5 zaujímavých faktov o potkanoch, ktoré sú inteligentné viac ako si myslíš

7586
Potkany sú bežné hlodavce, ktoré sa nachádzajú po celom svete. Môžu byť škodcami, ale môžu byť aj cennými pomocníkmi. Tu je 5 zaujímavých faktov o potkanoch, ktoré ste možno nevedeli.

Z dvoch potkanov sa môže stať 500 miliónov za tri roky

Potkany patria medzi najplodnejšie zvieratá na svete. Ich pohlavná zrelosť nastáva už po šiestich týždňoch života a ich tehotenstvo trvá len 21 dní. Samička môže mať až 12 vrhov ročne, pričom každý vrh obsahuje 6 až 13 mláďat. To znamená, že jeden pár potkanov môže mať za rok až 156 potomkov.

c7b3132a a5bd 4d94 85fe a74f5f08074e
Autor tejto fotografie je L.Cheryl

Potkany sa smejú

Potkany sú veľmi spoločenské a hravé zvieratá, ktoré si užívajú kontakt s inými potkanmi a ľuďmi. Keď sa potkany cítia dobre, vydávajú zvuky, ktoré sa podobajú ľudskému smiechu. Tieto zvuky sú však pre ľudské ucho nepočuteľné, pretože sú v ultrazvukovej frekvencii. Výskumníci zistili, že potkany sa smejú, keď sa hrajú, keď sú pohladkané, alebo keď dostanú obľúbené jedlo.

0d8dc034 89c6 408e aab1 361f4f35e08f
Autor tejto fotografie je British_Pest_Control_Association

Experimenty ukazujú, že potkany môžu cítiť nádej a ak áno, budú bojovať o prežitie

Potkany sú veľmi inteligentné a citlivé zvieratá, ktoré dokážu prežiť v náročných podmienkach. V jednom experimente boli potkany umiestnené do nádob s vodou, z ktorých sa nemohli dostať. Niektoré potkany boli vystavené pravidelným signálom, ktoré naznačovali, že budú zachránené, zatiaľ čo iné potkany nemali žiadnu nádej na záchranu. Výsledky ukázali, že potkany, ktoré dostávali signály nádeje, dokázali plávať oveľa dlhšie, než potkany, ktoré nemali žiadnu nádej.

Potkany môžu byť vycvičené na vyhľadávanie a záchranu

Potkany majú vynikajúci čuch, ktorý im umožňuje zistiť rôzne látky a objekty. Vďaka tomu môžu byť potkany vycvičené na vyhľadávanie a záchranu ľudí, ktorí sú zasypaní pod sutinami po zemetraseniach, alebo na detekciu mín a iných výbušnín. Potkany sú na takéto úlohy vhodnejšie, než psy, pretože sú ľahšie, rýchlejšie a lacnejšie na údržbu. Potkany tiež dokážu rozlišovať medzi rôznymi typmi vôní a naučiť sa ich spájať s odmenou.

c16392ef cc27 41e0 b382 b976b243ff54
Autor tejto fotografie je liftarn

Potkany každý rok spôsobia škody za desiatky miliárd

Potkany sú nielen plodné a inteligentné, ale aj škodlivé. Potkany sa živia rôznymi potravinami, ktoré nájdu v ľudských obydliach, skladoch, poliach, alebo odpadkoch. Pri tom ničia a kontaminujú zásoby, spôsobujú stratu úrody, a prenášajú choroby. Potkany tiež poškodzujú budovy, elektrické vedenia, potrubia, a inú infraštruktúru, čím spôsobujú požiare, záplavy, a poruchy.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.