Zopár faktov o nyktofóbii. Netrpíte ňou aj vy?

3931

Nyktofóbia – tak znie pojem, ktorý popisuje iracionálny strach človeka z tmy. A možno vás to prekvapí, ale je oveľa bežnejší ako by si ľudia mysleli. Zároveň je aj vážnejší, ako sa zdá. Avšak, nyktofóbia je patologický stav, ktorý veľmi často nie je u ľudí, u ktorých sa vyskytuje, zdiagnostikovaný a tým pádom ani liečený práve kvôli tomu, že títo ľudia sa tým cítia zahanbení alebo tento svoj problém zľahčujú, prípadne si myslia, že sa ho dokážu zbaviť sami a bez odbornej pomoci. 

Mať strach z tmy môže byť rovnako vážne, ako ktorýkoľvek iný stav psychiky, ktorý figuruje ako odchýlka od zdravia. Čo je naozaj varovným prstom je fakt, že nyktofóbia môže viesť k rozvoju ďalších psychických porúch. Rovnako aj príznaky tohto strachu sú závažné a balansujú na rovine fyzického aj duševného zdravia. 

Čo všetko vieme o tomto strachu? Čítajte a budete sa to môcť dozvedieť viac aj vy. 

Nyktofóbia je bežnejšia, než si ľudia pripúšťajú 

woman holding her face in dark room
Photo od Melanie Wasser na Unsplash

Ľudia svoj stav častokrát zľahčujú, nepripúšťajú si ho alebo neustále odkladajú jeho riešenie. „Veď sa jedná len o obyčajné obavy, ktoré tak rýchlo ako prišli, aj odoznejú,” vravia si. Avšak, jej súčasťou je i úzkosť, ktorá sa časom môže zhoršovať a takisto nespavosť, ktorá sa môže nepekne vyhrotiť. Nyktofóbia sa liečiť dá, ale prvým krokom je jej diagnostika. 

Nyktofóbia sa prejavuje ako extrémna úzkosť v súvislosti s nocou a tmou 

Osoba trpiaca nyktofóbiou sa nemusí báť nadprirodzených tvorov alebo nejakej  konkrétnej veci, ktorá sa nachádza v tme. Občas stačí absencia svetla k tomu, že začnú svoje okolie vnímať úplne inak – intenzívnejšie. Pričom v súvislosti s úzkosťou sa im v hlave premietajú tie najhoršie scenáre. Títo ľudia môžu mať následne problém i s obyčajnými úkonmi, ako napríklad nočná rutina v podobe čistenia zubov alebo prezliekania do pyžama, môžu u nich vyvolať strach (závažné a neliečené prípady nyktofóbie môžu viesť k depresii a myšlienkam na samovraždu). 

Nyktofóbiou môžu trpieť aj dospelí

a person's hands reaching out towards the sky
Photo od Worshae na Unsplash

Keď sa povie strach z tmy, veľa ľudí si myslí, že sa to týka predovšetkým detí. Veď kto by sa nebál prejsť čo i len z detskej izby v tme na toaletu? Takmer každé dieťa, no väčšina z nich z toho takpovediac vyrastie. No možno to až taká veľká časť ľudí nie je. Podľa prieskumu v Spojenom kráľovstve z roku 2012 sa zistilo, že až 40 % dospelých pociťuje strach a obavy z noci a tmy ako takej (to sa týkalo cesty domov počas noci, ale i spomínanej krátke trase na toaletu). 

Trauma z detstva môže byť prispievajúcim faktorom

Mysterious little girl standing in darkness covered with white blanket as ghost and shining flashlight on face
Photo od Charles Parker na Pexels

Predovšetkým, ak sa jedná o traumatické zážitky z detstva, ktoré sa odohrali v tme. 

Strach z tmy je u detí niečo prirodzené a začína sa formovať už veľmi skoro. Ak sa však udeje niečo, čo tento strach ešte podporí, len ťažko sa ho dieťa zbaví a mnohokrát si ho prenáša aj do dospelosti. Zhoršiť sa môže napríklad po zážitku, kedy bolo dieťa za trest zamknuté v tmavej miestnosti. 

Nyktofóbia môže mať základ v evolučnej minulosti ľudí 

Ako sme povedali v úvode, nyktofóbia je vedcami považovaná za iracionálny strach, napriek tomu sa ale preukázalo, že súvisí s vývojom ľudstva (mať strach z noci, tmy alebo vecí, ktoré sa v nich skrývajú, pomáhalo ľuďom prežiť – vďaka tomu, že boli ostražitejší).

Aj bežné zvuky a predmety môžu vnímať ako hrozbu 

Black and white from above of terrifying shade of anonymous people on asphalt roadway with cracks in city
Photo od Andreas Fickl na Pexels

Stačí, že sa v miestnosti zhasne svetlo alebo sa vonku začne stmievať – nyktofobici začnú byť nervózni a vyľaká ich každý, aj ten najmenej počuteľný zvuk. Začnú strácať schopnosť rozlišovať medzi realitou a fantáziou a často vidia alebo počujú veci, ktoré nie sú reálne. Počas týchto halucinácií môžu aj bežné predmety začať nadobúdať hrozivé tvary.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.