Známe i menej známe veci, ktoré potešia každého milovníka psov.

8061

Psy sú vo všeobecnosti považované za najlepších priateľov človeka. Ale čo si o nás myslia psy? Vnímajú nás skôr ako svojich pánov alebo priateľov? S najväčšou pravdepodobnosťou sa to nikdy nedozvieme, no vďaka vede, výskumu a štúdiám môžeme skenovať mozog psov a na základe elektrických impulzov dostať aspoň čiastočné odpovede na naše otázky. A zistenia, ktoré sa k nám dostali sú naozaj prekvapivé, no kto už by čakal, že psy nám ľuďom budú až tak podobní. 

Psy naozaj dokážu milovať 

woman in blue and white floral shirt lying on red sofa
Autor tejto fotografie je Jeremy Stewardson

Nie je to teda len náš pocit, ale vedecký fakt. Zistilo sa, že psy nás skutočne vnímajú ako svoju rodinu a dokonca sme pre nich oveľa bližší ako iné cudzie psy, ktoré napríklad stretnú pri venčení na ulici či v parku. Štúdie vykonané na Univerzite veterinárneho lekárstva vo Viedni ukázali, že psy sú oveľa ochotnejšie vykonať nejakú úlohu, ak im ju zadá ich vlastný majiteľ. Pozitívny vplyv na ich psychický stav a vývoj má tiež následná pochvala.

Psy dokážu rozpoznať jednotlivých členov rodiny

man in black and white striped shirt beside woman in black and white stripe shirt
Autor tejto fotografie je Chewy

Vo filmoch môžeme vidieť ako psy pomocou svojho čuchu nájdu takmer kohokoľvek. Ale je to skutočne až taká účinná metóda? Áno, naozaj to do istej miery tak funguje. Čuch psa je totiž jeho najdôležitejším zmyslom. V sliznici nosa majú približne 300 miliónov čuchových receptorov (porovnajme si to s ľuďmi, ktorí majú asi len 6 miliónov). 

Štúdia v roku 2014 skúmala schopnosť psov rozlišovať medzi pachmi známych psov a ľudí a neznámymi. Ukázalo sa, že psy uprednostňujú známych ľudí aj pred známymi psami. Vôňa človeka v nich pravdepodobne aktivuje centrum odmeny. 

Psy vedia rozpoznať emocionálny stav človeka

golden retriever lying on floor
Autor tejto fotografie je REGINE THOLEN

Niekedy sa vám možno zdá, že váš pes úplne presne kopíruje výraz tváre, ktorý máte, energiu alebo spôsob správania. A naozaj tomu tak môže byť. Psy totiž dokážu rozpoznať či prežívate šťastie, sklamanie, prekvapenie alebo smútok. Funguje to napríklad aj v tom prípade, že ak sa na psa priamo pozeráte, bude voči vám pozornejší a poslušnejší. Naopak, keď budete pozornosť venovať niečomu inému, tiež si pôjde po svojom. 

Ľudia a psy zdieľajú rovnaké centrum odmeňovania  

Prečo psy tak milujú maškrty, ktoré im dávate za odmeny? Nie je to len o chuti a o vôni. Rovnako ako my ľudia, aj psy dokážu vnímať, že danú maškrtu dostali za odmenu. S tým je spojený aj príjemný pocit za dobre odvedenú prácu. 

Psy sú jediné zvieratá okrem primátov, ktoré sa ľuďom pozerajú do očí

black and white dog on green grass
Autor tejto fotografie je Tadeusz Lakota

Nie je to len náhoda, ak sa vám s vašim psom stretnú pohľady. Psy naozaj využívajú očný kontakt na komunikáciu. Jednak môžu chcieť istú informáciu odovzdať vám, no na druhej strane sa snažia vyčítať aj vaše potreby a pocity.  

Pre psov je totiž spojenie a komunikácia so svojimi majiteľmi nesmierne dôležitá, väčšmi ako je to u hociktorých iných druhoch zvierat. 

Treba si však dávať pozor aj na to, akú povahu daný pes má, určite sa neodporúča pozerať sa do očí neznámemu psovi, ktorý sa javí ako plachý alebo agresívny, ten si to totiž môže interpretovať ako výzvu k útoku. V iných prípadoch je to však dôležité aj pre určenie dominancie a vytvorenie hierarchie. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.