Vetry sú viac ako len nepríjemný zápach: Prečo sú pre nás dôležité?

1160

Každá ľudská bytosť na Zemi prdí. Aj keď môže tvrdiť, že nie. Vetry sa považujú sa neslušné a nechutné, a mali by sa obmedziť na verejnosti. Napriek tomu sú pre nás ľudí dôležité. Čo spôsobuje ich nepríjemný zápach? Aj na to sa pozrieme v tomto článku.

1. Prečo vznikajú?

Vetry sú výsledkom tvorby plynov v čreve. Môžu byť vytvorené jedlom, ktoré jeme, ako aj baktériami v našom čreve. Jedlá ako fazuľa, zemiaky a kapusta sú známe pre svoje nafukovacie účinky.

2. Koľko prdíme?

Priemerný človek vytvára prdy asi 14 krát denne. Množstvo, ktoré produkujeme, môže byť ovplyvnené jedlom, ktoré jeme, ako aj naším životným štýlom.

pexels photo 6996100
Zdroj: Pexels

3. Z čoho su zložené?

Vetry obsahujú vodík, dusík, kyslík, oxid uhoľnatý, síru a plynový dusík. Zloženie našich vetrov sa môže líšiť v závislosti od toho, čo jeme.

4. Prečo vydávajú zvuk?

Zvuky, ktoré počujeme pri prdení, sú spôsobené vibráciami stien čreva pri vypúšťaní plynu. Sila zvuku závisí na množstve plynu a sile, s akou sa uvoľňuje.

pexels photo 3807756
Zdroj: Pexels

5. Nadmerné vetry môžu naznačovať vážny problém 

Vetry môžu byť výsledkom nadmerného tlaku v čreve alebo problémov s trávením. Ak trpíte častými vetrami alebo nadmernou plynatosťou, môže to byť znakom vážnejšieho problému, ako je syndróm dráždivého čreva.

6. Jedlo môže spôsobovať vetry

Niektoré jedlá, ako sú fazuľa a zemiaky, sú známe pre svoje nafukovacie účinky. Tieto jedlá môžu spôsobiť nadmerné množstvo plynov v čreve, čo vedie k prdeniu.

7. Zápach vetrov

Vetry sú bez zápachu, keď sú len vodné pary. Zápach nastáva, keď sa miešajú s inými plynmi v čreve, ako je síra. Množstvo síry v našich vetroch môže ovplyvniť ich zápach.

pexels photo 8077638
Zdroj: Pexels

Prečo sú pre nás dôležité?

Prdy sú dôležité pre ľudí, pretože umožňujú vylúčenie plynov z čriev. Tieto plyny vznikajú v procese trávenia a ak sa neodstránia, môžu spôsobiť bolesti brucha a nepohodlie. Prdy tiež podporujú zdravie čriev tým, že pomáhajú regulovať tlak a zabraňujú zápche. Zdravé a pravidelné vyprázdňovanie je preto dôležité pre udržanie zdravia a dobrého stavu čriev.

Zopár zábavných faktov o vetroch 

  • Prdenie môže byť fetiš. Prípadové štúdie – vrátane článku z roku 2013 v Archives of Sexual Behaviour – boli napísané o jednotlivcoch, ktorých vzrušuje plynatosť, sklon známy ako „eproktofília“.
  • Greg Short bol zažalovaný za údajné prílišné prdenie. Strojársku firmu v Melbourne v Austrálii, zažaloval David Hingst, bývalý zamestnanec, ktorý tvrdil, že bol počas roka, keď pracoval, neustále šikanovaný svojim šéfom – alebo presnejšie povedané, plynatosťou jeho šéfa.
  • Ak by ste sa radšej zápachu akýchkoľvek prdov chceli vyhnúť, existuje na to tabletka. V roku 2014 francúzsky vynálezca menom Christian Poincheval tvrdil, že dokáže zmeniť zápach vašich plynov pomocou tabletky, vďaka ktorej budú voňať ako čokoláda. K dispozícii sú aj odrody ruže, fialky, zázvoru a konvalinky.
pexels photo 4273079
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.