Top 5 zaujímavých faktov o pive, ktoré možno nepoznáte

38076

Pivo, ten osviežujúci a obľúbený nápoj, ktorý zjednocuje spoločnosť už stáročia. Čo však o ňom neviete? V tomto článku možno objavíte  5 fascinujúcich faktov o pive, o ktorých ste ešte možno nepočuli.

Got Beer?“ od a4gpa is licensed under CC BY-SA 2.0

Zytológia

Existuje veda o pive a volá sa zytológia. Je to štúdium piva a jeho výrobného procesu. Zahrnuje históriu, vedu a kultúrne aspekty výroby piva, surovín, chutí a konzumácie. Je to oblasť, ktorá skúma rôzne druhy piva, techniky varenia a úlohu, ktorú pivo zohralo v rôznych spoločnostiach počas histórie.

Najstarší pivovar na svete

Ak sa pozrieme do histórie, narazíme na zaujímavý fakt – najstarší pivovar na svete sa nachádza v nemeckom Freisingu a nesie názov Weihenstephan. Tento pôsobivý pivovar funguje od roku 1040 a od tej doby dodáva svetu nezabudnuteľné chute a tradície. Je to živý dôkaz toho, aký hlboký a dlhotrvajúci vzťah má pivo s ľudskou kultúrou.

#6947 Weihenstephan, world’s oldest brewery“ od Nemo’s great uncle is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Pôvod IPA: Cesta do Indie

Pivo typu India Pale Ale, známejšie ako IPA, sa stalo hrdinským symbolom spojeným s dobrodružnými cestami a dlhými plavbami. Tento štýl piva sa vyvinul v 18. storočí v Anglicku a bol určený na cestu do Indie. Pivo bolo dopravované na dlhé cesty do Indie, a aby prežilo dlhú plavbu, bolo obohatené o väčší podiel chmeľovej horkosti a alkoholu. To mu pomohlo prežiť najmä nepriaznivé podmienky cestovania.

blue and white can on white table
Foto od Elliott Collins na Unsplash

Česi a ich vášeň pre pivo

Kto iný by mal byť lídrom v spotrebe piva ako Česi? Táto krajina má najväčší podiel piva na svete. Priemerne tu každý obyvateľ vypije 148,6 litra piva ročne! To svedčí nielen o ich láskyplnom vzťahu k tomuto nápoju, ale aj o dlhoročnej kultúre piva, ktorá v tejto krajine pretrváva.

Prví profesionálni pivovarníci boli ženy

V histórii piva nezohrali ženy len rolu spotrebiteľov, ale aj skúsených pivovarníčok. V starovekom Egypte a Mezopotámii pivo často varili ženy. V stredovekej Európe boli pivovary často riadené a prevádzkované ženami, ktoré mali dokonca hlboké znalosti o umení varenia tohto nápoja.

woman in black cardigan holding white ceramic mug
Foto odBrittani Burns na Unsplash

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre