Čarovný elixír, ktorý každému dobre padne po ťažkom dni. O čom je reč? No predsa o pive! Fakty, ktoré vás prekvapia.

1255

Pivo je viac ako len nápoj. Je to kultúra, história a pôžitok. Jeho pôvod má naozaj hlboké korene, preto môžeme povedať, že sprevádzalo ľudí napriek veľkým kusom histórie. Dokonca existujú prípady, kedy pivo zachránilo život (sú tu ale aj smutnejšie prípady). Naozaj ide o magický elixír, ktoré treba oceniť. A aby ste neboli len pasívnymi konzumentami, my vám prinášame niekoľko zaujímavých faktov o tomto lahodnom a nesmierne obľúbenom nápoji. 

Ak by niekto náhodou nevedel, výroba piva je hotovou alchýmiou, no jeho najdôležitejšie ingrediencie nie sú vôbec zložité. Je to jačmeň, chmeľ, kvasnice a voda – potom ale existujú aj rôzne iné variácie, druhy a príchute piva, od najtmavšieho až po najsvetlejšie. 

Nebolo výnimkou, že sa namiesto vody podávalo pivo – nakoľko prechádzalo procesom varu – došlo i k usmrteniu baktérií, ktoré sa mohli vo vode nachádzať. Zároveň isté percento alkoholu fungovalo ako konzervačná látka, takže sa vo veľkom prepravovalo na lodiach. Čítajte ďalej a dozviete sa ďalšie dôležité informácie. 

a close up of a glass of beer with drops of water
Autor fotografie je Timothy Dykes

V londýnskom pivovare došlo k explózii sudov, vlna piva pripravila o život 8 ľudí 

Písal sa 17. október roku 1814, keď v pivovare došlo k explózii sudov s pivom, čo malo za následok, že približne 570 tisíc litrová vlna narušila stenu z tehál, a tak sa pivo vyvalilo na ulicu, ktorú zaplavilo aj s najbližšími domami. 

Pod vplyvom tlaku a veľkého množstva tekutiny bola narušená statika dvoch domov. To však nebolo ani zďaleka všetko, pri tejto nehode prišlo o život osem ľudí. 

500 – ročný recept uznávaný v Nemecku

V roku 1516 bol prijatý bavorský zákon nazývaný „Reinheitsgebot“, ktorý pojednával o tom, že sa pivo bude vyrábať len z troch základných zložiek – jačmeňa, chmeľu a vody. V roku 1857 však prišiel Louis Pasteur s existenciou a využitím kvasiniek, a tak sa pôvodný recept novelizoval. Táto základná schéma prípravy piva sa používa dodnes.

Slamky boli vynájdené, aby slúžili k pitiu piva

straws were invented for drinking beer photo u1
Zdroj: ranker.com

Možno ste o tejto informácii nikdy nepočuli, ale je to naozaj tak. Ľudia v minulosti vymysleli slamky, aby si uľahčili a spríjemnili pitie piva – pri pití pomocou slamky sa totiž vyhli konzumácii obilných šupiek, ktoré sa kedysi v nápoji nachádzali.

Boli to ženy, ktoré sa venovali vareniu piva

beer was brewed mostly by women throughout history photo u1
Zdroj: ranker.com

Ak ste si mysleli, že to boli muži, ktorí pripravovali tento čarovný elixír, nehorázne ste sa mýlili. Dnes tomu možno tak je, no kedysi mali túto milú prácu na starosti predovšetkým ženy. Muži mali za úlohu zabezpečiť rodinu a ženy zháňali potrebné ingrediencie, aby následne mohli svojich mužov potešiť dobrým a kvalitným nápojom – pivom. Až s industrializáciou procesu výroby piva začali muži hrať hlavné husle pri jeho výrobe. 

V 13. storočí mohli deti krstiť aj pivom 

in the 13th century some children were baptized in beer photo u1
Zdroj: ranker.com

S vodou sa spájalo skutočne veľké množstvo problémov, a tak sa vo výnimočných prípadoch (keď bolo vody nedostatok alebo bola znečistená) na krstenie detí mohlo použiť pivo (avšak napríklad pápež Gregor IX. bol výrazne proti tomu). 

Najstaršie konzumovateľné pivo má 200 rokov

V roku 2010 bola vo vraku lode v Baltskom mori objavená dobre uzavretá fľaša piva. Po dôkladnom skúmaní vraku sa zistilo, že sa loď po mori plavila medzi rokmi 1800-1830. Vedci sa však zaujímali nielen o vrak, ale aj o nájdené pivo – boli skutočne prekvapení, keď zistili, že si zachovalo dobrú kvalitu. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.