of barbie figures and accessories at the
zdroj: Lawrence Lucier / GettyImages

4. Barbie bola v centre niektorých sporov týkajúcich sa jej telesného vzhľadu

Barbie bola v priebehu rokov v centre mnohých sporov o jej fyzickom vzhľade kvôli svojej smiešne štíhlej, no prsnatej postave. Mattel vyrába Barbie v mierke jednej šestiny, čo je štandardná mierka pre akčné figúrky. Miery Barbie by tak boli 96-46-71 (správy sa líšia v závislosti od verzií bábik). Rôzne predajne a organizácie poukázali na to, že tieto proporcie z nej robia viac než len nereálny štandard –  reálna žena s takýmito proporciami by fyzicky nemohla chodiť, držať hlavu alebo mať plne funkčné vnútorné orgány. Mattel zareagoval na výzvy na zmenu vydaním množstva bábik s rôznymi typmi tela, tónmi pleti a účesmi. Nedávno vydali bábiku s Downovým syndrómom a sériu „Inspiring Women“ (Inšpiratívne ženy), v ktorej vystupujú ľudia ako Jane Goodall a Ida B. Wells.

2000
zdroj: Jason Tidwell/Mattel

5. Jedna Barbie zo špeciálnej edície prišla s knihou o chudnutí, ktorá obsahovala tip „Nejedz“

Slumber Party Barbie z roku 1965 prišla so svojou vlastnou knihou „Ako schudnúť“, ktorá obsahovala tipy ako „nejedzte“. Prišla aj s kúpeľňovou váhou, ktorá ukázala 175 centimetrovej Barbie 50 kilogramov. No, 175cm, ak vezmeme do úvahy jednu šestinu, vďaka čomu má Barbie asi 15 kíl podváhu.

article 2239931 1641977A000005DC
zdroj: Ebay

6. Originálna Barbie dnes stojí poriadne peniaze

Prvá Barbie sa predávala za 3 doláre za kus (rôzne doplnky boli navyše). V týchto dňoch by ste za originál v bezchybnom stave mohli v aukcii pravdepodobne získať takmer 25 000 dolárov. Samozrejme, veľa Barbie v nezávadnom stave, ale nie novom, stojí tiež pekný peniaz (rovnako ako doplnky pre bábiky) a sú pravidelne na predaj na eBay alebo prostredníctvom rôznych retro predajcov.

5f4b0939 9ebb 4a65 953a ab3bbbf3cd7c
The first Barbie doll wore a black and white zebra striped swimsuit and signature topknot ponytail, and was available as either a blonde or brunette. The doll was marketed as a ‚Teen-age Fashion Model,‘ with her clothes created by Charlotte JohnsonFoto of
thefuturistics is licensed under CC BY-NC 2.0

7. Prvým povolaním Barbie bolo „teen modelka“ 

Od začiatku svojej prvej kariéry modelky tínedžerky mala Barbie mnoho iných zamestnaní, napríklad módna redaktorka, letuška, balerína, tenisová hráčka, manažérka, cukrárka, kozmonautka, chirurgička, Miss America, gymnastka so zlatou medailou, herečka, inštruktorka aerobiku, reportérka, rocková hviezda, veľvyslankyňa UNICEF, ambasádorka UNICEF, policajtka, bejzbalová hráčka, potápačka, veliteľka U.S Air Force, paleontologička, vodička NASCAR, pilotka, učiteľka posunkovej reči, kandidátka na prezidenta, víťaz American Idol, zoologička, inštruktorka Space Camp a módna stážistka. A tento zoznam nie je v žiadnom prípade celý – doteraz mala viac ako 200 povolaní.

309055432 390505779957875 5973131112085056829 n
zdroj: Vintage Barbie World/ Facebook

8. Barbie vlastnila svoj vlastný dom skôr, ako mnohé ženy v skutočnom živote mohli urobiť to isté

Barbie dostala svoj prvý Dreamhouse v roku 1962 v čase, keď túto príležitosť nemalo veľa skutočných slobodných žien: Často potrebovali muža, ktorý by podpísal veci, ako sú hypotéky a kreditné karty, čo sa nezmenilo až do schválenia zákona o rovnakých právach v roku 1974.

16376296 ab89 473e ad16 de389f15b67a
Barbie Dream House Foto od downing.amanda is licensed under CC BY 2.0

9. Jej charakteristická farba, ak ste si to nevšimli, je ružová

Konkrétne, Barbie ružová je farba Pantone PMS 219 C (a áno, existuje špeciálna Barbie so šatami vyrobenými zo vzorkovníkov Pantone).

violin, playing, barbie
Foto od 
ErikaWittliebna
Pixabay

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.