Leňoch trojprstý – fascinujúce fakty o tomto obľúbenom a rozkošnom tvorovi.

920

Pôvod mena leňochov snáď netreba nikomu objasňovať. Je viac než jasné, odkiaľ pochádza. Na súši sa totiž pohybujú naozaj veľmi pomaly, za to sú oveľa zdatnejší plavci. Napriek tomu sú medzi ľuďmi známe ako najlenivejšie tvory na svete (dokonca v roku 1749, kedy boli prvýkrát popísané, boli označené ako najnižšia forma existencie). Avšak nie je ani zďaleka pravda, že by boli také jednoduché, obmedzené či nezaujímavé.

Prinášame vám zopár faktov o týchto nesmierne roztomilých tvoroch, ktoré si už len z princípu musia získať vaše srdcia. 

Napomáhali šíreniu avokáda 

sliced avocado fruit on brown wooden table
Autor tejto fotografie je Gil Ndjouwou

Ide totiž o živočíchy, ktoré ako jedny z mála majú dostatočne vyvinutý tráviaci systém k tomu, aby spracovali avokádo a tým spôsobom šírili aj obrovské semená avokáda v celku po krajine. 

Svojou silou môžu konkurovať jaguárovi

close up photography of brown animal
Autor tejto fotografie je Sophia Müller

Už v čase, kedy sa narodí malý leňoch je schopný vyliezť na strom a vysieť z neho, pričom celú svoju váhu drží len na jednej jedinej ruke. Napriek tomu, že majú asi o 30% menej svalovej hmoty ako podobne veľké cicavce, sú asi trikrát silnejšie ako priemerný človek. Ich svaly a šľachy sú totiž tak usporiadané, aby dokázali odolať veľkému tlaku či ťahu. Vďaka špecializovaným šľachám, ktoré dokážu do seba zapadnúť sa udržia na strome veľmi dlhú dobu bez toho, aby pri tom spotrebovávali energiu. Vďaka tomu môžu vysiac zo stromu aj spať a dokonca bol zdokumentovaný prípad, kedy takto našli vysieť aj mŕtveho leňocha. 

Jeho trus môže vážiť tretinu telesnej hmotnosti 

sloth eating leaf
Zdroj: shutterstock

Leňochy sú známe svojim netypickým vyprázdňovaním. Výkaly produkujú asi len  jedenkrát týždenne, takže zo seba môžu jednorázovo vylúčiť trus až o tretine svojej hmotnosti. Okrem toho majú svoj špecifický rituál prípravy i miesto, kde potrebu vykonajú. Je veľa teórií a možných vysvetlení tohto ich zvláštneho správania, no väčšina z nich súvisí s komunikáciou. 

Prijatú potravu môžu tráviť aj 30 dní 

Ich metabolizmus je najpomalší spomedzi všetkých cicavcov. Možno v protiklade k tomu majú pomerne veľký objemný štvorkomorový žalúdok, ktorý môže tvoriť až 30 % ich telesnej hmotnosti. 

Leňochy prežijú bez ujmy pád z 30 metrovej výšky 

brown animal hanging on tree
Autor tejto fotografie je Javier Mazzeo

Nadnesene by sa dalo povedať, že ich telo je anatomicky prispôsobené k tomu, aby pri páde neutrpeli závažné zranenia. Nie zriedka sa totiž stane, že spadnú zo stromu. Súčasťou snahy o získanie samice k páreniu je totiž súboj dvoch samcov, ktorý sa odohráva na strome, pričom cieľom je svojho soka zo stromu zhodiť. 

Mohli by ponúknuť liek na rakovinu 

Srsť leňochodov je nesmierne zvláštna a žije v nej naozaj rozmanité živočíšne osadenstvo. Nachádza sa tam totiž veľké množstvo rias a húb, pričom sa zistilo, že niektoré druhy húb, ktoré sa v ich srsti nachádzajú aktívne pôsobia proti určitým kmeňom baktérií, druhom paratizov, ale i proti rakovinovým bunkám. 

Nájsť tu môžeme aj isté druhý bezstavovcov, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na planéte. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.