8 vecí, ktoré ste nevedeli o Dalajlámovi

2545

V tieni Himalájskych vrcholov, v meste Dharmšála, kde duchovná mágia spája človeka s prírodou, žije jedna z najvýznamnejších duchovných postáv našej doby – Dalajláma. Jeho mierová filozofia a múdrosť pritiahla pozornosť miliónov ľudí po celom svete. Napriek tomu, že Dalajláma je dobre známy svojou múdrosťou a prínosom pre svetové dianie, existuje niekoľko zaujímavých a menej známych faktov o ňom, ktoré by vás mohli prekvapiť.

V tomto článku vám predstavíme 8 fascinujúcich vecí, ktoré ste o Dalajlámovi, vodcovi tibetského ľudu, pravdepodobne nevedeli.

Tenzin Gyatso – 14th Dalai Lama (2012) Foto od Christopher Michel is licensed under CC BY 2.0

1. Dalajláma má 88 rokov

Tento mních oslávil 6. júla 2023 svoje 88. narodeniny a keď bol uznaný za reinkarnáciu predchádzajúceho dalajlámu, mal iba dva roky. To je teda dlhá doba, počas ktorej je duchovným vodcom a líderom!

2. Tenzin Gyatso je 14. dalajláma

Súčasný dalajláma je už 14. reinkarnáciou v línii, ktorá siaha až do 14. storočia. Hoci si uvedomuje, že nie je tou istou bytosťou ako jeho predchodcovia, dalajláma hovorí: „Samozrejme, že mám nejaké špeciálne spojenie, karmické spojenie s predchádzajúcimi predstaviteľmi dalajlámy.“

File:Potala Palace, former residence of Dalai Lama, 2006.jpgFoto od
Luca Galuzzi (Lucag) is licensed under CC BY-SA 2.5

3. Dalajláma je vášnivý environmentalista

Dalajláma má široké spektrum záujmov – jedným z nich je životné prostredie. Budhistický autor a akademik Robert Therman vysvetľuje, ako počas jedného televízneho učenia dalajláma „spomenul, že sa cítil smutný, keď videl Tibeťanov, ktorí nosili na klobúkoch kožušinové kúsky snežného leoparda v ohrození… a okamžite sa po celom Tibete rozhoreli obrovské vatry, ktoré pálili stohy drahých kožušín!“

4. Bojuje za práva žien

Dalajláma dôrazne presadzuje právo mníšok získať kvalifikáciu Geshe (alebo Geshema), ktorú David Sneath opisuje ako „náboženský ekvivalent PhD.“, počas ktorej sa 17 rokov študujú náboženské texty. Vďaka jeho obhajobe sa nedávno kvalifikovala prvá kohorta rehoľných sestier.

The Dalai Lama speaks at the NIHFoto od
National Institutes of Health (NIH) is licensed under CC BY-NC 2.0

5. Každé ráno vstáva o 3:30

Prísny duchovný režim dalajlámu ako jednoduchého budhistického mnícha zostáva nedotknutý aj do jeho takmer 90 rokov. Prebúdza sa každý deň okolo 3:30, takže sa môže vtesnať do niekoľkých hodín modlitby a meditácie. Zaujímalo by nás, kedy chodí spať?

6. Na rozdiel od iných dalajlámov pred ním netvrdí, že videl Boha

Mnohí z predchádzajúcich dalajlámov tvrdili, že sa stretli tvárou v tvár s božstvami, vysvetľuje duchovný vodca. Ale nie je ako jeho predchodcovia: možno videli vízie bohov, bohýň a Budhu, hovorí, ale „ja, 14. dalajláma, nič. Ale zároveň zvyčajne vyhlasujem, že som najobľúbenejší dalajláma!“ Smeje sa. „Tak je to jedno!“

File:The 14th Dalai Lama FEP.jpg“ by Yancho Sabev is licensed under CC BY-SA 3.0

7. Získal Nobelovu cenu za mier

Dalajlámovi bola v roku 1989 udelená Nobelova cena za mier, ako uznanie za jeho nenásilnú kampaň za ukončenie nadvlády Číny nad jeho domovinou. Dôsledne sa stavia proti používaniu násilia a je zástancom mierových riešení založených na tolerancii a vzájomnom rešpekte.

8. Má skvelý zmysel pre humor

Dalajláma je známy svojim hravým zmyslom pre humor, pričom o sebe hovorí, že je „profesionálny smejko“. Je to niečo, čo využíva vo svoj prospech, pravidelne a rýchlo si získava veľké davy. Na každej akcii, na ktorej sa zúčastní, sa snaží vniesť humor a málokedy je strnulý a vážny. Podľa jeho slov: „Všetci sú príliš formálni.“

Dalai Lama with Marco PannellaFoto od
dumplife (Mihai Romanciuc) is licensed under CC BY-SA 2.0

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre