Fakty o praveku, ktoré nie vždy nájdete v knihách. Vedeli ste o nich?

1124

V určitom okamihu, či už vo fáze dieťaťa, dospievajúceho alebo dospelého človeka nás fascinoval pravek, dinosaury a všetko ostatné, čo k tomu patrí. Je to svet pre mnohých ťažko predstaviteľný, a preto aj tak záhadný, jedinečný a fascinujúci. Nie je dokonalá predstava, že pred niekoľkými miliónmi rokov chodili po tej istej zemi tie mohutné zvery? 

Je toho naozaj veľa, čo človek môže odhaľovať, bádať v tom a zisťovať. Pozrite si, čo sme si pre vás pripravili my. 

Prvých 60 miliónov rokov, čo stromy existovali, sa nerozkladali 

a140f0d4108daf17c924642fc47dbb39436ac240
Zdroj: wikimedia common

Prvé stromy, ktoré sa objavili na našej planéte boli nesmierne vysoké (oveľa vyššie ako je dnešný priemer výšky stromov), avšak nemali taký hlboký koreňový systém. Veľmi často vplyvom klímy došlo k ich vyvráteniu. Postupne sa kopy dreva začínali hromadiť, no baktérie či huby, ktoré by sa pustili do ich rozkladania sa vyvinuli až o 60 miliónov rokov neskôr. 

Váha nerozloženého dreva a postupujúci čas teda spôsobili, že sa spodné vrstvy premenili najskôr na rašelinu a následne na uhlie. 

Žraloky existovali skôr ako prstene Saturna

11 10 fish
Zdroj: shutterstock

Saturn ako planéta vznikla približne pred 4,5 miliardami rokov, no jeho prstene sú podstatne mladšie. Vedci odhadujú, že vznikli asi pred 10 až 100 miliónmi rokov, hoci nie je isté, akým spôsobom vznikli. 

Evolúcia žralokov sa začala pred viac ako 400 miliónmi rokov, vďaka čomu vznikli tzv. “prehistorické žraloky” a iné tvory im podobné, napríklad chiméry. 

Deň mal 23 hodín

Earth with clouds above the African continent
Autor tejto fotografie je NASA

Počas jury mohol mať deň na Zemi len 23 hodín. Platí totiž, že každý rok trvá rotácia Zeme okolo svojej osi o niečo dlhšie. Aj napriek tomu, že rozdiel sú len 2 milisekundy za storočie (to sa rok od roku sčítava). Pred dvesto miliónmi rokov trval priemerný deň 23 hodín a jeden rok trval neuveriteľných 385 dní.

Veľké množstvo dinosaurov malo perie

af166133 e525 4105 9679 ebb501f7f0a2
Zdroj: flickr

Predstavme si tradičné zobrazenie dinosaurov. Na prvý pohľad by skôr pripomínali obrovské plazy, tak trochu podobné jaštericiam. Avšak, evolučne majú bližšie k vtákom. Aj keď je možno ťažké si to predstaviť, archeológovia sa na tom spolupatrične zhodli. 

K tomu objavu neprišli hneď behom jediného skúmania, stáli za tým celé roky skúmania a zisťovania. Postupne sa nachádzalo stále viac a viac operených exemplárov, ktoré ich teóriu potvrdzovali.

Spočiatku sa predpokladalo, že operené boli iba mäsožravé druhy dinosaurov, no neskôr sa zistilo, že sa to týkalo aj bylinožravcov. 

Dinosaury boli prekvapivo dobrými rodičmi

dinosaur eggs
Zdroj: shutterstock

Vzhľadom na samotné časové rozpätie medzi súčasnosťou a vyhynutím dinosaurov je pre paleontológov mnohokrát náročné určiť, aké bolo ich prirodzené správanie. 

Najprv sa predpokladalo, že dinosaury (podobne ako plazy, neboli ukážkovými rodičmi), avšak len pri kladení vajec to údajne nezostalo. Našli sa objavy, ktoré ukazovali, že vajcia aj poctivo strážili, prípadne mláďatá i odchovali. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.